Kája.
10.12.06,12:00
Prosím Vás, môžem odpredať staré zásoby, keď mám prerušenú živnosť?
katarina.j
15.12.06,03:55
Zásoby môžeš odpredať, ale musíš do účtovne podchytiť do príjmov z predaja, čo sa ti odzrkadlí aj v danovom priznaní - príjmy /resp.tržby/ z predaja tovaru/materiálu/.
Topas
15.12.06,05:29
Pri prerušení živnosti sa upravuje základ dane podľa § 17 bod 8 Zákona o dani z príjmu:


(8) Základ dane v zdaňovacom období, v ktorom dochádza k zrušeniu daňovníka s likvidáciou (§ 41 ods. 3) alebo v ktorom bol na daňovníka vyhlásený konkurz alebo povolené vyrovnanie (§ 41 ods. 5), alebo v ktorom dochádza k skončeniu podnikania daňovníka (§ 6) alebo k skončeniu inej samostatnej zárobkovej činnosti, alebo prenájmu (§ 6), upraví daňovník, ktorý

a) účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11, o cenu nespotrebovaných zásob, zostatky vytvorených rezerv na lesnú pestovnú činnosť a opravných položiek k nadobudnutému majetku, výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok podľa § 19, avýšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i) a o pomernú výšku nájomného vrátane finančného prenájmu, ktorá pripadá na príslušné zdaňovacie obdobie alebo jeho časť; pri ďalšom predaji nespotrebovaných zásob sa zahrnie do základu dane iba rozdiel, o ktorý prevyšuje cena, za ktorú boli nespotrebované zásoby predané, cenu nespotrebovaných zásob už zahrnutých do základu dane,
b) účtuje v sústave podvojného účtovníctva, o zostatky vytvorených rezerv a opravných položiek, príjmov budúcich období, výnosov budúcich období, výdavkov budúcich období a nákladov budúcich období s výnimkou tých, ktoré preukázateľne súvisia s obdobím likvidácie alebo konkurzu,
c) uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10, o cenu nespotrebovaných zásob a o výšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i).


Ak prerušíš živnosť a neobnovíš ju do termínu na podanie daňového priznania, správaš sa pri dani z príjmu ako pri skončení podnikania.
Kája.
15.12.06,07:13
Ja živnosť obnovím v januári, ale potrebujem odpredať zásoby teraz v decembri a nie som si istá či sa odpredaj zásob považuje za podnikanie.
Topas
15.12.06,07:38
Odkedy máš prerušenú živnosť?
Kája.
15.12.06,07:45
Živnosť je prerušená od 3.806 - do 3.1.06. Živnosť bude následne zrušená, riešili sme to prerušením nakoľko sme nemali na vrátenie DPH zo zásob. Ja potrebujem dostať príjem z predaja zásob do roku 2006.
renča1
15.12.06,08:51
ŽÚ ti môže pozastaviť, prerušiť živnosť na dobu najmenej 6 mesiacov. Čo aj v tvojom prípade spravil.Pri pozastavení prevádzkovania živnosti nezaniká podnik.právo podnikať, len ho nemôže vykonávať počas lehoty ustanovenej živnostenským úradom. Podľa § 4 ods.1 zákona č.431/2002 Z.z. o účtovníctve v znení neskor.predpisov účtovná jednotka ktorá je FO vedie účtovníctvo po dobu, počas ktorej podniká alebo vykonáva inú samostat.zárobkovú činnosť, ak preukazuje svoje výdavky vynaložené na dosiahnutie, zebezpečenie a udržanie príjmov na účely zistenia základu dane z príjmov.

Teda, ak ti vznikol účtovný prípad (predaj zásob, ktorý aj môžeš odpredať) , ktorý súvisí s podnikaním v období prerušenia podnikania príjem z predaja zásob zdaníš v r.2006. Účtovné knihy sa uzavrú po skončení bežného účtovného obdobia t.j. k 31.12.2006 a zostaví sa riadna účtov.závierka.
Kája.
15.12.06,09:35
Neviem či sa dobre rozumieme, môžem vystaviť teraz v decembri faktúru na odpredaj zásob?
renča1
15.12.06,10:02
Podľa mňa môžeš vystaviť faktúru za zásoby, veď z daňového hľadiska nedôjde ku skončeniu podnikania.
Kája.
15.12.06,10:11
Dôjde, lebo v januári chcem živnosť úplne ukončiť.
renča1
15.12.06,10:43
Obdobie od 3.8.- 3.1.07. ( 6 mesač.lehota) sa nepovažuje za zrušenie živnosti. No a môj názor je taký, že ak v priebehu obdobia od 3.8.- 3.1.07 predáš zásoby, tak ti vzniká účtovný prípad v r.2006 - december. Príjem zdaníš a naúčtuješ v období v ktorom si predala zásoby.

To, že živnosť ukončíš v 1/07 podľa mňa nemá vplyv a neviaže sa na obdobie v ktorom bola prerušená živnosť, pretože si aj tak neobnovila živnosť do podania daňového priznania .Budeš povinná podať daňové priznanie do 31.3.2008 za obdobie r. 2007 . Povinnosť pri ukonč.živnosti v 1/07 vzniká povinnosť uzavrieť účtovné knihy a upraviť základ dane podľa § 17.