adretti
08.12.06,19:27
Ahojte! Potrebovala by som pomôc. Brat je SZČO, chcel by prejsť na s.r.o., nakoľko odvody platí z max. vym. základu. Už som čítala tieto príspevky okolo toho, ale som nenašla konkrétne nevýhody s.r.o.. Podtým rozumiem to, či má dať koncom roka (pri zrušení živnosti) všetky pohľadávky do príjmu a zdaniť s 19% daňou, alebo kebyže predá podnik svojej novovzniknutej s.r.o.-čke,tak z týchto pohľadávok nemusí zaplatiť daň pri zrušení FO. Má dosť veľké pohľadávky, ktoré budú uhradené iba v roku 2007 a 2008. Kto vie nech pomôže, lebo keď sa dá prejsť aj bez toho, aby musel zaplatiť daň, by sme chceli to vybavyť ešte tento rok. Ďakujem
adretti
09.12.06,15:51
Naozaj nikto to nevie???? Prosím pomôžte mi dosť súrne by som to potrebovala vedieť! Ďakujem!
Danila
09.12.06,16:25
Naozaj nikto to nevie???? Prosím pomôžte mi dosť súrne by som to potrebovala vedieť! Ďakujem!Mám veľmi málo informácií, ako chce Tvoj brat " prejsť " do s.r.o. Napriek tomu Ti dám odpoveď aspoň k otázke pohľadávok pri ukončení živnosti. Ak Tvoj brat bude realizovať transformáciu FO na s.r.o. nelám si hlavu nad pohľadávkami, ale nad tým, že daňový režim bude prichádzať do úvahy práve pri danej forme transformácie. Napríklad: Ak sa brat rozhodne, že predá podnik na základe zmluvy o predaji podniku, tak z hľadiská daní bude práve príjem z predaja podniku príjmom z podnikania... atď...Takže najskôr si treba ujasniť, akou formou bude z FO transormácia na s.r.o. Na Porade všetko nájdeš. Ak nie, pýtaj sa na konkrétne otázky.
adretti
09.12.06,16:50
Díky pekne za odpoveď, ale práve to neviem, že ako by bolo výhodnejšie ukončiť živnosť. Predajom podniku alebo jednoducho ukončením podnikania. Ukončenie podnikania by nám určite nebude dobré nakoľko pri zrušení podnikania musíme zahrnúť všetky pohľadávky do príjmu, čo predstavuje dosť veľkú sumu! Do úvahy, teda príde iba predaj podniku, pri ktorej by sme mohli dať oveľa menšiu sumu za predaj (keď je to možné a keď v takomto prípade netreba zahrnúť do príjmov neuhradené pohľadávky) ako pri zrušení FO. Otázkou je, že podnik za akú cenu môžme predať a, pri predaji či pretransformujú všetky pohľadávky, záväzky, majetok (úžitkové vozidlá na leasing) na s.r.o. bez toho aby sme ich zahrnuli na konci roka do príjmu FO.
jaja99
09.12.06,17:38
Doporučujem takýto postup (najlepšie načasovať na začiatok roka)
1. založenie sro
2. registrácia sro na DPH (okrem iných daní)
3. uzavretie nových obchodných zmlúv medzi dodávateľmi a odberateľmi a sro(pozor, ak niektoré činnosti robila FO na základe výberového konania!)
4. predaj vlastných strojov patriacich FO-e v cene obvyklej
5. predaj zásob patriacich FO-e v cene obvyklej, postúpenie leasingu na sro
6. ukončenie pracovných zmlúv so zamestnancami dohodou s písomným vyhlásením FO-y ako zamestnávateľa, že zabezpečí pracovný pomer u iného zamestnávateľa (sro) a uzavretie nových pracovných zmlúv v sro
7. odhlásenie FO ako zamestnávateľa (SP, ZP. DÚ)
8. rozbeh činnosti sro
9. utlmenie činnosti FO-y - inkasovanie pohľadávok, len sem-tam nejaká vyšlá faktúra, ktorá bude hneď zaplatená
10. oznámenie ŽÚ-u o ukončení činnosti (najlepšie k 1.7.. keď hrozí, že VZ počítaný zo zisku z minulého roka bude maximálny)
11. oznámenie termínu ukončenia ŽL na DÚ, SP, ZP
12. k 31.3. nasledujúceho roka podanie DP k dani z príjmov FO s pripočítaním neuhradených pohľadávok (mali by byť minimálne) - pred ukončením činnosti zinventarizovať pohľadávky a všetky premlčané vyradiť - k základu dane pripočítavať len nepremlčané

