kalkulka
08.12.06,07:41
Nemáte niekto skúsenosti s uvoľnením zamestnanca na výkon verejnej funkcie. Máme zamestnanca, ktorý sa zvolením vo voľbách stal starostom obce. Pracovnú zmluvu má uzatvorenú na dobu určitú do mája 2007. Môže s ním zamestnávateľ k 31.12.2006 ukončiť pracovný pomer dohodou? Nemôže sa takéto konanie považovať za neplatný právny úkon v zmysle zákonníka práce?
chlap
08.12.06,06:53
Vo všeobecnosti platí, že ak sa zamestnávateľ a zamestnanec dohodnú na ukončení alebo zmene pracovnej zmluvy, môžu tak urobiť kedykoľvek.
Čiže ukončiť pracovný pomer môžete s novým starostom dohodou ihneď.

Iné je to s výpoveďou - výpoveď mu dať nemôžete (§64 ods. 1d Zákonníka práce) a navyše ste ho povinní uvoľniť na výkon verejnej funkcie (§136 ods. 2 Zákonníka práce).
Beata
08.12.06,06:59
Nemáte niekto skúsenosti s uvoľnením zamestnanca na výkon verejnej funkcie. Máme zamestnanca, ktorý sa zvolením vo voľbách stal starostom obce. Pracovnú zmluvu má uzatvorenú na dobu určitú do mája 2007. Môže s ním zamestnávateľ k 31.12.2006 ukončiť pracovný pomer dohodou? Nemôže sa takéto konanie považovať za neplatný právny úkon v zmysle zákonníka práce?

čítaj aj tu: http://www.porada.sk/t37560-vykon-verejnej-funkcie.html
kalkulka
08.12.06,06:59
Vieš, ide mi o to, že v zákonníku práce je uvedené - ak sa zamestnanec vopred vzdá svojich práv, tak je právny úkon neplatný. Chcela som vedieť, či takéto niečo sa na ukončenie pracovného pomeru dohodou nemôže vzťahovať.
chlap
08.12.06,08:26
Vieš, ide mi o to, že v zákonníku práce je uvedené - ak sa zamestnanec vopred vzdá svojich práv, tak je právny úkon neplatný. Chcela som vedieť, či takéto niečo sa na ukončenie pracovného pomeru dohodou nemôže vzťahovať.

Toto vzdanie práv sa týka napr. prípadov, keby sa pracovník v pracovnej zmluve dohodol so zamestnávateľom na tom, že bude mať iba 1 týždeň dovolenky, hoci mu zo ZP vyplýva nárok na iný rozsah dovolenky. Alebo by sa vzdal nároku na stravné, hoci mu zo ZP stravné prináleží.

Ak by sa to vzťahovalo aj na dohodu o ukončení pracovného pomeru, potom by pracovný pomer nebolo možné nikdy ukončiť dohodou, pretože v zmysle pracovnej zmluvy má zamestnanec právo na prácu a dohodou by sa tohto práva vzdal.

Takže na záver - pracovný pomer možno vzájomnou dohodou zamestnávateľa a zamestnanca ukončiť kedykoľvek - v zmysle §60 Zákonníka práce.
kalkulka
08.12.06,08:40
Ďakujem vám za pomoc.