fizzy
09.12.06,11:14
Dobry den,
prosim Vas, vie nam niekto poradit ako sa ma volit zastupca riaditela skoly (ide o ZUS).
Kde by sme nasli zakon alebo nejake usmernenie na volbu. Alebo "navod" co je vsetko potrebne spisat.
Dakujeme
kvet
11.12.06,05:57
Miesto zástupcu riaditeľa školy, ako vedúceho zamestnanca (nie štátutára) sa neobsadzuje voľbou, dokonca ani výberovým konaním. Môže sa obsadiť výberovým konaním, ale len v tom prípade, ak takáto povinnosť vyplýva z pracovného poriadku ZUŠ. Uvedené vyplýva z ustanovenia § 5 ods. 1 zákona č. 552/2003 Z.z. o výkone práce vo verejnom záujme v znení neskorších predpisov, podľa ktorého sa miesto vedúceho zamestnanca, ktorý vykonáva funkciu štátutárneho orgánu a miesto ďalšieho vedúceho zamestnanca, u ktorého to určí pracovný podiarok, sa obsadzuje na základe výsledku výberového konania, ak osobitný predpis neustanovuje voľbu alebo vymenovanie vedúceho zamestnanca kolektívnym orgánom.
Pre úplnosť informácie ešte dodávam, že ani zákon č. 596/2003 Z.z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v platnom znení, neustanovuje pre obsadenie miesta "zástupca riaditeľa školského zriadenia" podmienku voľby alebo vymenovania.
renatamnch
06.04.09,05:45
Chcem sa poraďáci opýtať či je niekde v zákone zakotvené, že zástupca riaditeľa, ktorý má nárok na starobný dôchodok (a aj ho využije) ak znovu nastúpi do pp ako strobný dôchodca na dobu určitú môže naďalej vykonávať túto riadiacu funkciu. Naša pani riaditeľka vraví, že už nie a že je to porušenie zákona, len mám nájsť ktorého (a to sa mi nepodarilo). Keďže nikde to nieje, tak to asi bude možné...Ď
wagner
06.04.09,13:38
Mám chápať Tvoju otázku tak, že zástupca odišiel do starobného dôchodku - teda skončil pracovný pomer. Potom sa vrátil a má zmluvu na dobu určitú. AK je to tak, tak odpoveď má dve polohy. Pokiaľ ho niekto za zástupcu ešte chce, tak zástupcu robiť môže. Pokiaľ ho už za zástupcu nechcú, tak nemá nárok na túto funkciu, pokiaľ zrušil pôvodný pracovný pomer a má nový pracovný pomer.
renatamnch
06.04.09,16:24
Áno odišiel k 1.4.09 a 2.4.09 nastúpil ako dôchodca do 30.6.2009 (od 1.9.2009 zrejme zase nastúpi do pp na dobu určitú), ale čo sa týka riadiacej funkcie ide len o obdobie do toho 30.6.09, preto som si chcela byť istá, či to niekde nie je podchytené ako by to malo byť správne.
wagner
06.04.09,17:01
Pokiaľ skončil pracovný pomer a uzatvoril nový na dobu určitú, nemá na funkciu nárok. Tým, že pracovný pomer ukončil, tak ukončil aj platnosť funkcie. To že má novú pracovnú zmluvu ešte neznamená, že musí byť aj zástupca. Zástupcu buď si vyberie riaditeľ-ka, alebo výberovým konaním - neviem ako je to u Vás zaužívané. U nás si vyberie a menuje zástupcu riaditeľ.
paťuľa
29.08.09,19:20
Chcela by som vedieť, či zástupkyňa riaditeľa pre MŠ musí mať 5 ročnú prax, ak je volená výberovým konaním.Vopred ďakujem za odpoveď.
Sabadka
31.08.09,15:30
Chcela by som vedieť, či zástupkyňa riaditeľa pre MŠ musí mať 5 ročnú prax, ak je volená výberovým konaním.Vopred ďakujem za odpoveď.

Záleží na tom, aké podmienky si riaditeľ stanovil pri výberovom konaní, ak je podmienkou minimálne 5 rokov praxe tak musí túto podmienku spĺňať, v opačnom prípade nebude ani prizvaná do výberového konania. Zvyčajne sa vyžaduje 5 ročná prax aj u zástupcu aj u riaditeľa školy alebo školského zariadenia. Nie som si úplne istá, ale zrejme to vyžaduje aj 596/2003 zákon o štátnej správe v školstve a školskej samospráve, skús sa doň mrknúť.
hakelka
05.01.10,12:11
Chcela by som sa opýtať, kto volí zástupcu riaditeľa pre materskú školu. Je to priamo vymenovaná funkcia riaditeľom, alebo sa zvoláva Rda školy?
Sabadka
05.01.10,17:18
Chcela by som sa opýtať, kto volí zástupcu riaditeľa pre materskú školu. Je to priamo vymenovaná funkcia riaditeľom, alebo sa zvoláva Rda školy?

Je to čiste záležitosťou riaditeľa školy, rada školy s tým nemá nič spoločné ona volí lepšie povedané vo výberovom konaní vyberá riaditeľa školy. Voľba zástupcu riaditeľa školy je plne v kompetencii riaditeľa školy, buď ho priamo vymenuje alebo vyhlási výberové konanie na zástupcu riaditeľa školy, záleží na tom čo máte v organizačnom poriadku školy.
Reve
08.02.10,09:48
Ahojte,
chcela by som sa poradiť. Zriadili sme funciu zástupca riaditeľa v MŠ. Chcela by som sa opýtať ako je to finančne - na čo má nárok navyše zástupca riaditeľa MŠ? Je to riešené formou príplatku alebo osobným ohodnotením? Prosím poraďte
Renata
Sabadka
08.02.10,10:45
Ahojte,
chcela by som sa poradiť. Zriadili sme funciu zástupca riaditeľa v MŠ. Chcela by som sa opýtať ako je to finančne - na čo má nárok navyše zástupca riaditeľa MŠ? Je to riešené formou príplatku alebo osobným ohodnotením? Prosím poraďte
Renata

Zo zákona má nárok na príplatok za riadenie, § 8 zákon 553/2003 a percentá sú určené v prílohe č. 6 citovaného zákona.
Timka
19.06.12,14:46
Ahojte poraďáci, mám na Vás prosbu. Viete mi niekto poslať vzor Menovania a Pracovnej náplne zástupcu riaditeľa základnej školy a tiež Menovanie a Pracovnú náplň riaditeľa základnej školy? Alebo aspoň link na nejaký vzor? Veľmi by som Vám bola vďačná.