pitu1
08.12.06,20:14
v nasom dome je v kazdom byte riesena cirkulacia TUV od hlavneho rozvodu v spoocnom priestore na chodbe..tym padom su na TUV 2 overene merace, jeden je na vstupe do bytu a druhy je na spiatocke. Aj ked vlastnik bytu neodpusta TUV, obidva vodomery sa tocia, pri teoreticky rovnakej presnosti by mal byt rozdiel hodnot pri neodoberani TUV po odcitani na oboch vodomeroch nulovy. Vzhladom na dovolene nepresnosti oboch meracov a precirkulovanom mnozstve vody za rok vznika odchylka aj pre byty, ktore nie cu cely rok obyvane. Fakturacia za TUV sa vykonava majitelom odcitanim oboch stavov meracov a vykonanim rozdielu ich hodnot. Moja otazka znie, ci je meranie spotreby TUV takymto rozdielovym sposobom metrologicky pripustne, lebo v zakone som sa len docital, ze odberne miesto musi byt osadene urcenym meradlo, co je splnene, ale na cirkulacii su nasadene 2 vodomery (tym padom moze byt chyba udaju 2x vacsia ako povolena odchylka pri jednom meraci).
žilinčanka
09.12.06,12:28
pitu1,
nechápem prečo máte takto komplikovane urobené meranie TUV. Nedá sa to vyriešiť iba jedným vodomerom? Teda brať do úvahy pri rozpočítaní len vodomer na vstupe do bytu? Dávate tieto merače ciachovať? Lebo ak sú pravidelne ciachované, nemali by byť veľké odchýlky.

Každopádne ale môžem Tvoje podozrenie na vysoké odchýlky takýmto meraním potvrdiť. U nás sa stal opačný prípad u dodávateľa TUV, ktorý má takto zabezpečené meranie ale celého bytového objektu. Tie vodomery majú také odchýlky pri tomto meraní, že vyfakturovaná spotreba od dodávateľa je polovičná oproti spotrebe nasčítanej na bytových vodomeroch.

To či takéto meranie je metrologicky prípustné Ti naozaj neviem povedať, ale snáď treba pozrieť zákon o metrológii. Určite sa v pondelok na to opýtam kolegu, dám Ti vedieť :-)
pitu1
09.12.06,14:33
budem vdacny za kazdu informaciu... sme novostavba a toto komplikovane meranie navrhol projektant a stavebna firma namontovala.. podla projektanta islo o "komfort pre byt", nakolko pri jednej rure do bytu zo spolocneho rozvodu by ludia museli vela odpustat, kym by im pritiekla tepla voda... merace samozrejme overujeme, lenze co ked jeden meria s odchylkou do plusu a druhy do minusu? a co ked nejaka spinka zastavi ten na spiatocke a bude sa tocit iba ten na vstupe? :-) preto potrebujem uistenie, ze takyto princip merania a hlavne odcitania hodnot pre fakturacne ucely (aj ked s overenymi meracmi) je metrologicky nepripustny/pripustny...
Elena Navrátilová
09.12.06,19:01
Aké máte kúrenie? Dodávka TÚV? Centrálny dodávateľ? Vlastná kotolňa? Môj názor, že toto bude dôležité prečo máte merače aj na spiatočke. Podľa zákona je doporučené CDT a TÚV namontovať aj merač na spiatočku. Možno toto dôvod prečo máte merače aj na spiatočke.
pitu1
11.12.06,08:19
mame vlastnu kotolnu a merace na vstupe aj na spiatocke su v kazdom byte - kazdy byt ma vlastnu cirkulaciu.... netradicne riesenie, o ktorom inde nepoculi....
Chobot
11.12.06,08:50
mame vlastnu kotolnu a merace na vstupe aj na spiatocke su v kazdom byte - kazdy byt ma vlastnu cirkulaciu.... netradicne riesenie, o ktorom inde nepoculi....

