Milka2
07.06.04,14:14
Sme stavebná firma, ktorá uskutočňuje v zmysle zmluvy o dielo čiastkové zdaniteľné plnenia, do 30.4.2004 mesačne, bez problémov.
Od 1.5.04 v zmysle § 19,odst.3 vzniká daňová povinnosť dňom, kedy má byť podľa zmluvy zaplatené za opakované alebo čiastkové plnenie. To znamená, že práce vykonané za mesiac 5/04 budeme fakturovať s daňovu povinnosťou napr. k 14.6.2004, keď je v zmluve dohodnutá 14- denná splatnosť faktúry? Aký je Váš názor na tento problém, veď štát príde o 1 mesiac DPH?
Mária
07.06.04,13:13
Ano je to tak, dňom dodanie je deň kedy má byť za služby zaplatené.
Monika
08.06.04,10:20
Mám podobný problém, ako uvádzate vo vašom príspevku. Problém je však v tom, že dátum splatnosti pri našej činnosti je zmluvne dohodnutý napr. citujem do 49 dní odo dňa obdržania faktúry. Neviem, ktorý dátum by som teda na faktúre mala uviesť ako deň vz. dan. pov. prvý, druhý alebo až 49-ty. Náš investor je štátna inštitúcia a uvedenú činnosť vykonávame na základe verejnej súťaže, kde jednou zo zmluvne dohodnutých podmienok je aj lehota splatnosti našich odoslaných faktúr a nie je možné zmeniť v priebehu realizácie zákazky zmluvné podmienky ako napr. cena dodávaného diela, doba realizácie, doba splatnosti. Uvedené zmeny z našej strany by boli porušením podmienok verejnej súťaže. Včera som bola na školení pracovníka ÚDR SR a ten k uvedenej problematike uviedol, že problém bol postúpený na min. financií a do termínu podania daňového priznania by malo prísť interné usmernenie k aplikácii § 19 ods. 3 zákona č. 222/1994. Uvidíme, čo vypotia, pretože podľa mňa je v našom prípade zákon neaplikovateľný. Verím, že usmernenie z ministerstva príde veľmi rýchlo, nakoľko sa jedná o daň na výstupe a pochybujem, že pán Mikloš bude súhlasiť s tým, aby sme daň na výstupe platili podľa splatnosti. U nás je bežná splatnosť 120 dní. Podľa ÚDR SR sa máme obrátiť na parlament, oni nemôžu za to, že zákon má nedostatky. Dúfam, že situácia sa do podania DP vyjasní. Priebežne budem kontaktovať pracovníka ÚDR a ak budú mať nejaké usmernenie, pošlem túto informáciu ďalej.
Beata
08.06.04,12:17
Myslím si, že ak máte v zmluve uvedený dátum splatnosti čiastkového dodania do 49 dní odo dňa obdržania faktúry, faktúru vystavíte napr. 1.6.2004, potom dňom dodania tovaru/služieb je + 49 dní... to vychádza tuším 20.7.2004. Takže daňová povinnosť vznikla 20.7.2004 a uvediem to v DP za mesiac VII./2004, resp. III.Q 2004.
jessica
10.06.04,07:11
Beata máš pravdu podľa súčasného znenia §19, ale uvidíme aké bude to usmernenie , o ktorom píše Monika. Tiež sa mi totiž nezdá, žeby štát čakal na príjem z DPH 120 dní, keď je taká splatnosť.
Beata
10.06.04,10:10
Uvidíme, povedal slepý... Ale ja už účtujem a o chvíľku budem podávať DP, takže sa riadim zákonom. No a čo sa týka toho, či štát bude čakať 120, alebo 200 dní, to ma najmenej trápi. Veď zákonodárca vie dobre, čo robí, preto vyšpekuloval, že zálohové faktúry musia byť zdaňované DPH. Ak sa pamätáte, niekedy sme mohli účtovať tak, že sa vystavila zálohová fa bez DPH a povedzme po odovzdaní stavby sme vystavili konečnú fa, v ktorej bola DPH. Vtedy musel koľko dní čakať štát na DPH?
Ja si aj tak prispôsobím faktúry tak, ako to mne vyhovuje, podotýkam že v zmysle zákona. Chcem tým povedať, že sa nepozerám na potreby štátu, len plním ako mi to štát prikáže, avšak hľadám spôsoby a postupy, aby to bolo správne a zároveň mne vyhovujúce. "Aby bol vlk sýty a baranček celý"
AdaG
10.06.04,18:34
Pridám sa k Beate:
Väčšina zmlúv a následných akcií so splatnosťou 30 a viac dní je od štátu, takže možno niekoho "hore" osvietilo a pri tvorbe zákona si uvedomili, že ak štát za akciu dodávateľovi nezaplatí, počká si na príjem z DPH až po úhrade!!!
Aj ja robím teraz takúto faktúru za máj, ktorá je splatná až 30.6., dátum daňovej povinnosti uvádzam 30.6. Zatiaľ mi to však nedovolí program a kričí na mňa, že sa to nesmie. Jeho tvorcovia sa už prebrali a robia na oprave.