Ak je VZ už teraz maximálny, lepší je predaj podniku, prípadne okamžitý predaj súborov vecí (cez kúp-pred.z.). FO podáva DP vždy k 31.3. nasledujúceho roka za predchádzajúci rok, aj keď k ukončeniu podnikania došlo počas roka. Jedniná výnimka je pri úmrtí FO.
jaja99
09.12.06,17:47
Ešte na doplnenie: pozri § 17 ods. 12 ZDP: Súčasťou základu dane FO-y je postúpená alebo vložená pohľadávka najmenej v jej menovitej hodnote, ak je pri vklade alebo postúpení uplatnená vyššia cena, zdaňuje sa táto vyššia cena. Zo znenia vyplýva, že už samotným postúpením (nie až prijatím úhrady) sa pohľadávka stáva súčasťou základu dane FO-y.
Danila
09.12.06,18:27
Taktiež by som zrejme doporučovala predaj podniku. Ak zároveň predajom podniku FO končí svoje podnikanie, uzavrie účtovné knihy ku dňu skončenia podnikania a splní si oznamovaciu povinnosť voči všetkým zainteresovaným inštitúciám. Dôkladne sa oboznám s účtovaním kúpy podniku na strane kupujúceho, ktoré je zložitejšie z hľadiska účtovno-daňového. / najmä goodwill, badwill/
adretti
09.12.06,18:45
Veľmi pekne Ti ďakujem za podrobný postup, ešte pár krát si to budem musieť všetko prečítať, aby som bola úplne v obraze, ale super ako si mi to napísala. Takže sa nedá vyhnúť z platenia daní z neuhradených pohľadávok ani pri postúpení. :( Inak už teraz máme max. vym. základ za to by bolo najlepšie čím skorej zrušiť FO. Na to som ani nemyslela, že keď ruším FO iba v napr. v januári 2007, tak daň z neuhradených pohľadávok budeme platiť iba v roku 2008. A dovtedy asi už tam nebudeme mať iba polovičku z toho čo teraz máme. Dúfam!!! Aj to je dosť, ale čo sa dá robiť... A na čo si myslela, keď si písala, že "pozor, ak niektoré činnosti robila FO na základe výberového konania!" ? Lebo mali sme také stavby, ktoré sme robili na základe výberového konania. Už sú ukončené, len ešte pohľadávky nie sú uhradené. A ešte by som sa chcela objasniť, že pri predaji strojov a zásob musím odviesť DPH zo zostatkovej ceny a na druhej strane s.r.o. môže hneď odpočítať? Ďakujem ešte raz za podrobný postup!
jaja99
09.12.06,19:54
A na čo si myslela, keď si písala, že "pozor, ak niektoré činnosti robila FO na základe výberového konania!" ? Lebo mali sme také stavby, ktoré sme robili na základe výberového konania. Už sú ukončené, len ešte pohľadávky nie sú uhradené. A ešte by som sa chcela objasniť, že pri predaji strojov a zásob musím odviesť DPH zo zostatkovej ceny a na druhej strane s.r.o. môže hneď odpočítať? Ďakujem ešte raz za podrobný postup!

Ak vykonáva FO činnosti, ktoré získala ako vybraný dodávateľ vo výberovom konaní a chcela by tieto činnosti vykonávať ako sro, malo by prebehnúť nové výberové konanie, lebo sro je nový subjekt. To sa Ťa však netýka, pokiaľ už zmluva bola naplnená.

Predaj zásob, strojov: za cenu obvyklú - ide o predaj medzi blízkymi osobami.
Ak bude sro platiteľ DPH, môže si daň na vstupe odpočítať.
Ak by ste prevod majetku robili formou predaja podniku alebo vklad podniku, tam sa DPH na výstupe neuplatňuje, pokiaľ kupujúci je platiteľ. - § 10 ZoDPH
adretti
09.12.06,21:13
Ďakujem za odpovede, už som trošku múdrejšia, ale ešte stále nie som si istá, že sa nám teraz oplatí pretransformovať na s.r.o., lebo hoci ako rátam ešte nám ostane pohľadávka na rok 2008 v sume cca.2.000.000,--Sk + cca. 2.000.000,--Sk za rok 2007, čo síce bude uhradená (dúfam). Plus k tomu príde príjem z predaja podniku... . Ale na druhej strane zase tam sú tie odvody, čo predstavujú ešte asi 130.000,--Sk do júna. No neviem. Ale aspoň viem ako mám kalkulovať. Asi to bude iba zajtra, lebo na dnes už bolo dosť. Ale určite budem mať ešte veľa otázok okolo toho, dúfam že mi ešte pomôžete! Ďakujem Vám ešte raz veľmi pekne za odpovede. Dobrú noc!
DanielaSL
10.12.06,06:19
Ďakujem za odpovede, už som trošku múdrejšia, ale ešte stále nie som si istá, že sa nám teraz oplatí pretransformovať na s.r.o., lebo hoci ako rátam ešte nám ostane pohľadávka na rok 2008 v sume cca.2.000.000,--Sk + cca. 2.000.000,--Sk za rok 2007, čo síce bude uhradená (dúfam). Plus k tomu príde príjem z predaja podniku... . Ale na druhej strane zase tam sú tie odvody, čo predstavujú ešte asi 130.000,--Sk do júna. No neviem. Ale aspoň viem ako mám kalkulovať. Asi to bude iba zajtra, lebo na dnes už bolo dosť. Ale určite budem mať ešte veľa otázok okolo toho, dúfam že mi ešte pomôžete! Ďakujem Vám ešte raz veľmi pekne za odpovede. Dobrú noc!

A čo urobiť to takýmto spôsobom?

http://www.porada.sk/t35341-ako-sa-szco-vyhne-odvodom-do-socialnej-poistovne.html
adretti
10.12.06,08:21
To je super, ale nemôžeme si dovoliť pozastaviť živnosť na 6 mesiacov, takže je tam iba druhá verzia, čo zas príde do úvahy iba od 1.7.2007, ale nám ide už aj o tohtoročné odvody. :(