babyslecna
08.12.06,09:28
Pekný deň,

potrebujem poradiť. Mám povinnosť raz ročne zasielať firmám odsúhlasenie pohľadávok a záväzkov, keď som živnostníčka a nie som platcom DPH?
Antonia1
08.12.06,08:43
Pekný deň,

potrebujem poradiť. Mám povinnosť raz ročne zasielať firmám odsúhlasenie pohľadávok a záväzkov, keď som živnostníčka a nie som platcom DPH?
na základe zákona o účtovníctve č. 431/2002 Z.z. § 29 a §,30 je povinnosť vykonať inventarizaciu. Inventarizáciou overuje účt. jednotka, či stav majetku, záväzkov a rozdielu majetku a záväzkov v účtovníctve zodpovedá skutočnosti.
Peterka
08.12.06,08:46
Súhlasím s tým, že je povinnosť urobiť inventarizáciu ale nie je stanovený spôsob ako a iba jedným si spôsobov je posielanie listov na odsúhlasenie záväzkov a pohľadávok.
Topas
10.12.06,14:55
Odsúhlasenie pohľadávok a záväzkov tak, že mi to potvrdia moji odberatelia a dodávatelia robím nie preto, žeby mi to prikazoval niejaky zákon, ale preto že si overím správnosť mojej evidencie. Z vlastnej skúsenosti viem, že niekedy vznikajú nezrovnalosti a je dobré si to aspoň raz za rok odkontrolovať.
Monika Kováčová
10.12.06,14:59
Súhlasím s tým, že je povinnosť urobiť inventarizáciu ale nie je stanovený spôsob ako a iba jedným si spôsobov je posielanie listov na odsúhlasenie záväzkov a pohľadávok.

Sem sa s ďalšími spôsobmi!:)
Marína
10.12.06,17:41
Napríklad osobná návšteva;).
Monika Kováčová
10.12.06,17:42
Super ! A čo telefonát?
camelfly
10.12.06,17:44
a co mailom? poslat zoznam - oskenovat s podpisom - poslat naspat :) :)
Monika Kováčová
10.12.06,17:45
a co mailom? poslat zoznam - oskenovat s podpisom - poslat naspat :) :)

To sa mi nepáči, myslela som skôr, prídem osobne, alebo zavolám a urobím fajku v zozname, chápeš?;)
camelfly
10.12.06,17:47
To sa mi nepáči, myslela som skôr, prídem osobne, alebo zavolám a urobím fajku v zozname, chápeš?;)

ale pravdaze :) chapem, bol to len navrh :) , osobne aspon ja by som musela aj z PD do BA :)
Monika Kováčová
10.12.06,17:49
ale pravdaze :) chapem, bol to len navrh :) , osobne aspon ja by som musela aj z PD do BA :)

výborne, máš to ako služobnú cestu - výdaj - účel cesty: inventarizácia pohľadávok a záväzkov... :)
KvetkaK
22.01.07,10:19
Ahojte, takže odsúhlasenie pohľadávok a záväzkov môže byť robené aj iným spôsobom ako písomným? Myslím že áno, veď veľké spoločnosti ako napr. Orange, T-COM atď takéto odsúhlasenie ani nerobia alebo sa mýlim?
KvetkaK
22.01.07,13:07
Posúvam ....
KvetkaK
24.01.07,13:16
Nikto nevie poradiť?
Monika Kováčová
24.01.07,13:19
Ahojte, takže odsúhlasenie pohľadávok a záväzkov môže byť robené aj iným spôsobom ako písomným? Myslím že áno, veď veľké spoločnosti ako napr. Orange, T-COM atď takéto odsúhlasenie ani nerobia alebo sa mýlim?

V zákone nie je stanovená forma robenia inventarizácie záväzkov a pohľadávok.... Je iba povinnosť ju urobiť.
Písomná forma je zaužívaná, nakoľko potvrdenia slúžia aj na vymáhanie pohľadávok a pod.

