Zuzanka0302
10.12.06,15:36
Prosila by som o radu, kedy sa účtuje nákup materiálu priamo do spotreby a kedy cez účty obstarania, tj. kedy je firma povinná účtovať spôsobom A a kedy spôsobom B ?
Tweety
10.12.06,14:44
Prosila by som o radu, kedy sa účtuje nákup materiálu priamo do spotreby a kedy cez účty obstarania, tj. kedy je firma povinná účtovať spôsobom A a kedy spôsobom B ?

§ 43
Účtovanie zásob
(1) Účtovanie obstarania a úbytku zásob sa vykonáva podľa spôsobu A alebo B. Účtovanie zásob podľa spôsobu A môžu použiť všetky účtovné jednotky, pre ktoré platí toto opatrenie. Účtovanie zásob podľa spôsobu B sa vzťahuje na tie účtovné jednotky, na ktoré sa nevzťahuje povinnosť podľa § 19 zákona, t.j.nemusia mať overenú účtovnú závierku auditom.
cloe
10.12.06,14:47
Prosila by som o radu, kedy sa účtuje nákup materiálu priamo do spotreby a kedy cez účty obstarania, tj. kedy je firma povinná účtovať spôsobom A a kedy spôsobom B ?
Obstaranie zásob spôsobom A môžu účtovať všetky účtovné jednotky účtujúce v podvojnom účtovníctve, spôsobom B môžu účtovať len tie účt. jednotky, ktoré nemajú povinnosť overovať účtovnú závierku audítorom podľa § 19 Zákona o účtovníctve.:)
Milan Oravec
26.03.07,18:23
Zdravím všetkých poraďákov-opäť k Vám idem pre radu pre môjho známeho (dobré meno Porady sa šíri rýchlo). Založil si sro a účtuje v podvojnom účtovníctve. Vyrába nástenné obrazy-obraz dá vytlačiť v tlačiarni, rám kupuje u iného dodávateľa a šnúrky na zavesenie u ďalšieho dodávateľa. Potrebuje poradiť ako to celé zaúčtovať. Teraz má výnosy v 601 a náklady v 504 (je to dobre?). Prácu vykonáva spolu s ďalším konateľom (nie sú zamestnancami s.r.o. a iných zamestanancov nemajú) :confused:
Zoltán Kovács
26.03.07,18:31
Zdravím všetkých poraďákov-opäť k Vám idem pre radu pre môjho známeho (dobré meno Porady sa šíri rýchlo). Založil si sro a účtuje v podvojnom účtovníctve. Vyrába nástenné obrazy-obraz dá vytlačiť v tlačiarni, rám kupuje u iného dodávateľa a šnúrky na zavesenie u ďalšieho dodávateľa. Potrebuje poradiť ako to celé zaúčtovať. Teraz má výnosy v 601 a náklady v 504 (je to dobre?). Prácu vykonáva spolu s ďalším konateľom (nie sú zamestnancami s.r.o. a iných zamestanancov nemajú) :confused:

Predávajú vlastné výrobky - účet 601
Nákup materiálu (rám....) - účet 501. Je to nakúpený materiál na vyhotovenie výrobku a nie tovar (504).
Milan Oravec
26.03.07,18:38
Díky. Myslel som si to-hneď sa mi to nezdalo.
Anja111
13.07.07,08:24
Spol. s r. o. zatiaľ nemá vo svojej činnosti žiadnu výrobu, ale len maloobchod a veľkoobchod. Samozrejme, začala nakupovať nedokončené bilboardy, urobí na nich nátery a potom ich predá. Myslím si, že by sa teda malo účtovať o nákupe materiálu a o predaji výrobkov... Alebo sa môže účtovať aj v tomto prípade len o nákupe a predaji tovaru?
Tweety
13.07.07,08:26
Prvá voľba je správna.
Anja111
13.07.07,08:32
Prvá voľba je správna.
Tiež si myslím. A teda to tak aj zaúčtujem, napriek tomu, že nemajú na to živnosť... Mali sa najprv poradiť...