4326
08.12.06,11:39
Prosím Vás o radu v následovnom probléme:
V roku 2006 sme kúpili nehnuteľnosť, na ktorú platíme riadne daň z nehnuteľností. Túto budovu sme začali prerábať, takže celý rok sa prerábala pričom sa menil účel jej využitia - bolo potrebné stavebné povolenie.
Potrebovala by som poradiť, či sa táto budova bude v roku 2006 odpisovať - len zo OC a náklady na rekonštrukciu za zaradia až po dokončení reknštruckie alebo sa OC budovy zaúčtuje na 042 a celá suma sa bude odpisovať až po dokončení a kolaudačnom rozhodnutí.
Vopred ďakujem za odpoveď.
Viera.M.
08.12.06,10:48
Prosím Vás o radu v následovnom probléme:
V roku 2006 sme kúpili nehnuteľnosť, na ktorú platíme riadne daň z nehnuteľností. Túto budovu sme začali prerábať, takže celý rok sa prerábala pričom sa menil účel jej využitia - bolo potrebné stavebné povolenie.
Potrebovala by som poradiť, či sa táto budova bude v roku 2006 odpisovať - len zo OC a náklady na rekonštrukciu za zaradia až po dokončení reknštruckie alebo sa OC budovy zaúčtuje na 042 a celá suma sa bude odpisovať až po dokončení a kolaudačnom rozhodnutí.
Vopred ďakujem za odpoveď.
O náklady na rekonštrukciu navýšiš OC nehnuteľnosti po platnom kolaudačnom rozhodnutí zaradíš do používania a súčasne začneš odpisovať.
4326
08.12.06,10:51
Celkom som nepochopila ..... budovu môžem odpisovať už v roku 2006 a keď dokončím rekonštrukciu napr. v roku 2008, tak navýšim zostatkovú cenu budovy a budem odpisovať zo zvýšenej vstupnej ceny?
Alebo začnem celú budovu odpisovať až v roku 2008 po dokončení rekonštrukcie?
4326
08.12.06,11:09
Nikto viac nevie poradiť? Dočítala som sa v Poradcovi 3/2006, že zmena júčelu stavby sa považuje za technické zhodnotenie.
Ako mám ale postupovať, keď sme budovu v roku 2006 nevyužívali iba rekonštuovali? Mám právu ju odpisovať v r. 06?
Budem rada ak pridáte svoje názory......
Viera.M.
08.12.06,11:09
Celkom som nepochopila ..... budovu môžem odpisovať už v roku 2006 a keď dokončím rekonštrukciu napr. v roku 2008, tak navýšim zostatkovú cenu budovy a budem odpisovať zo zvýšenej vstupnej ceny?
Alebo začnem celú budovu odpisovať až v roku 2008 po dokončení rekonštrukcie?
Podľa mňa nie, nemôžeš odpisovať v r. 2006, ale začneš odpisovať zo zvýšenej VC v roku, v ktorom budeš mať platné kolaudačné rozhodnutie.
4326
08.12.06,11:27
A ako je to v prípade, že budovu využívam, teda odpisujem a po čase sa rozhodnem o zmene účelu? Napríkad ak mám v budove kvetinárstvo a rozhodnem sa v nej zriadiť pekáreň?
4326
08.12.06,12:11
To sa tu nenájde nikto, kto vie poradiť?
adato
10.12.06,17:06
1. V prípade, že kúpite budovu a začnete ju využívať - teda ju používate na zabezpečenie zisku - máte ju zaradiť a odpisovať. Keď sa po čase rozhodnete zmeniť účel budovy - náklady na rekonštrukciu účtujete na obstaranie, počas rekonštrukcie budovu buď odpisujete ďalej z pôvodnej ceny, alebo dočasne pozastavíte odpisovanie. Po ukončení rekonštrukcie navýšite obstarávaciu hodnotu budovy o hodnotu rekonštrukcie - technického zhodnotenia a pokračujete ďalej v odpisovaní z novej hodnoty.
2. V prípade budovy, ktorú ste nadobudli v roku 2006 a hneď ste začali s rekonštrukciou sa prikláňam k tomu názoru, že budovu nezaradiť do majetku, nechať ju na obstaraní, k tomu účtovať náklady súvisiace s rekonštrukciou a až po kolaudácii zaradiť do majetku. (Budova mala užívacie právo na iný účel a Vy ste ju neužívali, teda ju ani nemôžete odpisovať)
4326
14.12.06,09:14
Názor audítora: podstatný je dátum povolenie vkladu do katastra. Keďže vklad bol povolený v roku 2006, budovu môžme zaradiť a odpisovať už v roku 2006, pričom rekonštrukciu až do kolaudácie učtovať na 042. Po kolaudácii zvýšit VC budovy.
Vaše názory?
Danila
14.12.06,09:24
Názor audítora: podstatný je dátum povolenie vkladu do katastra. Keďže vklad bol povolený v roku 2006, budovu môžme zaradiť a odpisovať už v roku 2006, pričom rekonštrukciu až do kolaudácie učtovať na 042. Po kolaudácii zvýšit VC budovy.
Vaše názory?Názor je správny.
Anja111
14.12.06,09:40
Názor audítora: podstatný je dátum povolenie vkladu do katastra. Keďže vklad bol povolený v roku 2006, budovu môžme zaradiť a odpisovať už v roku 2006, pričom rekonštrukciu až do kolaudácie učtovať na 042. Po kolaudácii zvýšit VC budovy.
Vaše názory?

Súhlasím .
adato
17.12.06,18:00
Ja si naďalej myslím, že by ste budovu nemali odpisovať. Ak som dobre porozumela kúpili ste budovu, ktorá bola kolaudovaná na iný účel, ako ju plánujete využívať. Vy ste ju kúpili a začali rekonštruovať, podľa: § 33 Účtovanie obstarania dlhodobého majetku -
Uvedením do užívania sa rozumie zabezpečenie všetkých technických funkcií tohto majetku potrebných na jeho užívanie a splnenie povinností podľa osobitných predpisov23). - a tieto nemáte splnené (užívacie povolenie)
mudroš
08.01.07,15:11
Ja si naďalej myslím, že by ste budovu nemali odpisovať. Ak som dobre porozumela kúpili ste budovu, ktorá bola kolaudovaná na iný účel, ako ju plánujete využívať. Vy ste ju kúpili a začali rekonštruovať, podľa: § 33 Účtovanie obstarania dlhodobého majetku -
Uvedením do užívania sa rozumie zabezpečenie všetkých technických funkcií tohto majetku potrebných na jeho užívanie a splnenie povinností podľa osobitných predpisov23). - a tieto nemáte splnené (užívacie povolenie)
Plne súhlasím s týmto názorom.
A ete niečo.Ak majetok nie je technicky užívania schopný, sú náklady na jeho uvedenie do stavu schopného na používanie súčasťou obstarávacích nákladov. Nemôžem kúpiť zrúcaninu a tváriť sa, že je užívania schopná.


Ešte k tomu názoru audítora. Z ktorého roku bol? Už niekoľko rokov platí, že ak nehnuteľnosť prevezmem a začnem používať pred právoplatným povolením vkladu, je to deň uskutočnenia účtovného prípadu (§ 2 ods. 2 postupov).
Aj pre účely daní to platí.