Orange a T-Com nemajú k 31.12. de facto pohľadávky - platíš im mesiac dopredu, takže k 31.12. majú poväčšine vyrovnané v 11 mesiaci, myslím.

Okrem toho môžeš mať v internej smernici uvedené, že pohľadávky uhradené do napr. 31.1. alebo 28.2 nebudeš inventarizovať.

Bližšie na školení: Fyzické osoby od A po Z od Ing. Jany Acsovej.
http://www.porada.sk/t32495-seminare-lektor-ing-jana-acsova.html
KvetkaK
24.01.07,13:25
Ďakujem pekne za odpoveď.
KvetkaK
24.01.07,13:35
Už som svoj príspevok opravila. A to nebolo myslené Tebe ale Tweety.
Pukana
20.02.07,07:57
Možem inventarizáciu pohľadávok ku 31.12.2006 uroriť a rozposlať tlačivá až teraz, teda dátum vyhotovenia na tlačive by bol napr. 20.02.2007? Ďakujem za odpoveď.
Monika Kováčová
20.02.07,07:59
áno samozrejme že môžeš, len zostatky by mali byť k 31.12.2006
Pukana
20.02.07,08:03
Áno, samozrejme zostatky budú k 31.12.2006, "ermon" ďakujem za rýchlu odpoveď.
Vianocka
20.02.07,08:20
Ahojte, takže odsúhlasenie pohľadávok a záväzkov môže byť robené aj iným spôsobom ako písomným? Myslím že áno, veď veľké spoločnosti ako napr. Orange, T-COM atď takéto odsúhlasenie ani nerobia alebo sa mýlim?

Orange v podstate robí odsúhlasenie priebežne počas celého roka, keď spolu s faktúrou zasiela aj prílohu k faktúre - Informáciu o stave účtu, kde uvádza prehľad uhradených platieb, prípadne neuhradených záväzkov. Podľa tohoto prehľadu sa dá aj spätne dohľadať, kedy a koľko firma uhradila. Mne sa to hodilo, keď som po inej účtovníčke prebrala účtovníctvo bez vykonanej inventarizácie majetku a záväzkov a dopátrala som sa postupne k správnemu stavu záväzkov voči Orangu. Využila som aj spôsob telefonickej komunikácie s pracovníkom Orangu - v spodnej časti faktúry je vždy uvedená kontaktná osoba, s ktorou je možné problém riešiť.
danielko
09.03.07,17:10
Prosím, vysvetlite mi, prosím, kedy vzniká záväzok.

Pre priblíženie: Odoslala som do firmy Odsúhlasenie zostatkov k 31.12.2006. Jednalo sa o 2 faktúry vystavené v decembri 2006, splatné o 30 dní, teda v januári 2007. Odpověď z firmy mi došla s preškrtnutými zostatkami faktúr a textom: "Nesúhlasíme. uvedené faktúry sú splatné po dátume 31.12.2006, preto nie sú záväzkami k uvedenému dátumu." Pečiatka, podpis.

Preto Vás, mojí drahí kolegovia prosím o objasnenie pojmu záväzok a kedy vzniká záväzok, pretože som v pomykove a mám z toho dosť zlý pocit.

ďakujem Vám za Váš názor.
Gabca
09.03.07,17:24
Podla mna zavazok vnzika vystavenim faktury, pripadne prijatim tovaru, alebo sluzby. Ak prijmem tovar alebo sluzbu, vznika mi zavazok voci dodavatelovi, inak by to bol pre mna bezodplatny prijem, ktory by som mala zdanit. Splatnost je len dohoda o termine uhrady.
danielko
09.03.07,17:53
Ďakujem, toto som si dodnes myslela aj ja, dokiaľ sa mi do rúk nedostal doklad s vyššie citovaným textom. Preto uvítam viac názorov.
AlkaS
09.03.08,20:36
A čo so záväzkami do ZP a SP, aj tam treba poslať toto odsúhlasenie???
Zoltán Kovács
09.03.08,20:48
A čo so záväzkami do ZP a SP, aj tam treba poslať toto odsúhlasenie???

