ĽUBAMÁRIA
08.12.06,11:37
Prosím o radu.

Firma zamestnáva 4 vrátnikov. Od 1.1.2007 v rámci reorganizácie firmy bude firma zamestnávať 3. Jednému bude ponúknutá práca vo výrobe.

Problém je, že vrátnici majú plat vyšší ako pracovníci vo výrobe. V rámci reorganizácie chceme prehodnotiť ich pracovné zmluvy a platové podmienky. V súčastnosti plnia len funkciu informátora. Od 1.1.2007 im chceme zmeniť terajšiu paušálnu mzdu na hodinovú cca 50,- Sk/hod. + príplatky za smennosť podľa zákona. Znamená to, že pôjdu platovo dole. Okrem iného im chceme do zmluvy zahrnúť aj údržbové práce. Ich pracovná doba bude cez víkendy a od 18.00 do 6.00 hod. A nové zaradenie bude Informátor-údržbár.

Ako by mala vyzerať dohoda o zmene pracovných a mzdových podmienok. Ak nebudú súhlasiť, podľa akého paragrafu ukončíme pracovný pomer (dohoda, okamžité ukončenie PP zo strany zamestnanca)?

A ešte jedna otázka. Sú zákonom nejako vymedzené a špecifikované funkcie "VRÁTNIK" a "INFORMÁTOR"? Alebo je to to isté.

Ďakujem za odpoveď.
jana32
15.12.06,09:57
Prosim Vas, ak ma zamestnanec v pracovnej zmluve zakomponovany dodatok o tom, ze k 1.1. bude vzdy prehodnotena jeho mzda znamena to, ze vzdy k 1.1 moze zamestnavatel mzdu zamestnanca zvysit a znizit bez suhlasu zamestnanca ? Pytam sa preto lebo jeden z mojich podnikatelov ziada dodat do pracovnej zmluvy takuto klauzulu, ale mne sa to nejako nepaci, predsa zamestnanec by mal vediet na com je a dodatocne upravy pracovnej zmluvy by mali byt realizovane v zmysle zakonnika prace so suhlasom zamestnanca a nie aby sa ten 31.12. triasol ci mu nepride mzdovy vymer s minimalnou mzdou iba preto ze nesekal dobrotu podla sefovych predstav. Prosim poradte mi.
dana9
15.12.06,10:01
Prosim Vas, ak ma zamestnanec v pracovnej zmluve zakomponovany dodatok o tom, ze k 1.1. bude vzdy prehodnotena jeho mzda znamena to, ze vzdy k 1.1 moze zamestnavatel mzdu zamestnanca zvysit a znizit bez suhlasu zamestnanca ? Pytam sa preto lebo jeden z mojich podnikatelov ziada dodat do pracovnej zmluvy takuto klauzulu, ale mne sa to nejako nepaci, predsa zamestnanec by mal vediet na com je a dodatocne upravy pracovnej zmluvy by mali byt realizovane v zmysle zakonnika prace so suhlasom zamestnanca a nie aby sa ten 31.12. triasol ci mu nepride mzdovy vymer s minimalnou mzdou iba preto ze nesekal dobrotu podla sefovych predstav. Prosim poradte mi.

Máš pravdu, takýto postup nie je správny, pracovnú zmluvu alebo jej časť, teda aj platové podmienky, je možné meniť len zo súhlasoom oboch zmluvných strán, nie je možné to robiť jednostranne. Takýmto dodatkom by sa vlastne zamestnanec vzdal vopred svojho práva, čo nie je možné

17
Neplatnosť právneho úkonu


(1) Právny úkon, ktorým sa zamestnanec vopred vzdáva svojich práv, je neplatný.


dana:)
jana32
15.12.06,10:37
Dani, dakujem a hned utekam to dat do poriadku.
jana32
15.12.06,10:41
A vlastne este nieco ma napadlo co mohlo dost skreslit aj odpoved - ja som pouzila zly vyraz : dodatok v pracovnej zmluve, ide o to, ze je to pracovna zmluva uplne noveho zamestnanca a ten dodatok to je akoze jeden z bodov pracovnej zmluvy. teda nejde o zmenu povodnej zmluvy. Dani je v tom nejaky rozdiel - co sa tyka tvojej odpovede?
dana9
15.12.06,10:53
A vlastne este nieco ma napadlo co mohlo dost skreslit aj odpoved - ja som pouzila zly vyraz : dodatok v pracovnej zmluve, ide o to, ze je to pracovna zmluva uplne noveho zamestnanca a ten dodatok to je akoze jeden z bodov pracovnej zmluvy. teda nejde o zmenu povodnej zmluvy. Dani je v tom nejaky rozdiel - co sa tyka tvojej odpovede?