Cirkulácia teplej vody v bytovke je bežná vec. Aj 2 merače sú bežná vec. Jeden merač ej spoločný na vstupe do domu a potom každý vlastník bytu má vlastný merač. To, ako cirkuluje voda (či jeden okruh v celom dome alebo pre každý byt samostaný), nie je podstatné. Hlavné je, koľko teplej vody sa odoberie pre celý dom. Táto spotreba sa potom rozpočítava podľa pomerových meračov v jednotlivých bytoch. Ak je hodnota nameraná na hlavnom merači vyššia ako súčet individuálnych meračov, vypočíta s koeficient, ktorým sa potom spotreba rozdelí medzi jednotlivých vlastníkov.
PeterNR
11.12.06,09:22
Pitu, rád by som vedel, či ste oslovili vášho projektanta s požiadavkou, aby vyriešil problém, ktorý očividne vznikol vďaka nemu. Som zvedavý, čo na to povie.

V bežných bytovkách, kde je rozvod teplej vody a cirkulačka v šachte, a odberné miesta sú blízko, nie je strata odpustením ochladenej vody až taká veľká. Horšie by bolo, ak by boli odberné miesta ďaleko od rozvodu teplej vody. Ak je to váš prípad, potom rozumiem projektantovi, že sa snažil zabezpečiť cirkuláciou teplej vody v každom byte zvýšenie komfortu. Nie som si ale istý, či sú dva merače TÚV v každom byte tým najvhodnejším riešením.
Chobot
11.12.06,10:10
Pitu, rád by som vedel, či ste oslovili vášho projektanta s požiadavkou, aby vyriešil problém, ktorý očividne vznikol vďaka nemu. Som zvedavý, čo na to povie.

V bežných bytovkách, kde je rozvod teplej vody a cirkulačka v šachte, a odberné miesta sú blízko, nie je strata odpustením ochladenej vody až taká veľká. Horšie by bolo, ak by boli odberné miesta ďaleko od rozvodu teplej vody. Ak je to váš prípad, potom rozumiem projektantovi, že sa snažil zabezpečiť cirkuláciou teplej vody v každom byte zvýšenie komfortu. Nie som si ale istý, či sú dva merače TÚV v každom byte tým najvhodnejším riešením.

Aha!:rolleyes: Teraz som pochopil, že oni majú v každom byte 2 merače - jeden na prívod a druhý na spiatočke. No to je ozaj nezvyčajné, veď pomerový merač by mal merať len skutočnú spotrebu vody, ktorá odíde z obehového systému. Teda neviem, prečo im to stále meria aj cirkuláciu vody. To je fakt na dlhšiu diskusiu s projektantom.
Orim
12.12.06,00:47
S týmto by som nesúhlasil, keby som to videl na projekte. :(
Julian
18.04.07,20:15
Takéto meranie je nezmysel. Obráť sa na SMÚ odbor PRIETOK a som presvedčený že mi dajú za pravdu.
empaty
18.04.07,22:00
Julian za normálnych okolností sa nedá nič len s Tvojim názorom súhlasiť.

Ale ak oni majú v dome (veľmi netradične - ale to neznamená, že zle!!) projektantom riešenú sústavu TUV ako cirkulačnú, z dôvodu veľkej spotreby TUV v bytoch kvôli jej ochladzovaniu, je možné sa pozrieť na meranie spotreby TUV z iného uhla pohľadu. A to takého, akoby každý byt v dome bol súčasťou jedného veľkého celodomového cirkulačného okruhu TUV. Vtedy by meranie v spiatočke malo svoj význam, nakoľko by sa takto merala teplá voda, ktorá sa nespotrebuje v byte, ale len preteká bytom v rámci cirkulačného okruhu domu umiestného v byte.

Spotrebované množstvo TUV by takto bol rozdiel medzi vtekajúcim množstvom TUV do bytu a
vytekajúcim množstvom TUV z bytu. Ak by spotreba TUV v byte nebola, obidva merače by ukazovali tú istú hodnotu m3 pretečenej vody. Ak by spotreba vody v byte bola, na vstupnom merači by bola väčšia hodnota m3 a na výstupnom menšia. Rozdiel by bola presná spotreba m3 TUV daného bytu.

Takto je logicky pochopiteľné, že sú dva merače TUV v byte, ktoré v ňom naozaj majú aj svoje opodstatnenie a boli projektantom takto navrhnuté.