Tam nie.
Muška
09.03.08,21:45
A čo so záväzkami do ZP a SP, aj tam treba poslať toto odsúhlasenie???
....ale celkom by bodlo, keby ZP a SP posielali na odsúhlasenie svoje pohľadávky.... :D:D:D
dodes36
27.10.08,09:08
Odsúhlasenie pohľadávok a záväzkov tak, že mi to potvrdia moji odberatelia a dodávatelia robím nie preto, žeby mi to prikazoval niejaky zákon, ale preto že si overím správnosť mojej evidencie. Z vlastnej skúsenosti viem, že niekedy vznikajú nezrovnalosti a je dobré si to aspoň raz za rok odkontrolovať.
myslím že to upravuje zákon, konkrétne §29 a 30 zákona č 431/2002
dodes36
27.10.08,09:13
v kniheúčtovníctvo je toto
"Pri inventúre externých pohľadávok a externých záväzkov sa v praxi využíva odsúhlasovanie ich zostatku, resp. ich existencie a výšky (správnosti ocenenia). Ide o písomné požiadanie jednotlivých odberateľov a dodávateľov o potvrdenie správnosti nezinkasovaných a neuhradených položiek. Nie je nevyhnutné, aby účtovná jednotka takýmto spôsobom overovala všetky externé pohľadávky a záväzky z odberateľsko-dodávateľských vzťahov, pretože bezproblémové pohľadávky a záväzky, nazývané aj „živé“, sú väčšinou do dňa zostavenia účtovnej závierky zinkasované, resp. uhradené. Dôležité je predovšetkým odsúhlasenie pohľadávok nevymožiteľných, alebo tých po lehote splatnosti, pretože k takýmto sa tvoria opravné položky, prípadne ak účtovná jednotka zváži alebo existuje na to právny dôvod, odpíšu sa. Účtovná jednotka následne zostavuje dva účtovné záznamy – inventúrny súpis a inventarizačný zápis."
dodes36
27.10.08,09:14
posledna veta tam už nepatri,sorry
Gabi03
07.01.09,07:24
Chcem trochu znovu oživiť túto tému a spýtať sa na formu inventarizovania pohľadávok a záväzokov.
Ide mi konkrétne o zaslanie inventarizácie pohľadávok formou e-mailov.
Iste všetci máte teraz dosť problémov s prechodom na euro a závierku robíte až dobre neskôr. No pár z vás možno postrehlo, že ja ju mám nehorázne skoro a tak by som potrebovala zinventarizovať čo najskôr. Čakať na poštu je neefektívne.

Robíte niekto inventarizáciu pohľadávok a záväzkov aj formou e-mailov?
mizu24
09.01.09,08:41
Mňa by tiež zaujímalo, či by sa to nedalo robiť mailom, bolo by to rýchlejšie a lacnejšie. A tiež by som chcela vedieť, či sa odsúhlasenie pohľadávok a záväzkov môže robiť napr. 10.01.2009 k dátumu 30.11.2008, lebo viaceré firmy mi posielajú takéto odsúhlasenia. Myslela som si, že je to potrebné robiť ku dňu, ku ktorému sa robí uzávierka, čiže k 31.12.2008. A tiež by som sa chcela spýtať do kedy môžem posielať odsúhlasenie ku koncu roka. Môžem to urobiť aj vo februári 2009?
vasana
18.01.09,19:09
Mňa by zaujímalo, či je potrebné opätovne zasielať odsúhlasenie zostatkov v zmysle inventarizácie pohľadávok aj k nezaplateným pohľadávkam z predchádzajúcich účtovných období.
svedia
24.01.09,16:25
Ahojte, prosím ako si vytlačím v Money S3 odsúhlasenie pohľadávok a záväzkov? Ďakujem
wagner
24.01.09,18:20
My sme odsúhlasenie pohľadávok a záväzkov zasielali písomne - na doručenku koncom roka resp. začiatkom januára. Podľa mňa zaslanie emailom nemá vypovedaciu schopnosť. Nevieš dokázať doručenie, aj keď je to rýchlejšie, myslím si, že to treba poštou.
svedia
25.01.09,18:54
Ahojte, prosím ako si vytlačím v Money S3 odsúhlasenie pohľadávok a záväzkov? Ďakujem


