Berna
09.12.06,21:01
Chcem sa spýtať: mám na výber. Dobrovoľne si platiť dôchodkové poistenie (z minima) alebo tú istú sumu dávať na životné poistenie. Vie mi niekto zanalyzovať, čo je pre mňa výhodnejšie? A ako vlastne funguje vyplácanie životnej poistky? Odpracovaných , resp.platených mám 26 rokov, do dôchodku mi zostáva ešte 14 rokov. Vďaka.
ajobs
09.12.06,20:36
Chcem sa spýtať: mám na výber. Dobrovoľne si platiť dôchodkové poistenie (z minima) alebo tú istú sumu dávať na životné poistenie. Vie mi niekto zanalyzovať, čo je pre mňa výhodnejšie? A ako vlastne funguje vyplácanie životnej poistky? Do dôchodku mám ešte 14 rokov. Vďaka.

Dal(a) si málo údajov na kvalifikované rozhodnutie, čo ďalej. Ale na priek tomu by som volil odkladať niečo len pre seba (napr. životné poistenie), ako si platiť neadresné a viac-menej nenávratné dôchodkové poistenie do SP. Vyplácanie životnej poistky funguje rôzne v závislosti od jej typu a obchodných podmienok vyplácania.
Cecilia
09.12.06,21:24
Ani jedna možnosť nie je ktoviečo. Budeš rád ak dostaneš zo životnej poistky to čo tam dáš, neočakávaj vysoké zhodnotenie. Samozrejme ak potrebuješ zabezpečiť seba a svoju rodinu - odporúčam.
Fany
09.12.06,22:07
A čo ak poisťovňa skrachuje? Vie niekto poradiť nejakú dobrú životnú poisťovňu?
Jozef Mihál
09.12.06,22:11
Chcem sa spýtať: mám na výber. Dobrovoľne si platiť dôchodkové poistenie (z minima)...Do dôchodku mám ešte 14 rokov. Vďaka.
Ak máte do dôchodku až 17 rokov, tak platiť si dobrovoľné dôch.poistenie a ešte k tomu z minima, je to najhoršie čo môžete urobiť.
Cecilia
10.12.06,06:14
Ak máte do dôchodku až 17 rokov, tak platiť si dobrovoľné dôch.poistenie a ešte k tomu z minima, je to najhoršie čo môžete urobiť.

Pán Mihál, môžte to trošku rozvinúť? Predpokladám, že Berna má odpracované nejaké roky, napríklad zamestnanie od 20-tich rokov. Prečo je zlé platiť si na dôchodkové poistenie z minima? Je to rozdiel ak je to dobrovoľné alebo povinné? Je výhodné platiť dobrovoľne z viac ako z minima?
endrju
10.12.06,06:35
Pán Mihál, môžte to trošku rozvinúť? Predpokladám, že Berna má odpracované nejaké roky, napríklad zamestnanie od 20-tich rokov. Prečo je zlé platiť si na dôchodkové poistenie z minima? Je to rozdiel ak je to dobrovoľné alebo povinné? Je výhodné platiť dobrovoľne z viac ako z minima?
Nie som pán Mihál, ale pokúsim sa prispieť svojimi znalosťami. :cool:

Pri dôchodkovom poistení nie je z pohľadu konečného výsledku žiaden rozdiel či je poistenie dobrovoľné alebo povinné. Samozrejme, ak berieme do úvahy, že poistné sa platí z rovnakého vymeriavacieho základu. ;)

Rozdiel je najmä vo fáze platenia poistného.

Pri povinnom poistení poistenec nemá na výber - platí zo zákonom určeného vymeriavacieho základu. Ak povinné poistenie vzniká na základe pracovného pomeru, povinnosť platiť poistné za zamestnanca sa vzťahuje aj na zamestnávateľa, t.j. náklady znáša okrem poistenca aj zamestnávateľ. Je to však fiktívne rozdelenie bremena, keďže na poistné platené zamestnávateľom aj tak peniaze musí zarobiť zamestnnaec svojou prácou.

Pri dobrovoľnom poistení o vymeriavacom základe, t.j. o výške poistného, rozhoduje poistenec. V tomto prípade je zákonom stanovená iba minimálna výška vymeriavacieho základu.

Apropó, prakticky o rovnakej téme sa diskutuje aj tu:

http://www.porada.sk/t37732-neplatenie-dochodkoveho-poistenia.html
Berna
10.12.06,08:19
Žiaľ, ale veľa dobrovoľných plátcov o tomto nevie, ako ja, a platia v domnení, že bude aspoň aký-taký dôchodok. Keď si uvedomím, že asi 3 roky platím dobrovoľne z minima, asi som si to riadne pobabrala. Takéto informácie asi mnohým chýbajú. Takže konkrétne ja - zruším dobrovoľné platenie a dám si nejakú životnú.
Stále platí, že na výšku dôchodku má vplyv posledných 10 odpracovaných rokov?
DanielaSL
10.12.06,08:29
Stále platí, že na výšku dôchodku má vplyv posledných 10 odpracovaných rokov?