Je pravda, že povolená odchýlka nameraného údaja spotreby TUV v byte pri takomto rozdielovom meraní môže byť dvojnásobná vzhľadom na povolené odchýlky dvoch meračov v byte, ale len v prípade ak sa odchýlky oboch meračov sčítajú do plusu. Rovnako sa ale môžu aj vzájomne odčítať alebo sčítať do mínusu. Zákon 142/2000 Z.z. tento problém nepostihuje alebo nelimituje. Stanovuje len podmienku, že každé odberné miesto musí byť osadené ciachovaným meračom, čo v tomto prípade je splnené. Zvyšok je štatistická odchýlka daná sčítaním alebo odčítaním povolených odchýliek sumára jednotlivých bytových meračov v dome. Je to naozaj ojedinelý spôsob diferenciálneho merania spotreby množstva TUV v byte, čo sa ale domnievam že príslušné predpisy nezakazujú a ani metrologicky v tom nevidím problém.. Ak sa mýlim, prosím opravte ma.

A ešte dodatočne doplním: neexistuje nikdy presné meranie spotreby vody, v žiadnom systéme merania, ani v tom našom klasickom. Vždy je v ňom zapracovaná odchýlka merania závislá od technického stavu meradla alebo od presnosti jeho odčítania, ktorá sa ešte znásobuje numerickými prepočtami, zaokrúhľovaním, koeficientami, úpravami a podobne pri rozúčtovaní vody na jednotlivé byty. Vždy je to presný výpočet nepresných čísel.
Julian
19.04.07,15:02
budem vdacny za kazdu informaciu... sme novostavba a toto komplikovane meranie navrhol projektant a stavebna firma namontovala.. podla projektanta islo o "komfort pre byt", nakolko pri jednej rure do bytu zo spolocneho rozvodu by ludia museli vela odpustat, kym by im pritiekla tepla voda... merace samozrejme overujeme, lenze co ked jeden meria s odchylkou do plusu a druhy do minusu? a co ked nejaka spinka zastavi ten na spiatocke a bude sa tocit iba ten na vstupe? :-) preto potrebujem uistenie, ze takyto princip merania a hlavne odcitania hodnot pre fakturacne ucely (aj ked s overenymi meracmi) je metrologicky nepripustny/pripustny...

Tešte sa. Môže sa stať, že ak jeden bude - a druhý + a vy nebudete odoberať TÚV len ju budete preháňať dookola budete možno "vyrábať" teplú vodu.
Julian
20.04.07,13:13
Julian za normálnych okolností sa nedá nič len s Tvojim názorom súhlasiť.

Ale ak oni majú v dome (veľmi netradične - ale to neznamená, že zle!!) projektantom riešenú sústavu TUV ako cirkulačnú, z dôvodu veľkej spotreby TUV v bytoch kvôli jej ochladzovaniu, je možné sa pozrieť na meranie spotreby TUV z iného uhla pohľadu. A to takého, akoby každý byt v dome bol súčasťou jedného veľkého celodomového cirkulačného okruhu TUV. Vtedy by meranie v spiatočke malo svoj význam, nakoľko by sa takto merala teplá voda, ktorá sa nespotrebuje v byte, ale len preteká bytom v rámci cirkulačného okruhu domu umiestného v byte.

Spotrebované množstvo TUV by takto bol rozdiel medzi vtekajúcim množstvom TUV do bytu a
vytekajúcim množstvom TUV z bytu. Ak by spotreba TUV v byte nebola, obidva merače by ukazovali tú istú hodnotu m3 pretečenej vody. Ak by spotreba vody v byte bola, na vstupnom merači by bola väčšia hodnota m3 a na výstupnom menšia. Rozdiel by bola presná spotreba m3 TUV daného bytu.

Takto je logicky pochopiteľné, že sú dva merače TUV v byte, ktoré v ňom naozaj majú aj svoje opodstatnenie a boli projektantom takto navrhnuté.

