vajda65
10.12.06,14:38
Potreboval by som poradiť s následovným.

Predal som zákazníkovi jedno zariadenie a ako bonus som mu dal zdarma 10ks kariet k tomu. Pred. cena jednej je 99 sk s dph.
Ako to teraz dať do nákladov. Na 513 a v cene 99*10 , teda aj s dph, že? Alebo je to v mojej obstáravacej cene? Najlepšie by bolo keby sa to dalo dať nejako do nákladov, ktoré by aj znižovali ZD nie ako 513.

dík za odpovede
Paula
10.12.06,14:19
Zakúpil si karty , ktoré chceš dať ďalej ako bonus zákazníkovi. Špecifikuj, o aké karty sa jedná (hracie, telefónne.....) a aj to, či si ich nakupoval ako tovar na ďalší predaj.
vajda65
10.12.06,15:06
nakupoval som ich ako tovar na ďalší predaj, sú to karty bezkontaktné a to zariadenie bol dochádzkový systém.
Monika Kováčová
10.12.06,15:12
Potreboval by som poradiť s následovným.

Predal som zákazníkovi jedno zariadenie a ako bonus som mu dal zdarma 10ks kariet k tomu. Pred. cena jednej je 99 sk s dph.
Ako to teraz dať do nákladov. Na 513 a v cene 99*10 , teda aj s dph, že? Alebo je to v mojej obstáravacej cene? Najlepšie by bolo keby sa to dalo dať nejako do nákladov, ktoré by aj znižovali ZD nie ako 513.

dík za odpovede

Výdajka zo skladu v obstarávacej cene, DPH z obstarávacej ceny odviesť DÚ, pripočítateľná položka k základu dane 10x obstarávacia cena bez DPH.
vajda65
10.12.06,15:38
účtujem spôsobom B, takže výdajka tam teda nebude, a tovar bol nakúpený zo zahraničia takže dph z jeho OC bola už odvedená na JCD.
Takže aký bude teraz postup?
Poprosím aj predpontácie keby to bolo možné.

ak to chápem tak bude týmto pádom
OC X 10 na 513/504 ?
a dph ako? 513/343 z OC?
dík
Cecilia
10.12.06,17:17
Uvažujem, že ak by si to robil nabudúce, tak by si mal nablokovať alebo vyfaktúrovať zariadenie so zľavou o tých 990,- Sk plus dofaktúrovať alebo doblokovať - na ten istý doklad tých 10 kariet. Výsledná suma na doklade by bola rovnaká. Neviem, čo na to zákazník, či by mu to nevadilo.
vajda65
11.12.06,10:56
Takto by som to nechcel robiť. Nech on nemá potom bordel v nákladoch. Je to moje riešenie správne?
Dana K.
11.12.06,11:08
Takto by som to nechcel robiť. Nech on nemá potom bordel v nákladoch. Je to moje riešenie správne?

Podľa mňa by sa aj odberateľovi účtovalo lepšie, keby tie karty nejakú hodnotu na doklade mali. My sme to tiež riešili tak, že sme ten bonusový tovar vyfaktúrovali za normálnu cenu a na konci dokladu sme odpočítali zľavu,takže výsledná suma bola taká,ako keby to dostal zadarmo.
vajda65
11.12.06,11:20
OK, tak do budúcnosti by som to tak robiť mohol, ale čo teraz? Teraz to už treba nejak hodiť do účta.
Takže nápady?
Dana K.
11.12.06,11:32
OK, tak do budúcnosti by som to tak robiť mohol, ale čo teraz? Teraz to už treba nejak hodiť do účta.
Takže nápady?

A aký doklad si mu vystavil? Boli na ňom karty v hodnote 0 Sk?
Danila
11.12.06,11:39
OK, tak do budúcnosti by som to tak robiť mohol, ale čo teraz? Teraz to už treba nejak hodiť do účta.
Takže nápady?Asi jediný správny od ermon.
vajda65
11.12.06,11:40
Veď to je práve problém, že je somár som mu to dal iba ako bonus bez dokladu, takže teraz vôbec neviem čo s tým.
Práve preto to chcem dať na 513 kde by s tým nemal byť žiaden problém, kedže je to pripočitateľná položka.
Anja111
11.12.06,11:40
OK, tak do budúcnosti by som to tak robiť mohol, ale čo teraz? Teraz to už treba nejak hodiť do účta.
Takže nápady?

