rada
09.12.06,12:48
No tak to je teda gól. Moja známa sa mi zverila, že 3 roky si neplatí žiadne odvody, nakoľko ako SZČO nebola zo zákona povinná pre nízky príjem a dobrovoľne sa nepoistila. :eek: Keďže sa blíži vekom k 50-tke myslím si, že je najvyšší čas, aby sa začala o to zaujímať najmä o dôchodkové poistenie. ;) Od 1.2.2007 nastupuje do zamestnania teda končí ako SZČO. Keďže daná problematika nie je moja parketa neviem jej v tomto poradiť čo uskutočniť. Existujú nejaké praktické možnosti čo s neplateným poistným urobiť? Viem, že žakon dáva možnosť doplatiť, ale presne definuje v ktorých prípadoch. Jej sa to teda netýka. Navrhla som jej, aby si našla dve zamestnania, čím väčší príjem, tým lepší zápis do budúcnosti pre dôchodok. Neviem či je možné platiť ako zamestnanec a súčasne ako dobrovoľne poistená osoba. Uvažujem...uvažujem... Alebo ma doplníte aj inými možnosťami ? Resp. mala by sa dať ešte teraz urýchlene pred nástupom do zamestnania poistiť ako dobrovoľne poistená osoba a z vyššieho základu ?
Ďakujem.
Monika Kováčová
09.12.06,12:09
Podmienkou nároku na starobný dôchodok je byť dôchodkovo poistený minimálne 10 rokov. Keďže za socializmu pracovali všetci, určite tvoja známa túto podmienku spĺňa. V súčasnosti sa dôchodky vypočítavajú na základe tzv. osobného bodu podľa výpisu z individuálneho účtu poistenca - posiela Sociálna poisťovňa. Ak jej ešte neprišiel, nech si naň počká a potom sa podľa toho zariadi, to bude myslím najmúdrejšie.
Anja111
09.12.06,12:18
No tak to je teda gól. Moja známa sa mi zverila, že 3 roky si neplatí žiadne odvody, nakoľko ako SZČO nebola zo zákona povinná pre nízky príjem a dobrovoľne sa nepoistila. :eek: Keďže sa blíži vekom k 50-tke myslím si, že je najvyšší čas, aby sa začala o to zaujímať najmä o dôchodkové poistenie. ;) Od 1.2.2007 nastupuje do zamestnania teda končí ako SZČO. Keďže daná problematika nie je moja parketa neviem jej v tomto poradiť čo uskutočniť. Existujú nejaké praktické možnosti čo s neplateným poistným urobiť? Viem, že žakon dáva možnosť doplatiť, ale presne definuje v ktorých prípadoch. Jej sa to teda netýka. Navrhla som jej, aby si našla dve zamestnania, čím väčší príjem, tým lepší zápis do budúcnosti pre dôchodok. Neviem či je možné platiť ako zamestnanec a súčasne ako dobrovoľne poistená osoba. Uvažujem...uvažujem... Alebo ma doplníte aj inými možnosťami ? Resp. mala by sa dať ešte teraz urýchlene pred nástupom do zamestnania poistiť ako dobrovoľne poistená osoba a z vyššieho základu ?
Ďakujem.

Možno by bolo dobre, keby si ešte uzatvorila životné poistenie na tých 10 - 12 rokov, kým pôjde do dôchodku. Jednak si tam nejaké peniaze našetrí a ak by v zamestnaní dobre zarábala, tak bude mať aj ďalšiu odpočítateľnú položku, čím si zníži daň.
Monika Kováčová
09.12.06,12:40
Možno by bolo dobre, keby si ešte uzatvorila životné poistenie na tých 10 - 12 rokov, kým pôjde do dôchodku. Jednak si tam nejaké peniaze našetrí a ak by v zamestnaní dobre zarábala, tak bude mať aj ďalšiu odpočítateľnú položku, čím si zníži daň.

V 50-tich je životné poistenie už dosť drahé, toto by som zvažovala a prepočítavala a prepočítavala...:)
Melnick
09.12.06,12:46
Môj názor:urobila lepšie keď neplatila,lebo platbami z minima za tie 3 roky ,by si iba pokazila priemerný osobný mzdový bod .;)
Monika Kováčová
09.12.06,12:49
Môj názor:urobila lepšie keď neplatila,lebo platbami z minima za tie 3 roky ,by si iba pokazila priemerný osobný mzdový bod .;)
Absolútny súhlas, práve preto by som sa riadila podľa výpisu z individuálneho účtu poistenca zo Sociálnej poisťovne... ;)
Anja111
09.12.06,12:50
V 50-tich je životné poistenie už dosť drahé, toto by som zvažovala a prepočítavala a prepočítavala...:)

