Uľka
08.12.06,15:30
Chcela by som vedieť aký dopad má predaj tovaru za 1.- Sk na DPH a daň z príjmu. Napr. Ak firma nakúpi 2ks tovaru, každý v cene 1190,- Sk, uplatní si odpočet dph vo výške 190,- Sk a sumu 1000,- Sk zaučtuje na účet 131-obstaranie tovaru. Potom tento tovar predá a to:
1 ks v predajnej cene 1200,- Sk
1 ks za 1,- Sk
DPH odvedie zo sumy 1201,- Sk, t.j. 228,20 Sk
Je toto správne, aký je potom pustup pri zaučtovaní výdaju zo skladu?
Je správne, aby sa na účet 504 z účtu 132 dostala nákupná cena tovaru, ktorý bol predaný za 1,- Sk, t.j. 1000,- Sk? Je toto daňovo uznateľný výdavok? Ako to je z pohľadu skladového hospodárstva? Je potrebné odvôvodniť prečo bol tento tovar predaný pod nákupnú cenu (nejedná sa o tovar, ktorý je po záruke, alebo tesne pred jej skončením.)
KEJKA
08.12.06,16:51
v zásade to možné je, vyskladníš obstarávaciu cenu, vykážeš celkovo stratu z predaja 504 bude 2000 Sk, na 604 bude 1201 Sk.
Zákon to ďalej neupravuje, pri kontrole sa na to môžu pýtať, ......
mercy
08.12.06,16:56
ahoj
ja som bola nedavno na skoleni a taketo pripady tam boli ostro kritizovane. v zasade by mala firma rozdiel medzi predajom (lacnym) a nakupom dodanit - minimalne z titulu DPH, pretoze doslo k odpoctu. Lektorka vravela, ze keby dosla kontrola, tak by buzerovali, lebo podla zakona je podnikanie cinnost zalozena za ucelom dosiahnutia zisku a toto nebolo zrovna dodrzane...
takze tolko...
ine je, keby to firma predala ako ležiaky - teda nejaku dobu to držiš na sklade, nevieš to predať a nakoniec to predaš pod cenu...
COSSO
15.12.06,11:16
"podla zakona je podnikanie cinnost zalozena za ucelom dosiahnutia zisku"
podla mňa zákon hovorí o dosiahnutí príjmu
Dana K.
15.12.06,12:47
No ak na to kontrola príde, určite to budete musieť vedieť zdôvodniť, inak vám to dodania a spenalizujú.
eskoes
15.12.06,12:49
No ak na to kontrola príde, určite to budete musieť vedieť zdôvodniť, inak vám to dodania a spenalizujú.
na základe čoho im to dodania? už aj v iných príspevkoch som sa na toto pýtal,často sa tu o tom rozpráva, že to dodania a ja chcem len vedieť na základe čoho, aký § bol porušený, keď to bolo predané za 1 Sk, akú cenu a na základe akého § im daň. úrad určí, že to mali predať za 10, 100 alebo 1000 Sk???
Jozef I
15.12.06,12:56
Myslím si, že daniarov nezujímajú jednotlivé kusy tovaru a ani za čo sa predajú. Ani zákon nič podobné neupravuje. V prípade, že konečný výsledok 604 > 504 , tak nikoho nebude zaujímať prečo sa jeden kus predal pod cenu a druhý zo ziskom. Dá sa to predsa obhájiť ako marketingový ťah za účelom zvýšenia predaja. ;)

Nemyslím si, že by DU niečo mohli dodaniť. Ale ak mi niekto ukáže paragraf, ktorý zakazuje niečo predať pod cenu nákupu, rád opravím svoje tvrdenie. :)
Dana K.
15.12.06,12:59
na základe čoho im to dodania? už aj v iných príspevkoch som sa na toto pýtal,často sa tu o tom rozpráva, že to dodania a ja chcem len vedieť na základe čoho, aký § bol porušený, keď to bolo predané za 1 Sk, akú cenu a na základe akého § im daň. úrad určí, že to mali predať za 10, 100 alebo 1000 Sk???

No teda ja osobne presné paragrafy neviem, hovorím len zo skúseností. Potom by každý mohol predávať všetko pod cenu, každý dosiahne stratu a nadmerné odpočty a nebudeme platiť my štátu, ale štát nám. Netvrdím, že je zakázané predať niečo pod nákupnú cenu, ale musí to byť nejako zdôvodnené, napr. že je ten tovar poškodený, technicky alebo morálne zastaralý a nie je možné ho predať zo ziskom. Jasné, že to podnikateľ radšej predá pod cenu, akoby to mal sušiť niekde v sklade.
Dana K.
15.12.06,13:01
Myslím si, že daniarov nezujímajú jednotlivé kusy tovaru a ani za čo sa predajú. Ani zákon nič podobné neupravuje. V prípade, že konečný výsledok 604 > 504 , tak nikoho nebude zaujímať prečo sa jeden kus predal pod cenu a druhý zo ziskom. Dá sa to predsa obhájiť ako marketingový ťah za účelom zvýšenia predaja. ;)




Súhlasím s tebou, ale v tomto konkrétnom prípade bude na 504 viac ako na 604
eskoes
15.12.06,13:10
No teda ja osobne presné paragrafy neviem, hovorím len zo skúseností. Potom by každý mohol predávať všetko pod cenu, každý dosiahne stratu a nadmerné odpočty a nebudeme platiť my štátu, ale štát nám.
tak to je trochu mimo témy; predsa ak by si skutočne stále predávala pod cenu tak by si rýchlo s podnikaním skončila, štát by ti síce platil nadmerné odpočty, neplatila by si žiadnu daň ale z čoho by si žila, keby si kupovala za 100 Sk (bez DPH) a predávala za 10 Sk (bez DPH)??? na nadmernom odpočte by si zarobila 19 Sk - 1,9 Sk ale prišla by si o 90 Sk, takže by si asi rýchlo skončila s podnikaním
Dana K.
15.12.06,13:15
tak to je trochu mimo témy; predsa ak by si skutočne stále predávala pod cenu tak by si rýchlo s podnikaním skončila, štát by ti síce platil nadmerné odpočty, neplatila by si žiadnu daň ale z čoho by si žila, keby si kupovala za 100 Sk (bez DPH) a predávala za 10 Sk (bez DPH)??? na nadmernom odpočte by si zarobila 19 Sk - 1,9 Sk ale prišla by si o 90 Sk, takže by si asi rýchlo skončila s podnikaním

No trošku som to prehanala, uznávam, ale išlo mi o to, že podnikateľ musí mať na predaj pod nákupnú cenu nejaký dôvod. Je trošku čudné, ak niečo dnes kúpim a zajtra to predám úplne pod cenu nie? Jedine žeby sa mi to po ceste poškodilo. Ale to všetko sú už také extrémy a špekulácie.
Takže by sme to mohli uzavrieť tým, že na predaj pod cenu treba mať dôvod.;)