aladin
16.12.04,06:50
Som SZCO +zamestnanec z oboch platim poistne do soc.poistovne.
Pocul som nazor že ak by som bol chorý nemocenské mi bude platit aj zamestnavatel aj socialka ako za SZCO . Neviem ci sa mi len zdvihne denný vzmeriavaci zaklad , alebo obe veci sa budu vypocitavat oddelene. Ma už niekto podobnu skusenost ?
Mila
16.12.04,10:44
Nemocenskú dostaneš iba jednu. S tým vymeriavacím základom som si nie istá, skúsim zistiť.
Zita4
16.12.04,11:38
Nemocenskú dostaneš odtiaľ, kde si platíš poistenie. To znamená, že odvádzaš v zamestnaní - požiadaš si cez zamestnávateľa. Keď odvádzaš ako SZČO, požiadaš si na Sociálnej poisťovni, pretože v prípade, ak si neuplatníš nemocenskú, musíš za dobu svojej choroby platiť odvody na nemocenské poistenie. Požiadaj si oboje, pretože budú od Teba vymáhať odvody za dobu, keď si bol chorý. Myslím, že sa budú počítať oddelene, ale v tom nie som si istá.
metracik2
16.12.04,15:49
si nemocenske ma zamestnanec aj SZCO, ale len z maximalnej dennej davky, ktora je teraz 472,2740 Sk. Ak je niekto chory, tak nemocenku musi predlozit zamestnavatelovi aj socialnej poistovni. Zamestnavatel, aby mu vyplatil vyplati nahradu prijmu pri docasnej pracovnej neschopnosti a socialke, aby nemisel plati zo SZCO odvod za dni nemoci
Daska
16.12.04,17:21
velmi som nepochopila co pisal metracik42, ale z praxe viem, ze som dostala PN aj od zamestanavatela aj od SP, tedy z obidvoch poistnych vztahov
aladin
21.12.04,09:47
a ako si predlozila pn ku 2 x ?? DASKA ? lekar dvojmo nexce vypisovat, povedal že on vyskrtne obe policka t.j. szco , aj zamestnanec.... No alôe co ja potom s tým ? mam to dat zamestnavatelovi alebo s tým behať na socialku ?? (zamestnavatel ma inde socialku ako ja szco)
mela
02.01.05,11:35
moja vlastna skusenost. na PN-ke som mala hlavneho zamestnavatela, do SP som predlozila fotokopiu. pocas PN som odvody ako SZCO neplatila; skoncila som na sude a musela som vsetko doplatit, socialna poistovna neuznala moju PN-ku ako SZCO nakolko na PN-ke bol uvedeny iba zamestnavatel. Podla nich je lekar povinny vystavit 2 PN-ky.