JDM
08.12.06,11:31
Neporadil by mi niekto, čo robiť v prípade, ak predám dom, ktorý som nadobudol do vlastníctva pred 5 rokami? Nie som podnikateľ, som obyčajný občan, len neviem, či mám podávať nejaké daňové priznanie........
skaspa
08.12.06,10:49
ak ste mali v dome trvalý pobyt najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom, je príjem z predaja takéhoto domu od dane oslobodený podľa § 9 ods. 1 písm. a) zákona č. 595/2003 (ak teda nebol zahrnutý v obchodnom majetku)
ak nie tak je oslobodený podľa § 9 ods. 1 písm. b) :Od dane je oslobodený príjem z predaja nehnuteľnosti, na ktorú sa nevzťahuje oslobodenie podľa písmena a) alebo c), a to po uplynutí piatich rokov odo dňa jej nadobudnutia alebo jej vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku,

Takže aj keby ste tam nemali trvalý pobyt, tak máte nehnuteľnosť aspoň 5 rokov a príjem z predaja takejto nehnuteľnosti je teda od dane oslobodený.
JDM
08.12.06,10:51
ďakujem za utvrdenie, a daň z prevodu a prechodu nehnuteľnosti bola zrušená?
skaspa
08.12.06,11:04
Daň z prevodu a prechodu nehnuteľností zákon č. 554/2003 v § 18 hovorí: "Ustanovenia tohto zákona sa uplatnia, ak daňová povinnosť vznikne do konca roku 2004." Čiže od roku 2005 sa daň z prevodu a prechodu nehnuteľnosti neplatí - nevzniká žiadna daňová povinnosť v tomto smere napriek tomu, že zákon č. 554/2003 nebol zrušený.