Je pravda, že povolená odchýlka nameraného údaja spotreby TUV v byte pri takomto rozdielovom meraní môže byť dvojnásobná vzhľadom na povolené odchýlky dvoch meračov v byte, ale len v prípade ak sa odchýlky oboch meračov sčítajú do plusu. Rovnako sa ale môžu aj vzájomne odčítať alebo sčítať do mínusu. Zákon 142/2000 Z.z. tento problém nepostihuje alebo nelimituje. Stanovuje len podmienku, že každé odberné miesto musí byť osadené ciachovaným meračom, čo v tomto prípade je splnené. Zvyšok je štatistická odchýlka daná sčítaním alebo odčítaním povolených odchýliek sumára jednotlivých bytových meračov v dome. Je to naozaj ojedinelý spôsob diferenciálneho merania spotreby množstva TUV v byte, čo sa ale domnievam že príslušné predpisy nezakazujú a ani metrologicky v tom nevidím problém.. Ak sa mýlim, prosím opravte ma.

A ešte dodatočne doplním: neexistuje nikdy presné meranie spotreby vody, v žiadnom systéme merania, ani v tom našom klasickom. Vždy je v ňom zapracovaná odchýlka merania závislá od technického stavu meradla alebo od presnosti jeho odčítania, ktorá sa ešte znásobuje numerickými prepočtami, zaokrúhľovaním, koeficientami, úpravami a podobne pri rozúčtovaní vody na jednotlivé byty. Vždy je to presný výpočet nepresných čísel.

Empaty s Tebou úplne súhlasím.
Zákon toto nerieši, ale kdesi tam je aj napísané kto garantuje a kto kontroluje správnosť merania. Ak ich to trápi tak by som im odporúčal obrátiť sa na SMI so sťažnosťou a oni im musia dať písomnú odpoveď, či je to OK. Sú platení z našich daní tak nech robia. Navyše oni majú určite lepší prístup k potrebným materiálom. Za takéto podanie sa neplatí. Tento problém by mohol posúdiť kvalifikovane SMÚ. Lenže nie som si istý či by to odobril a vôbec dal to aj na papier a ako dĺho by to trvalo ak by sami žiadali, preto sa prikláňam k tomu podaniu na SMI. SMÚ je kompetentná organizácia a určite má spracovanú metodiku merania prietoku.
Neviem ako sú na tom projektanti, možnože majú spracovanú svoju metodiku. Logika dáva tomu meraniu za pravdu.
LENŽE... zdá sa mi to meranie troška gumové a ďalej poznáš problémy okolo koeficientov pri studenej vode a ako to asi bude vyzerať pri tomto spôsobe?
A vieš si predstaviť že vodomery sa budú točiť 24 hodín denne a 365 dni do roka a 4 roky ?(ja v tom vidím istý zadrheľ, -aspoň otestujú vodomery) Nejde o to či to predpisy dovoľujú, alebo nie, ale o to aby to meranie bolo racionálne. Možnože ak sa uživatelia dohodnú, že to budú takto merať, nebude to proti predpisom a všetci budú spokojní, lenže niektorí čo o tom premýšľajú viac vidia v tom istý problém čo vidieť aj z príspevku.
Pokiaľ oni majú vlastnú kotolňu tak podľa mňa mali dať vodomer pred bojlér, cirkulácia by mohla byť a v byte by bol jeden vodomer. V ich prípade budú mať dvojnásobné náklady na meranie (overovanie nie jedného ale dvoch vodomerov každé 4 roky). Neviem prečo projektant navrhol také komplikované meranie (mne sa zdá, že ide do extrému).
Samozrejme neexistuje presné meranie vody- tu platí čím presnejšie tým drahšie. Videl som vodomery v prevádzke a tam kde je tvrdá voda to je problém. Preto som niekomu odporúčal, že ak je veľký koeficient je tam veľká pravdepodobnosť, že ten vodomer neprejde úspešne skúškou.

To čo som včera napísal to bol samozrejme vtip.
Kušnierik
23.04.07,21:03
Ahojte
môj názor je že v ktorom si mieste aj tak musí biť pripojená vodovonná bateria odbočkov z dodavky vody a stačilo teda na ňu umiestniť jeden merač ktorí mera odber, alebo ti ide cirkulačka až do kuchyne a aj tam musí byť pripojená batéria pripojkov. A ak sa môžem opítať kolko je bytov v celom dome, pri takom cirkulovani deň, noc musíte mat pekne naklady na ohrev TUV,