Pokiaľ by to bolo ošetrené v internej smernici, že za účelom zvýšenia predaja a dosiahnutia vyššieho zisku, tento tovar (karty), poskytne predávajúci kupujúcemu za 1,-- Sk/za kus, myslím si, že by to bolo v poriadku. Museli by sa iba určiť presné podmienky, či to bude platiť ak nakúpi tovar v určitej hodnote, alebo pri nákupe nejakého konkrétneho tovaru. A vtedy by sa to mohlo považovať za podporu predaja a stačilo by doúčtovať 10 x 1,-- Sk.
vajda65
11.12.06,11:42
Asi jediný správny od ermon.

ok, ako som písal účtujem spôsobom B, takže to bude v tom prípade takto? Pretože výdajku nemôžem použiť.

OC X 10 na 513/504 ?
a dph (http://www.porada.sk/autolink.php?id=1&script=showthread&forumid=33) ako? 513/343 z OC?
Dana K.
11.12.06,11:43
Veď to je práve problém, že je somár som mu to dal iba ako bonus bez dokladu, takže teraz vôbec neviem čo s tým.
Práve preto to chcem dať na 513 kde by s tým nemal byť žiaden problém, kedže je to pripočitateľná položka.

Tak si to daj na konci roka pri inventúre do manka,bude to síce pripočítateľná položka, ale nemusíš odviesť DPH.
Dana K.
11.12.06,11:55
A ešte ma tak napadlo, že keď nemáš žiaden doklad o tom, že si mu to dal ako bonus, tak to repre,neviem, neviem. Aby ťa nepodozrievali, že si to predal na čierno. A ten doklad by sa už odberateľovi opraviť nedal? Dal by si mu tam tie karty napr.za 1 Sk, alebo nejakú tú zľavu, ako sme písali predtým, aby nedoplácal nič,iba to budeš mať čisté. Lebo na základe niečoho výdaj zo skladu urobiť musíš.
vajda65
11.12.06,12:00
Tak si to daj na konci roka pri inventúre do manka,bude to síce pripočítateľná položka, ale nemusíš odviesť DPH.

toto sa mi páči najviac, pretože aj na 513 to bude pripočitatelná a nemusím odviesť dph-čku.
Zatial vedieť v nápade, vďaka moc.

Bola to moja riadna blbosť, že som mu nedal na to doklad, už ani neviem prečo.
V budúcnosti to budem robiť tak ako si písala, teda že to bude na faktúre.
Dana K.
11.12.06,12:02
V budúcnosti to budem robiť tak ako si písala, teda že to bude na faktúre.

To bude najlepšie.:)
vajda65
11.12.06,12:14
ok takže na konci roka k 31.12 zaúčtujem

548/504 v sume 10* oc ?

to je celé?
Monika Kováčová
11.12.06,12:18
Tak si to daj na konci roka pri inventúre do manka,bude to síce pripočítateľná položka, ale nemusíš odviesť DPH.

To je spôsob žiaľ v rozpore so zákonom o účtovníctve a nepravdivá informácia. DPH hoci išlo o dovoz z tretej krajiny si síce na JCD zaplatil, ale súčasne si si daň odpočítal na vstupe. Máš povinnosť túto daň odviesť.
S účtom 513 nemá nič tvoj prípad spoločné. A už vôbec nie s mankom.
Je jedno, že účtuješ spôsobom B. Aj tak musíš viesť skladovú evidenciu, a teda urobiť v OC výdaj 10x99 Sk.
Takže jednoznačne tak ako som písala v príspevku č. 4
Výdajka zo skladu v obstarávacej cene, DPH z obstarávacej ceny odviesť DÚ, pripočítateľná položka k základu dane 10x obstarávacia cena bez DPH. :)
Dana K.
11.12.06,12:19
ok takže na konci roka k 31.12 zaúčtujem

548/504 v sume 10* oc ?

to je celé?