Myslela som, že ako si ho vytlačím to tlačivo, presne postup lebo neviem kde začať, teda ak je v Money také tlačivko... ďakujem,,,
Gabi03
25.01.09,21:54
My sme odsúhlasenie pohľadávok a záväzkov zasielali písomne - na doručenku koncom roka resp. začiatkom januára. Podľa mňa zaslanie emailom nemá vypovedaciu schopnosť. Nevieš dokázať doručenie, aj keď je to rýchlejšie, myslím si, že to treba poštou.

Na doručenku?! :eek: :)
Na základe čoho musím dokázať doručenie inventarizácie? :) Ja mám povinnosť len zinventarizovať majetok a záväzky. V tomto zmysle by som mohla aj sadnúť do auta a obehať po celom slovensku našich odberateľov. :D
Inak na mailoch sa dá nastaviť takisto doručenka, či dostali ten mail alebo nie. ;)
antiny
09.02.09,13:44
záleží na účtovnom roku.
lydus2001
12.11.09,12:34
ahojte, neviete mi niekto prosím poradiť, či sú nejaké obmedzenia ohľadom odsúhlasenia zostatkov, keď je firma v konkurze? teda, či ešte my, ako firma v konkurze, môžeme posielať odsúhlasenia našim veriteľom..?
ďakujem
matisko17
31.01.12,13:03
Dobrý deň,
požiadala som dodávateľa o vystavenie dobropisu (úprava základu dane) na časť faktúry, ktorá nebola zahrnutá v zmluve a nie je vecne odsúhlasená mojimi kolegami. A jeho argument bol, že minulý rok v januári zasielali odsúhlasenie pohľadávok a keďže nedostali žiadnu odpoveď, tak to považovali za správne a preto nie sú ochotní vystaviť dobropis. Majú vôbec nárok argumentovať takým niečim ako je neobdržanie odpovede na odsúhlasenie pohľadávok?
Ďakujem.
babi2
31.01.12,13:10
Dobrý deň,
požiadala som dodávateľa o vystavenie dobropisu (úprava základu dane) na časť faktúry, ktorá nebola zahrnutá v zmluve a nie je vecne odsúhlasená mojimi kolegami. A jeho argument bol, že minulý rok v januári zasielali odsúhlasenie pohľadávok a keďže nedostali žiadnu odpoveď, tak to považovali za správne a preto nie sú ochotní vystaviť dobropis. Majú vôbec nárok argumentovať takým niečim ako je neobdržanie odpovede na odsúhlasenie pohľadávok?
Ďakujem. Neviem či majú právo argumentovať tým, ale prečo reklamujete až teraz, ak je to /rozumiem tomu tak/ ešte za rok 2010? Mne väčšinou na odsúhlaseniach uvádzajú, že ak nedostanú do x-dní od odoslania žiadnu správu, bude sa výška pohľadávok považovať za schválenú
Tweety
31.01.12,13:12
Áno, bežne sa to takto robí, už vtedy, keď prišlo to odsúhlasenie, ste mohli reagovať, či?
Ivenka
13.03.12,15:50
Požiadala som o odsúhlasenie zostatkov. Problém je ale v tom, že firma mi NECHCE vyplatiť dĺžnú sumu, ale vždy argumentujú tým, že prebieha kontrola účtovníctva a napíšu mi, že zostatok nesúhlasí. Mala som prerušenú živnosť a všetko som dodanila. Je takýto postup zo strany objednávateľa správny ? Ďakujem.