Marianna01
09.12.06,12:23
Ak SZČO vykonáva svoju činnosť popri zamestnaní, a vypomáha mu manželka tým, že podklady pre jeho činnosť, prípadne nejaké obchodné stretnutia vybavuje v rámci jeho pracovného času v trvalom pracovnom pomere za neho, táto práca je mimo miesta výkonu práce SZČO, manželka sa tam dopravuje autobusom, sú tieto náklady na cestovné OZD?
Zoltán Kovács
09.12.06,11:45
Ak SZČO vykonáva svoju činnosť popri zamestnaní, a vypomáha mu manželka tým, že podklady pre jeho činnosť, prípadne nejaké obchodné stretnutia vybavuje v rámci jeho pracovného času v trvalom pracovnom pomere za neho, táto práca je mimo miesta výkonu práce SZČO, manželka sa tam dopravuje autobusom, sú tieto náklady na cestovné OZD?

Nie je to NOZD, nakoľko nemajú medzi sebou žiadny pracovno-právny vzťah. Je pravda, že zákon povoluje výpomoc rodinných príslušníkov v podnikaní, ale to je iba na vymedzenie čiernej práce, a nie na uznanie nákladov rodinných príslušníkov.
liba2
09.12.06,14:46
Ak SZČO vykonáva svoju činnosť popri zamestnaní, a vypomáha mu manželka tým, že podklady pre jeho činnosť, prípadne nejaké obchodné stretnutia vybavuje v rámci jeho pracovného času v trvalom pracovnom pomere za neho, táto práca je mimo miesta výkonu práce SZČO, manželka sa tam dopravuje autobusom, sú tieto náklady na cestovné OZD?Môžu byť daňovo uznané, ak pre každý jednotlivý prípad uzatvoria dohodu o VP, v ktorej sa určí úloha, deň plnenia a v ostatných dojednaniach sa dohodne výplata cestovných náhrad v zmysle zákona o CN.
Čo sa týka odmeny za splnenie úlohy - nie som si istá a teda neviem to podložiť zákonom, či si môžu dohodnúť bezplatné plnenie, ale ja by som to riskla a urobila (nie je to odborná rada :D ).
Melnick
09.12.06,15:02
Ale ak chce vyslať manželku na služobnú cestu,tak ako "koho" tá nulová odmena by mohla byť,ale zas ako dohoda o VP, by nebola splnená prihlasovacia povinnosť. Takže neviem,neviem......
Paula
09.12.06,15:27
A čo tak zamestnať manželku na kratší prac. čas s nepravidelnou prac. dobou, hodinovou mzdou a pohyblivým počtom hodín - podľa potreby?Ak je položka cestovných výdavkov skutočne významná pre VOZD, oplatí sa investovať do odvodov .
liba2
10.12.06,02:13
Ale ak chce vyslať manželku na služobnú cestu,tak ako "koho" tá nulová odmena by mohla byť,ale zas ako dohoda o VP, by nebola splnená prihlasovacia povinnosť. Takže neviem,neviem......Práve kvôli tomu, aby nemal starosť s prihlasovaním a odhlasovaním na SP, som uvažovala o nulovej odmene.
Marianna01
10.12.06,06:42
Dievčatá a chlapci, ste super, Ďakujem. Bola som na vážkach, či áno, či nie, mala som tiež nejaké výhrady... Oceňujem vaše rady.