V podstate nie, ako neplatný by sa posudzoval len ten jeden bod. Teoreticky by ste ho zo zmluvy nemuseli ani vypúšťať, pretože je "neplatný" a teda nepoužiteľný, ale pre prípad kontroly z IP by bolo lepšie keby ho tam nemáte.

dana
kamowski
18.02.07,10:31
Chcel by som sa opýtať, ak mám platnú pracovnú zmluvu a zamestnávateľ chystá zmeny s ktorými nesúhlasím, môžem odmietnuť podpísanie novej zmluvy? Môže ma pre to postihovať?
dana9
19.02.07,05:56
Chcel by som sa opýtať, ak mám platnú pracovnú zmluvu a zamestnávateľ chystá zmeny s ktorými nesúhlasím, môžem odmietnuť podpísanie novej zmluvy? Môže ma pre to postihovať?

Teoreticky ta za to nemoze postihovat, ako uz bolo uvedne, pracovna zmluva je dvojstranny pravny ukon, na zmenu ktoreho treba, okrem vynimocnych a kratkodoboych okolnosti, suhlas oboch zmluvnych stran. Druha strana mince je, ze nevola zamestnavatela sa moze prejavovat rozne...
kamowski
19.02.07,07:04
Teoreticky ta za to nemoze postihovat, ako uz bolo uvedne, pracovna zmluva je dvojstranny pravny ukon, na zmenu ktoreho treba, okrem vynimocnych a kratkodoboych okolnosti, suhlas oboch zmluvnych stran. Druha strana mince je, ze nevola zamestnavatela sa moze prejavovat rozne...

Ďakujem, tiež som toho názoru.
Ak máme PZ na dobu neurčitú, zákonnou cestou ma nevie prinútiť, podpísať novú PZ, s ktorou nesúhlasím
Ale čiste teoreticky:
ako to bude fungovať, keď 40% zamestnancov novú PZ podpíše a zvyšok nie ?
Zamestnávateľ totiž chystá zmeny (samozrejme) v spôsobe odmeňovania a neviem si predstaviť, že časť zamestnancov bude mať mzdu po starom a časť po novom.
Predpokladám totiž, že ju podpíšu tí, ktorí majú PZ na dobu určitú a tí, čo majú strach alebo nízke právne povedomie.
dana9
19.02.07,07:12
Ďakujem, tiež som toho názoru.
Ak máme PZ na dobu neurčitú, zákonnou cestou ma nevie prinútiť, podpísať novú PZ, s ktorou nesúhlasím
Ale čiste teoreticky:
ako to bude fungovať, keď 40% zamestnancov novú PZ podpíše a zvyšok nie ?
Zamestnávateľ totiž chystá zmeny (samozrejme) v spôsobe odmeňovania a neviem si predstaviť, že časť zamestnancov bude mať mzdu po starom a časť po novom.
Predpokladám totiž, že ju podpíšu tí, ktorí majú PZ na dobu určitú a tí, čo majú strach alebo nízke právne povedomie.

Toto je vec, ktoru som svojho casu riesila aj s pracovnickou IP, z pohladu zamestnavatela neexituje ziadna pravna cesta, ako zamestnanca prinutit k podpisu zmluvy/dodatku k zmluve, s ktorou nesuhlasi, zvlast su to pripady suvisiace so zmenou odmenovania. Takze ani v tebou opisanom priapde si neviem predstavit, co sa bude diat dalej :confused:

dana:)
kamowski
19.02.07,07:40
Ďakujem za odpoveď, myslím, že bude veselo :D
aja24
09.11.07,12:02
Ahoj, prosím, viete mi niekto poradiť, kde nájdem nejaký vzor zmeny pracovnej zmluvy, nakoľko zamestnancovi sa pridávajú % z predaja a zmena pracovnej doby...
Ďakujem
aja24
09.11.07,12:03
Ahoj,
prosím, viete mi niekto poradiť, kde nájdem nejaký vzor zmeny pracovnej zmluvy, nakoľko zamestnancovi sa pridávajú % z predaja a zmena pracovnej doby...
Ďakujem Andrea
Stina
09.11.07,12:16
pozri link : http://www.porada.sk/downloads.php?do=file&id=268
Ako vodítko stačí, len musíš použiť ust. ZP platného od 01.09.2007 .