Súhlasím. Ale vychádzala som z reality, ktorá sa ma náhodou dotýka... Manžel bol v podobnej situácii vo veku 52 rokov. Rozhodol sa pre životné poistenie. Po piatich rokoch ochorel a po ďalšom roku išiel do invalidného dôchodku /80 %/. A práve vtedy sme sa potešili, že sa tak rozhodol. Bol poistený aj pre prípad invalidity, takže poistné už neplatí, ale zabezpečený do dôchodku je...
rada
09.12.06,13:02
Podmienkou nároku na starobný dôchodok je byť dôchodkovo poistený minimálne 10 rokov. Keďže za socializmu pracovali všetci, určite tvoja známa túto podmienku spĺňa. V súčasnosti sa dôchodky vypočítavajú na základe tzv. osobného bodu podľa výpisu z individuálneho účtu poistenca - posiela Sociálna poisťovňa. Ak jej ešte neprišiel, nech si naň počká a potom sa podľa toho zariadi, to bude myslím najmúdrejšie.

Ano, pracovala. Ak si pamätám má cca 25 rokov odpracovaných . Takže jej odporučím, aby počkala na výpis z účtu a podľa toho sa zariadila.
Opäť sa vraciam k tomu je možná kombinácia platenia poistného ako zamestnanec a ešte ako dobrovoľne poistená osoba s individuálne stanoveným základom ? Napr. ako zamestnanec z 30 000,- základu a ako dobrovoľne poistená osoba z minimálnej mzdy. Prinieslo by to svoje ovocie pri odchode do dôchodku? Alebo to druhé, teda dobrovoľne ...je premietnuté práve do spomínaného životného poistenia resp. do iných pilierov ? Uvažujem...uvažujem. Ani ma nenapadlo zaoberať sa dôchodkom. Ale ako vidím dnes má človek krátko po 40-tke dvakrát sa vyspí je na krku 50-tka a po ďalších dvoch krátkych spánkoch je tu dôchodok.:mee:
Monika Kováčová
09.12.06,13:05
Opäť sa vraciam k tomu je možná kombinácia platenia poistného ako zamestnanec a ešte ako dobrovoľne poistená osoba s individuálne stanoveným základom ? Napr. ako zamestnanec z 30 000,- základu a ako dobrovoľne poistená osoba z minimálnej mzdy. Prinieslo by to svoje ovocie pri odchode do dôchodku? Alebo to druhé, teda dobrovoľne ...je premietnuté práve do spomínaného životného poistenia resp. do iných pilierov ? Uvažujem...uvažujem. Ani ma nenapadlo zaoberať sa dôchodkom. Ale ako vidím dnes má človek krátko po 40-tke dvakrát sa vyspí je na krku 50-tka a po ďalších dvoch krátkych spánkoch je tu dôchodok.:mee:
Je to možné, ale ovocie by to prinieslo ako komu. Niekto by zbytočne vyhadzoval peniaze, a niekomu to môže pomôcť. Je to veľmi individuálne, záleží od viacerých faktrov a to doba poistenia, osobný mzdový bod, vek a pod.
Jana Motyčková
09.12.06,17:30
Treba si najskôr pozrieť ten výpis a na základe toho prepočítať koľko by asi dostávala, ak si bude doplácať dobrovoľné positenie a koľko, ak si nebude doplácať. Potom zistí, koľko do toho vloží a koľko získa.
rada
11.12.06,15:37
Môj názor:urobila lepšie keď neplatila,lebo platbami z minima za tie 3 roky ,by si iba pokazila priemerný osobný mzdový bod .;)

Možno bude mať dobrý osobný mzdový fond aj keď neviem presne koľko zarábala, ale celý čas myslím po roku 1984 do konca roka 2003 vo finančnom sektore zarábala celkom dobre.

Podľa vyššie uvedeného vyplýva, že tri roky neplatenia napr.v prepočte 0 bodov za každý rok je lepšie ako tri roky platenia z minimálnej mzdy v prepočte napr. 1/2 za každý rok ???:eek:
ajobs
11.12.06,21:04
Možno bude mať dobrý osobný mzdový bod aj keď neviem presne koľko zarábala, ale celý čas myslím po roku 1984 do konca roka 2003 vo finančnom sektore zarábala celkom dobre.

Podľa vyššie uvedeného vyplýva, že tri roky neplatenia napr.v prepočte 0 bodov za každý rok je lepšie ako tri roky platenia z minimálnej mzdy v prepočte napr. 1/2 za každý rok ???:eek:

Áno, prvá možnosť (neplatiť) je lepšia, pretože ak poistenec nedosiahne za celý rok žiadny zárobok (VZ), potom sa mu z tohto roku nepočíta osobný mzdový bod - a teda mu ani nezníži priemer, čo ovšem pri platení z minimálnej mzdy neplatí.
Jozef Mihál
11.12.06,21:15
Uvediem rýchly príklad.