No ak nebudeš mať iné manko, tak 10*OC, ale na účet 549-Manká a škody.
Danila
11.12.06,12:26
No ak nebudeš mať iné manko, tak 10*OC, ale na účet 549-Manká a škody.Nechápem, prečo začíname tancovať na tenkom ľade. Veď manko nie je zase až taká sranda. A čo hmotná zodpovednosť a predpis náhrady škody. Jednoducho nie je možné túto situáciu riešiť ako zadávateľ požaduje, a síce aby išlo o VOZD. Nemôže byť aj ovca celá aj vlk síty...Keby áno, poradíme.
vajda65
11.12.06,12:27
To je spôsob žiaľ v rozpore so zákonom o účtovníctve a nepravdivá informácia. DPH hoci išlo o dovoz z tretej krajiny si síce na JCD zaplatil, ale súčasne si si daň odpočítal na vstupe. Máš povinnosť túto daň odviesť.
S účtom 513 nemá nič tvoj prípad spoločné. A už vôbec nie s mankom.
Je jedno, že účtuješ spôsobom B. Aj tak musíš viesť skladovú evidenciu, a teda urobiť v OC výdaj 10x99 Sk.
Takže jednoznačne tak ako som písala v príspevku č. 4 :)

Ale vieš daň. úrad nevie že ja som tie karty dal ako bonus, preto mi to príde ako jednoduchšie riešenie a výhodnejšie že sa mi jednoducho počas roka stratili a tým došlo k manku, ktoré na konci roka zaúčtujem.
Dana K.
11.12.06,12:31
Nechápem, prečo začíname tancovať na tenkom ľade. Veď manko nie je zase až taká sranda. A čo hmotná zodpovednosť a predpis náhrady škody. Jednoducho nie je možné túto situáciu riešiť ako zadávateľ požaduje, a síce aby išlo o VOZD. Nemôže byť aj ovca celá aj vlk síty...Keby áno, poradíme.

Mne ide iba o to,že on nemá žiaden doklad o tom, že tie karty dal ako bonus,tak to manko sa vidí ako lepšie riešenie. A možno ani nemá zamestnancov, ktorí by boli hmotne zodpovední. Ja nikoho nechcem navádzať na podvody,alebo niečo podobné, ale človek je tvor omylný. V budúcnosti to bude riešiť predsa inak.
vajda65
11.12.06,12:33
Nechápem, prečo začíname tancovať na tenkom ľade. Veď manko nie je zase až taká sranda. A čo hmotná zodpovednosť a predpis náhrady škody. Jednoducho nie je možné túto situáciu riešiť ako zadávateľ požaduje, a síce aby išlo o VOZD. Nemôže byť aj ovca celá aj vlk síty...Keby áno, poradíme.

presne o tomto som tiež práve rozmýšlal, čo náhrada škody atd.
Mne nerobí problém že si dám dph na výstupe je to cca 70 skk, ide o to, že nemám žiaden doklad na to že som to dal ako bonus, teda aby to bolo celé v poriadku to je hlavné.
Nechápem ako môžem vystaviť výdajku keď účtujem spôsobom B, veď tam práve tieto vecí odpadajú, nie?
Alebo teda bude doklad výdajka a aké budú predkontácie pri spôsobe B?
xxxx/xxxx
xxxx/343

edit: Presne tak nemám žiadných zamestnancov, takže tým pádom by tam hádam odpadala nutnosť náhrady škody nie?
Danila
11.12.06,13:19
Ale inventarizcáa je prostriedok, k vernému zobrazeniu.....atď. Ty potom skúmaš, z čoho vznikol inventarizčný rozdiel. A keď si tam sám, tak prichádza do úvahy osobná spotreba. Alebo oprava účtovného záznamu, ktorý si opomenul. A teda spôsobom B, niečo zaúčtovať priamo do spotreby.
vajda65
11.12.06,13:27
Ale inventarizcáa je prostriedok, k vernému zobrazeniu.....atď. Ty potom skúmaš, z čoho vznikol inventarizčný rozdiel. A keď si tam sám, tak prichádza do úvahy osobná spotreba. Alebo oprava účtovného záznamu, ktorý si opomenul. A teda spôsobom B, niečo zaúčtovať priamo do spotreby.

oprava účt. záznamu - to by som nechcel, nerád by som ich do toho montoval. Dostali čo chceli, všetko bolo OK, takže nech nemajú s tým žiadne starosti.

