riso77
09.12.06,21:55
Kamaratka kupila byt v kupnej zmluve je napisane, ze byvaly vlastnik je povinny odhlasit vsetkych z trvalehbo pobytu do 14 dni od podpisania zmluvy, inac je povinny zaplatit penale.

Hovoril som s jednym realitnym maklerom a ten mi povedal, ze zo zakona on nemusi odhlasit ludi z TP aj ked to je napisane. Este mi povedal, ze byvaly vlastnik moze povedat, ze on nieje uz vlastnikom a ona moze ist na miestny urad odhlasit im TP, aj ked to je napisane v zmluve.

Je to pravda?

Dakujem
Daska
09.12.06,21:30
Jedno viem isto, novy vlastnik bytu NEMOZE odhlasit z TP starych vlastnikov, ja som mala nahlasenych povodnych majitelov este asi 4 roky po odkupeni domu a este aj smeti chceli odo mna zaplatit za nich.
riso77
09.12.06,21:36
A da sa ked clovek tam ma len TP a nikdy nebol vlastnikom?
josh
10.12.06,06:53
Vlastnik nehnutelnosti podla novelizovaneho ustanovenia zakona o hlaseni obcanov na trvaly pobyt (alebo nejako tak sa vola) ma moznost odhlasit na obecnom alebo mestskom urade vsetkych, ktory k danej nehnutelnosti nemaju uzivacie pravo (list vlastnictva, najomna alebo obdobna zmluva). V takom pripade potom dotycny bude mat miesto trvaleho pobytu iba obec, ulicu nie. A listiny sa mu budu dorucovat vyvesenim oznamenia na uradnej tabuli obce.
Takze odhlasovat moze iba vlastnik, pripadne obcan nahlaseny na TP sa moze odhlasit. Byvaly vlastnik v ziadnom pripade.
riso77
10.12.06,10:02
Dakujem za vysvetlenie.
Daska
10.12.06,10:20
Vlastnik nehnutelnosti podla novelizovaneho ustanovenia zakona o hlaseni obcanov na trvaly pobyt (alebo nejako tak sa vola) ma moznost odhlasit na obecnom alebo mestskom urade vsetkych, ktory k danej nehnutelnosti nemaju uzivacie pravo (list vlastnictva, najomna alebo obdobna zmluva). .....

To plati odkedy???

Ja som nemohla odhlasit byvalych majitelov...
josh
10.12.06,11:22
Bud od 1.6.2006 alebo 1.7.2006. Zakon bol parlamentom prijaty uz davno, len sa odkladala ucinnost. Vyslovne je tam v zakone teraz uvedene, ze trvaly pobyt ma evidencny charakter a nezaklada ziadne pravo k nehnutelnosti.
Daska
10.12.06,15:28
Bud od 1.6.2006 alebo 1.7.2006. Zakon bol parlamentom prijaty uz davno, len sa odkladala ucinnost. Vyslovne je tam v zakone teraz uvedene, ze trvaly pobyt ma evidencny charakter a nezaklada ziadne pravo k nehnutelnosti.

Toto ale nehovori nic o tom, ze mozem ako vlastnik niekoho odhlasit z trvaleho bydliska, a o to mi islo. Ja ako vlastnik mozem dat niekomu povolenie o tom ked si chce dat u mna trvale bydlisko.

Ale islo mi o to, ze som nemohla odhlasit z TP ludi, ktori tu nebyvali
chlap
10.12.06,16:40
Bud od 1.6.2006 alebo 1.7.2006. Zakon bol parlamentom prijaty uz davno, len sa odkladala ucinnost. Vyslovne je tam v zakone teraz uvedene, ze trvaly pobyt ma evidencny charakter a nezaklada ziadne pravo k nehnutelnosti.

Niečo na tom bude, pretože moja žena si nedávno menila trvalý pobyt ku kamarátke a stačilo, aby kamarátka predložila LV od svojho bytu a písomne súhlasila s tým, aby moja žena mala na jej adrese TP.
A povedali jej, že tento súhlas môže kedykoľvek odvolať.

Z toho mi logicky vyplýva, že ak vlastník vyhlási, že si neželá, aby okrem neho mal niekto TP na jeho adrese, tak tam nikto TP nebude mať.
josh
11.12.06,05:10
ano, nenapisal som tam, ale vlastnik si moze s trvalymi pobytmi vo svojom majetku robit, co chce. Tzn. moze prihlasit, odhlasit a to je asi aj vsetko :)
Chobot
11.12.06,08:20
Toto ale nehovori nic o tom, ze mozem ako vlastnik niekoho odhlasit z trvaleho bydliska, a o to mi islo. Ja ako vlastnik mozem dat niekomu povolenie o tom ked si chce dat u mna trvale bydlisko.

Ale islo mi o to, ze som nemohla odhlasit z TP ludi, ktori tu nebyvali

Daska, to platilo do 30. 6. 2006. Teraz už môžeš. Od 1. 7. 2006 môžeš zrušiť niekomu trvalý pobyt, ak si vlastníkom nehnuteľnosti a on nemá k nehnuteľnosti užívacie právo. Je to na základe účinnosti zákona 253/1998. ento bol novelizovaný zákonom č. 545/2004, kde účinnosť tohto pravidla navrhli zaviesť už od 1.10. 2004, ale nakoniec sa to zákonom č. 523/2004 odsunulo až na 1.6.2006. Medzitým bol celá zákon č. 253/1998 republikovaný pod číslom 500/2004, ale toto znenie je už neaktuálne, lebo tá účinnosť v ňom nebola zmenená.

Bližšie pozri tu:

http://www.porada.sk/t29399-ako-zrusit-synovi-trvaly-pobyt.html
Chobot
11.12.06,08:25
Z toho mi logicky vyplýva, že ak vlastník vyhlási, že si neželá, aby okrem neho mal niekto TP na jeho adrese, tak tam nikto TP nebude mať.

V podstate to môže urobiť, okrem pár výnimiek - vtedy nie, ak tá dotyčná osoba má užívacie právo k bytu (napr. platnú nájomnú zmluvu) alebo ak ide o vlastnú manželku/manžela alebo nezaopatrené dieťa vlastníka.