gabi2
08.12.06,09:40
Ahojte, neviem či som to zaradila dobre ale dúfam, že mi bude odpustené. Zákazník chce kúpiť stroj, ale nemá prostriedky v rozpočte na nákup majetku, ale len na služby. Požiadal nás, aby sme uzatvorili zmluvu o prenájme stroja (služba) vo výške hodnoty stroja a že si stroj potom nechá. Stroj má hodnotu 150 000,-- Sk. Existuje prosím vás nejaká takáto možnosť? Zmluva o prenájme s tým, že mu potom ten stroj ostane? Vďaka.
Germany
08.12.06,08:47
No, ak som to pochopila, zákazník má vyčlenené prostriedky z rozpočtu, ktoré nemôže použiť na nákup majetku, len na služby? Obstaranie majetku môže urobiť tak, že si ho kúpi hneď, alebo na lízing. Môže si stroj dlhodobo prenajať a po čase (pár rokoch) ho môže odkúpiť. Stroj bude vašim majetkom, a vy ho budete prenajímať. Neviem čím sa zaoberá vaša firma...
AHA
08.12.06,12:31
Ahojte, neviem či som to zaradila dobre ale dúfam, že mi bude odpustené. Zákazník chce kúpiť stroj, ale nemá prostriedky v rozpočte na nákup majetku, ale len na služby. Požiadal nás, aby sme uzatvorili zmluvu o prenájme stroja (služba) vo výške hodnoty stroja a že si stroj potom nechá. Stroj má hodnotu 150 000,-- Sk. Existuje prosím vás nejaká takáto možnosť? Zmluva o prenájme s tým, že mu potom ten stroj ostane? Vďaka.
Ide oto či máte v živnosti aj prenájom. Ak to chtete robiť formou prenájmu
tak do zmluvy dajte len opciu na kúpu tohto stroja po ukončení prenájmu
a nie stanovenú kúpnu cenu lebo pokiaľ tam bude uvedená kúpna cena tak ak mu budú kontrolovať použitie rozpočtu tak ich bude musieť presvedčiť, že to nebola kúpa stroja formou splátok ale iba jeho prenájom.
gabi2
09.12.06,09:50
Srdečná vďaka, nájdem tu prosím Vás takú zmluvu? Idem hľadať ale ak niekto vie kde je nech mi napovie. Môžme prenajímať. Díííííííík. Gabi
betka
09.03.11,18:56
Ahojte.

Neviem, fakt neviem, ako sa postaviť k problematike.

Spoločnosť si prenajala stroj, ktorý je nevyhnutný aby mala surovinu ku svojej výrobe.

Mám dilemu,
1. účtujem prenájom stroja: 111xxx/321-ide o vedľajši náklad súvisiaci s obstaraním
2. účtujem: 518xxx/321xxx

Dopravu materiálu účtujem 111/321 a rozpúšťam cez OR. Prenájom stroja môj názor je taktieč 111/321 a rozpúšťam cez OR.

Však mám pravdu a účtujem cez 111-ako vedľajší náklad súvisiaci s obstaraním..

Dík
Stefan2005
09.03.11,19:10
...Spoločnosť si prenajala stroj, ktorý je nevyhnutný aby mala surovinu ku svojej výrobe.

Dopravu materiálu účtujem 111/321 a rozpúšťam cez OR. Prenájom stroja môj názor je taktieč 111/321 a rozpúšťam cez OR.

Dík

formulácia: "Spoločnosť si prenajala stroj, ktorý je nevyhnutný aby mala surovinu ku svojej výrobe" nie je zrovna najšťastnejšia, ale ak sa tým myslí to, že pomocou prenajatého stroja sa pripravuje/zabezpečuje surovina, tak skôr mi to pripadá ako náklad na výrobu a nie na obstaranie....

Aj doprava vstupuje do obstarávacej ceny iba na miesto prvého uskladnenia, opätovná manipuláciu už nie....
Adiks
03.08.11,08:13
Máme s nájomcom uzatvorenú zmluvu o nájme nebytových priestorov, prenajímame mu vonkajšiu plochu na parkovanie nákladného auta. Čo robiť v prípade, že z dôvodu dovolenky auto nebude dva týždne u nás parkovať ? Nájomca požaduje zníženie nájomného. Podľa mňa mu nájomné znížiť nemôžeme, pretože pri inom nájomcovi pri prenájme skladovej haly tiež neskúmame, či je hala využitá aj počas dovoleniek. Nájomca má prenajatý priestor a efektivita využitia tohto priestoru je len na ňom, či ho využíva 365 dní do roka alebo len 150 dní do roka.
nikulik
21.11.12,12:33
Prosim Vás neporadite mi ked spisujeme zmluvu o prenajme šijacieho stroja, ma to byt zmluva o najme hnut.veci podľa Obč. zákonníka alebo zmluva o podnikateľskom nájme podľa obchodného zákonníka?
Mila123
21.11.12,12:50
Prosim Vás neporadite mi ked spisujeme zmluvu o prenajme šijacieho stroja, ma to byt zmluva o najme hnut.veci podľa Obč. zákonníka alebo zmluva o podnikateľskom nájme podľa obchodného zákonníka?
kto Vám prenajíma šijací stroj? FO? ak áno, musí mať na prenájom (predpokladám, že sa jedná o dlhodobýˇ) musí mať ŽL......
nikulik
22.11.12,06:44
Nie zmluva je medzi dvoma firmami, sro-čkami. Takze nie podla Obcianskeho zakonnika?