Takže ostávaju teda tie dve možnosti:
osobná spotreba??
a priamo do spotreby

ale nemám ani poňatia ako to urobiť.
Je mi jedno ako to bude, hlavne aby to pri kontrole obstálo.
romanpp
11.12.06,15:07
1. Doporučoval by som tú osobnú spotrebu. Zdá sa mi to najjednoduchšie a najčistejšie (každopádne štát o nič nepríde).

2. Zaúčtovať to do vlasnej spotreby je problematické, keďže nemáš žiadnych zamestnancov tak teda na čo si použil bezkontaktné karty pre dochádzkový systém (ak som to správne pochopil)?

3. Niekoľko krát si sa pýtal "načo výdajku?". Možno, že ja nesprávne chápem spôsob účtovania B, ale daňoví kontrolóri si od klienta nechali predložiť riadne vedenú skladovú evidenciu: skladové karty, príjemky, výdajky, inventúru, aj napriek tomu, že účtujeme spôsobom B. Spôsob B neznamená, že sa nevedie skladová evidencia - tú je potrebné viesť pri spôsobe A aj B, len účtovanie skladu je podstatne jednoduchšie pri spôsobe B.
Monika Kováčová
11.12.06,15:19
3. Niekoľko krát si sa pýtal "načo výdajku?". Možno, že ja nesprávne chápem spôsob účtovania B, ale daňoví kontrolóri si od klienta nechali predložiť riadne vedenú skladovú evidenciu: skladové karty, príjemky, výdajky, inventúru, aj napriek tomu, že účtujeme spôsobom B. Spôsob B neznamená, že sa nevedie skladová evidencia - tú je potrebné viesť pri spôsobe A aj B, len účtovanie skladu je podstatne jednoduchšie pri spôsobe B.

Presne tak. Aj v mojej odpovedi bolo stanovisko, že spôsob B vedenia zásob neznamená, že subjekt nevedie skladovú evidenciu.
vajda65
11.12.06,19:04
3. Niekoľko krát si sa pýtal "načo výdajku?". Možno, že ja nesprávne chápem spôsob účtovania B, ale daňoví kontrolóri si od klienta nechali predložiť riadne vedenú skladovú evidenciu: skladové karty, príjemky, výdajky, inventúru, aj napriek tomu, že účtujeme spôsobom B. Spôsob B neznamená, že sa nevedie skladová evidencia - tú je potrebné viesť pri spôsobe A aj B, len účtovanie skladu je podstatne jednoduchšie pri spôsobe B.

Pokiaľ musíš viesť úplnu skladovú evidenciu, príjemky aj výdajky tak spôsob B potom nie je jednoduchší.
Ja mám skladovú evidenciu, presne viem čo mám, koľko v akej OC, ide iba o to, že nevediem príjemky a výdajky.(čo podľa mňa ani nemusím - opravte ma ak sa mýlim)
ide o to, že nechápem ako napr. zaúčtujem výdajku tovaru pri spôsobe B, ak na 132 reálne nič nemám pretože to mám na 504?
Toto potrebujem objasniť.
Danila
11.12.06,19:15
Pokiaľ musíš viesť úplnu skladovú evidenciu, príjemky aj výdajky tak spôsob B potom nie je jednoduchší.
Ja mám skladovú evidenciu, presne viem čo mám, koľko v akej OC, ide iba o to, že nevediem príjemky a výdajky.(čo podľa mňa ani nemusím - opravte ma ak sa mýlim)
ide o to, že nechápem ako napr. zaúčtujem výdajku tovaru pri spôsobe B, ak na 132 reálne nič nemám pretože to mám na 504?
Toto potrebujem objasniť.Ja osobne nemám rada spôsob B, ale súhlasím s Tebou. Pretože v priebehu roka nakupuješ prostredníctvom účtov skupiny 50 a účty 112 a132 riešiš pri uzavieraní účtovných kníh. Ostatné máš v ss, tak si ju pozri.