MS77
10.12.06,10:46
Vystavili sme zálohovu fakturu na služby, ktore budu poskytnute odberatelovi v USA. Zaplatili nam tuto zalohu. Som povinna vystavit danovy doklad z prijatej zalohy?
Zoltán Kovács
10.12.06,10:38
Vystavili sme zálohovu fakturu na služby, ktore budu poskytnute odberatelovi v USA. Zaplatili nam tuto zalohu. Som povinna vystavit danovy doklad z prijatej zalohy?

Áno zákon jednoznačne hovorí o tom, že aj prijatie platby sa považuje za plnenie.
dom
10.12.06,11:58
nie je mi jasné, danový doklad na čo, zo záloh prijatých zo zahraničia sa podľa mňa neodvádza DPH
MS77
10.12.06,19:45
aj ked ide o prijatú zalohu na služby podľa §15 ods.8, lebo ostru fakturu (po uskutocnení služby) by som vystavovala bez DPH
ALBO
11.12.06,08:14
Áno zákon jednoznačne hovorí o tom, že aj prijatie platby sa považuje za plnenie.

Ale len do čl. štátov vystaviť fa.
ALBO
11.12.06,08:19
nie je mi jasné, danový doklad na čo, zo záloh prijatých zo zahraničia sa podľa mňa neodvádza DPH

V rámci členských krajín ak vám niekto dodá službu (charakter-reverse charge) vy ste povinná odviesť DPH aj zo zálohy aj z mimo EU pri §15/8. Pri tovare len z vyúčtovacej.
Rovnako ak vy dodáte službu do EU a pýtate zálohu, tak odberateľ odvádza DPH (samozrejme ak mu to prikazuje jeho zákon)
MS77
11.12.06,15:37
Stále mam v tom zmätok. Ja som vystavila zalohovú faktúru pre odberatela z tretieho štátu, on mi ju zaplatil. Chcem si len overit ci uvazujem správne. Kedze miesto dodania služby podľa §15 ods.8písm.b bude zahraničie, pretoze ide o miesto dodania podľa §15 ods.7 ... miestom dodania služieb uvedených v ods.8 je miesto, kde má zákazník sídlo (t.j. v treťom štáte) a služby sa dodávaju na jej spotrebu a využitie. Čiže keby som neprijala zalohu fakturovala by som po uskutočnení služby bez DPH. Ale my sme vystavili proformu, ktoru nam zaplatili. Mne stale vychádza ze nemam aký danový doklad k prijatej zalohe vystavit. Pretoze nebudem platit dan. Uvazujem správne. Ak nie, tak je to v prdeli. Je to dost velka suma, ktoru sme prijali v októbri. Mam z toho husiu kozu. A niekedy mi súvislosti dochadzaju trochu neskor. Prosim poradte.:eek:
ALBO
12.12.06,07:17
Stále mam v tom zmätok. Ja som vystavila zalohovú faktúru pre odberatela z tretieho štátu, on mi ju zaplatil. Chcem si len overit ci uvazujem správne. Kedze miesto dodania služby podľa §15 ods.8písm.b bude zahraničie, pretoze ide o miesto dodania podľa §15 ods.7 ... miestom dodania služieb uvedených v ods.8 je miesto, kde má zákazník sídlo (t.j. v treťom štáte) a služby sa dodávaju na jej spotrebu a využitie. Čiže keby som neprijala zalohu fakturovala by som po uskutočnení služby bez DPH. Ale my sme vystavili proformu, ktoru nam zaplatili. Mne stale vychádza ze nemam aký danový doklad k prijatej zalohe vystavit. Pretoze nebudem platit dan. Uvazujem správne. Ak nie, tak je to v prdeli. Je to dost velka suma, ktoru sme prijali v októbri. Mam z toho husiu kozu. A niekedy mi súvislosti dochadzaju trochu neskor. Prosim poradte.:eek:

Vystavili ste zál. fa do USA za sl podľa § 15/7,8. Odberatel zaplatil.Treba mu vystaviť vyučtovaciu po dodaní služby a nič viac nerobíte. miesto dodania je USA, takže daň sa u nás neodvádza.(Zákon nekáže do 3. krajín vystavovať doklad k zálohe, v USA neplatí 6.smernica, takže oni možno ani DPH neodvádzajú, pre nich neplatí pravidlo 6. sm., že sa prenáša DP na nich)

Ale ak by ste tu službu robili pre napr. Nemca -EU, tak by ste museli po prijatí zálohy vystaviť daňový doklad k zálohe, kde by ste uviedli deň prijatia peňazí na účet, lebo miesto dodania by bolo nemecko a on by mal povinnosť odviesť daň ku dňu prijatia peňazí vami na účet.

Naopak, ak by vám nemec dodal službu podľa § 15/7 a vy by ste mu zaplatili zálohu, daňová pov. by bola na slovensku a vtedy by ste museli vy odviesť daň z prijatej zálohy. No a určite by vám dobre padlo, keby vám prišiel daňový doklad k zálohe od nemca (čo by mal poslať podľa zákona) aby ste mu nemuseli vyvolávať a dávať trápne otázky , kedy mu nabehli peniaze na účet, lebo vy potrebujete odviesť DPH v termíne.
Z američanom to tak nebeží, lebo ten má iné zákony ako tie spoločné vrámci EU (možno tak ako my pred vstupom do EU), takže ten by nemal povinnosť doklad k zálohe vám vystaviť , ale vy by ste si museli ten deň DP zistiť.
MS77
12.12.06,15:36
Vdaka.
Este jeden maly dotaz. Ako je to v pripade, že vystavim zalohovu fakturu pre odberatela do USA za prepravne sluzby. Plati to iste, ze nemusim vystavovat danovy doklad k prijatej zalohe, ani platit dan u nas? Pretoze oslobodene od dane podľa §47 ods. 6 je doprava tovaru súvisiaca priamo s vývozom tovaru do tretích krajín. Tento tovar bude vyvezený az neskor, ale doprava sa bude vztahovat na vyvezený tovar.
silviaproch
10.08.07,10:40
V rámci členských krajín ak vám niekto dodá službu (charakter-reverse charge) vy ste povinná odviesť DPH aj zo zálohy aj z mimo EU pri §15/8. Pri tovare len z vyúčtovacej.
Rovnako ak vy dodáte službu do EU a pýtate zálohu, tak odberateľ odvádza DPH (samozrejme ak mu to prikazuje jeho zákon)

prosim vas pekne....tie zalohy su nejake zamotane...
ked som zaplatila zalohu za sluzbu z ČR (miesto zdanitelneho plnenia v SR) 7.3. 1000 Czk kurz 1,2 (zalohova faktura bola vystavena 27.2.)
ostra faktura bola vystavena 14.3. 1000 Czk, kurz 1,19 (na fakture tiez uvadzaju ze datum zdanitelneho plnenia je 7.3., tak kedy mam urobit samozdanenie? 7.3. ci 14.3.? a kurzovy rozdiel mi vznika k 7.3. ci 14.3.?
budem velmi vdacna ked mi to niekto osvetli