Posudzuje sa príjem od r. 1984 a podľa príjmu a priemernej mzdy sa za každý rok pridelí osobný mzdový bod.
Jozef Mihál
10.12.06,08:39
Pardon, nemám na to teraz čas, pozrite si sami § 60 až 66 zákona 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení a porozmýšľajte o tom, ako sa počíta dôchodok.

Berna, vtip je v tom, že dôchodok sa vypočítava v zásade za obdobie od r.1884 1984:

Rozhodujúce obdobie na zistenie priemerného osobného mzdového bodu sú kalendárne roky pred rokom, v ktorom boli splnené podmienky nároku na dôchodkovú dávku, s výnimkou kalendárnych rokov pred 1. januárom 1984...atď.

Dôležitý je teda priemer od r.1984 až do odchodu do dôchodku.

Ak ste v minulosti mali relatívne slušný príjem (aspoň na úrovni priemerného slovenského platu) tak si súčasným platením dôch. poistenia zo sumy 7600 Sk kazíte priemerný osobný mzdový bod.

A hoci sa vám zdá, že keď si platíte, tak predsa budete mať vyšší dôchodok - práve naopak, sumu dôchodku si platením z minima ZNIŽUJETE !

Vidím, že treba urýchlene do DRAKa napísať komentáre k dôchodkom a uviesť zopár príkladov, čo je to výpočet dôchodku...
Jozef Mihál
10.12.06,08:44
Našiel som vo svojom archíve jeden článok. Je síce niekoľko rokov starý a niektoré čísla tam uvedené treba brať s rezervou, ale stále vystihuje podstatu.
Cecilia
10.12.06,15:35
A čo ak poisťovňa skrachuje? Vie niekto poradiť nejakú dobrú životnú poisťovňu?

Poisťovňa by nemala skrachovať, lebo je zaistená u iných spoločností a je tam dohľad štátu. V podstate poisťovne majú podobné programy a platí, že je výhodné uzatvárať poistnú zmluvu mladým ľuďom, lebo majú nižšie riziká a väčšia suma sa im zhodnocuje. Sú aj také poisťovne, kde na životku platíte počas celej poistnej doby rovnako, čiže poistné sa nezvyšuje, pri rovnakej poistnej sume. Nevýhodou je, že dnes ponúkajú poisťovne veľmi nízke zhodnotenie, asi len 1-2 %. Napríklad z 1000 Sk si poisťovňa stiahne na riziká poisteného, na svoje náklady a len časť zhodnocuje. Čím je človek starší, tým sa viac sťahuje na riziká. Ak si niekto uzavrie zmluvu v 45-tich rokoch, nedostane ani toľko, koľko tam vloží počas celej poistnej doby.
Viera V
10.12.06,16:19
Ja by som udporučila životné poistenie a vo vašom veku by som zohľadnila takú poistku, kde by bol zahrnutý hospitál,to znamená že ak by ste museli ísť do nemocnice tak by vám niečo aj zaplatili a sú v tom zahrnuté aj určité choroby. Sama som si ju dala, ak by ste chceli vedieť o tom viac viem poskytnúť bližšie informácie. Ak niekto vie či sa od nového roku dá uplatniť životné poistenie ako nezdaniteľná časť,poprosím o informáciu.Polemizovalo sa o tom, že sa nebude dať, ale neviem či to je už na isto.
Cecilia
10.12.06,16:41
Ale pozor, poistenie na nemocnicu, na choroby a rovnako úrazy sa celé spotrebúva a nevytvára sa z tejto časti kapitál, takže to nie je vhodné na sporenie, iba na zabezpečenie seba a svojej rodiny v prípade úrazu alebo choroby.
Viera V
10.12.06,16:48
Súhlasím s tým, že sa celá čiastka nepoužije na sporenie ale je to určite výhodnejšie. Časť sa sporí a časť sa použije na zabezpečenie. a ak by sa to dalo aj odpočítať z dane ako minulý rok je to výhoda.
Jozef Mihál
10.12.06,17:42
Ak niekto vie či sa od nového roku dá uplatniť životné poistenie ako nezdaniteľná časť,poprosím o informáciu.Polemizovalo sa o tom, že sa nebude dať, ale neviem či to je už na isto.

drak.porada.sk

Konkrétne tu:

http://www.porada.sk/t37731-komentar-k-novele-zakona-c-595-2003-z-z-o-dani-z-prijmov-schvalenej-dna-6-12-2006-a.html

Viď bod 18. novely - § 11 ods.4 atď.
Fany
11.12.06,07:28
Ja by som udporučila životné poistenie a vo vašom veku by som zohľadnila takú poistku, kde by bol zahrnutý hospitál,to znamená že ak by ste museli ísť do nemocnice tak by vám niečo aj zaplatili a sú v tom zahrnuté aj určité choroby. Sama som si ju dala, ak by ste chceli vedieť o tom viac viem poskytnúť bližšie informácie. Ak niekto vie či sa od nového roku dá uplatniť životné poistenie ako nezdaniteľná časť,poprosím o informáciu.Polemizovalo sa o tom, že sa nebude dať, ale neviem či to je už na isto.
Môžeš mi, prosím ťa, bližšie ozrejmiť tvoju ŽP? Chcela by som si od 1.1.07 nejakú uzatvoriť. Poraď bližšie, hoci ako SS. Vďaka.