Riki-riki
10.12.06,12:22
Pekný deň prajem všetkým .

Som tu nový a dúfam že som túto tému zaradil správne.
Chcel by som sa spýtať či s.r.o. musí viesť podvojne účtovníctvo, alebo môže viesť jednoduché?? Zatiaľ som jednoznačnú odpoveď nenašiel.

Ďakujem a ostáva s pozdravom Riki
lenkak
10.12.06,11:24
s.r.o. - právnická osoba musí viesť podvojné účtovníctvo.
DanielaSL
10.12.06,11:25
s.r.o. musí viesť podvojné účtovníctvo.
Riki-riki
10.12.06,11:27
Ďakujem, tak rýchlo som to nečakal.

Ste super.
DanielaSL
10.12.06,11:27
Tu je citácia zo zákona o účtovníctve.....

§ 9
Účtovné sústavy

(1) Účtovná jednotka je povinná účtovať v sústave podvojného účtovníctva s výnimkou podľa odseku 2.

(2) V sústave jednoduchého účtovníctva môže účtovať

a) podnikateľ, ktorému to umožňuje osobitný predpis, 16)
b) fyzická osoba [§ 1 ods. 1 písm. a) bod 3],
c) príspevková organizácia, ktorej zriaďovateľom je obec alebo vyšší územný celok, ak nepodniká a ak objem jej ročného rozpočtu výdavkov nepresahuje 500 000 Sk,
d) občianske združenie, ich organizačné zložky, ktoré majú právnu subjektivitu, organizačné zložky Matice slovenskej, ktoré majú právnu subjektivitu, združenia právnických osôb, pozemkové spoločenstvá, spoločenstvá vlastníkov bytov a nebytových priestorov, neinvestičné fondy a neziskové organizácie poskytujúce všeobecne prospešné služby; ak nepodnikajú a ak ich príjmy nedosiahli v predchádzajúcom účtovnom období 3 000 000 Sk,
e) cirkev a náboženská spoločnosť, ich orgány a cirkevné inštitúcie, ktoré majú právnu subjektivitu; ak nepodnikajú a ak nie sú príjemcami dotácií (grantov) zo štátneho rozpočtu.

(3) Prechod zo sústavy jednoduchého účtovníctva do sústavy podvojného účtovníctva je povinný, ak účtovná jednotka nespĺňa podmienky ustanovené v odseku 2 pre účtovanie v sústave jednoduchého účtovníctva. Prechod zo sústavy jednoduchého účtovníctva do sústavy podvojného účtovníctva a zo sústavy podvojného účtovníctva do sústavy jednoduchého účtovníctva sa uskutočňuje vždy len k prvému dňu účtovného obdobia nasledujúceho po účtovnom období, v ktorom účtovná jednotka zistila skutočnosti, ktoré sú dôvodom na zmenu účtovnej sústavy.
marco04
09.01.07,17:43
Obec ako taká sa považuje za právnickú osobu. Bude teda učtovať v podvojnom učtovnictve?