Prvá alternatíva:

Za roky 1984 - 1993....OMB = 1 (priemerný plat)
Za roky 1994 - 2003....OMB = 2 (dvojnásobok priem.platu)
V rokoch 2004 až 2006 nezamestnaná, neplatila nič.

Na dôchodok ide 2.1.2007

POMB = (10 x 1 + 10 x 2) / 20 = 1,5
Odpr.roky = 40

Suma dôchodku = POMB x odpr.roky x 235,51 = 1,5 x 40 x 235,51 = 14131 Sk.


Druhá alternatíva:

Za roky 1984 - 1993....OMB = 1 (priemerný plat)
Za roky 1994 - 2003....OMB = 2 (dvojnásobok priem.platu)
V rokoch 2004 až 2006 nezamestnaná, platila dobrovoľné dôch.poistenie z minima, OMB = 0,4

Na dôchodok ide 2.1.2007

POMB = (10 x 1 + 10 x 2 + 3 x 0,4) / 23 = 1,3566
Odpr.roky = 43

Suma dôchodku = POMB x odpr.roky x 235,51 = 1,3566 x 43 x 235,51 = 13739 Sk.

To dúfam nepotrebuje ďalší komentár.
ajobs
11.12.06,21:21
Uvediem rýchly príklad.

Prvá alternatíva:

Za roky 1984 - 1993....OMB = 1 (priemerný plat)
Za roky 1994 - 2003....OMB = 2 (dvojnásobok priem.platu)
V rokoch 2004 až 2006 nezamestnaná, neplatila nič.

Na dôchodok ide 2.1.2007

POMB = (10 x 1 + 10 x 2) / 20 = 1,5
Odpr.roky = 40

Suma dôchodku = POMB x odpr.roky x 235,51 = 1,5 x 40 x 235,51 = 14131 Sk.


Druhá alternatíva:

Za roky 1984 - 1993....OMB = 1 (priemerný plat)
Za roky 1994 - 2003....OMB = 2 (dvojnásobok priem.platu)
V rokoch 2004 až 2006 nezamestnaná, platila dobrovoľné dôch.poistenie z minima, OMB = 0,4

Na dôchodok ide 2.1.2007

POMB = (10 x 1 + 10 x 2 + 3 x 0,4) / 23 = 1,3566
Odpr.roky = 43

Suma dôchodku = POMB x odpr.roky x 235,51 = 1,3566 x 43 x 235,51 = 13739 Sk.

To dúfam nepotrebuje ďalší komentár.

Myslím, že na tomto príklade pochopia aj tí, čo tomu doteraz neverili.
Jozef Mihál
12.12.06,06:40
Obnova témy.

Skúste si v predchádzajúcom príklade predĺžiť obdobie dobr.dôch.poistenia na 10 rokov (pri platení z minimálneho základu).

Viete čo vám vyjde?

Dôchodok 13 346 Sk mesačne...
Fany
12.12.06,07:39
Viete, čo je na tom najhoršie? Ani nie to, že bude nižší dôchodok, ale že 10 rokov sa okrádate o cca 2500 mesačne a to ešte v domnení, že si polepšíte a ono vám to iba zhorší situáciu. Nieje potom lepšie tie peniažky ukladať hoci aj do "pančuchy", alebo si ich riadne užiť? Veď zo SP sa vám to vlastne nikdy nevráti. Žiaľ, tiež patrím medzi tých, čo si takto ubližovali, a iba vďaka tejto diskusii som konečne pochopila situáciu. Vďaka všetkým.
gray
12.12.06,17:38
:eek: Som trochu v šoku...
Donedavna som platil maximalne odvody - ako zamestnanec. Posledny rok som si založil sro a zamestnavam sam seba na minimalnu mzdu. Znamena to že som si len pokazil POMB. Bolo by lepšie ak by som bol dobrovolne nezamestnany....

V skratke, za tento rok:
januar 2006 - max odvody
februar - jul - žiadne odvody (začiatok živnosti)
august- ... - min. odvody z min. platu

Prosim, existuje ešte nejaka možnost ako tento rok (2006) vyňať z vypočtov ?
Jozef Mihál
12.12.06,17:43
gray: jedine pokúsiť sa úplne vystornovať - spätne zrušiť to zamestnanie, stornovať prihlášku zamestnanca do SP...

...a pozornejšie čítať Poradu (a DRAKa...), vlna príspevkov tohto typu tu už dávnejšie bola...
Jana Motyčková
13.12.06,07:54
gray - tie storná sú dosť problematické, keďže už boli vykázané aj odvody. Takže čo najskôr ukončiť zamestnanie a najlepšie ostať konateľom s minimálnym príjmom (aspoň 1 Sk) - potom nemusíš platiť ZP ako samoplatiteľ (dobrovoľne nezamestnaný).