Flash
10.12.06,18:11
Ako občianske združenie chceme uzavrieť príkaznu zmluvu s občanom, ktorý vykoná určitú činnosť pre naše združenie v priebehu 2 týždňov za 5.000 Sk.
Moja otázka znie: Môžeme takúto príkaznu zmluvu podpísať z občanom? Máme túto sumu zdaňovať 19%? Musíme na základe tejto zmluvy prihlásiť občana na Sociálnu poisťovňu a odviesť do SP 0,8%? Akú ešte povinnosť máme s touto zmluvou a dotyčnou osobou (napr. po ukončení účtovného obdobia a pod.)?
Ďakujem za odpoveď a radu.
STRELEC
10.12.06,21:09
[quote=Flash]Ako občianske združenie chceme uzavrieť príkaznu zmluvu s občanom, ktorý vykoná určitú činnosť pre naše združenie v priebehu 2 týždňov za 5.000 Sk.
Moja otázka znie: Môžeme takúto príkaznu zmluvu podpísať z občanom? Áno. Máme túto sumu zdaňovať 19%? Áno (zrážková daň). Musíme na základe tejto zmluvy prihlásiť občana na Sociálnu poisťovňu a odviesť do SP 0,8%? Nie, nie je potrebné prihlasovať občana (či platiteľa jeho príjmu - obč. združenia) na SP. Nie je to pracovno-právny vzťah (zmluva nie je podľa ZP). Akú ešte povinnosť máme s touto zmluvou a dotyčnou osobou (napr. po ukončení účtovného obdobia a pod.)? Žiadnu povinnosť - mimo hlásenky na svoj príslušný DÚ o zrážkovej dani.
Ďakujem za odpoveď a radu.
ata111
11.12.06,00:13
[Moja otázka znie: Môžeme takúto príkaznu zmluvu podpísať z občanom? Áno. Máme túto sumu zdaňovať 19%? Áno (zrážková daň).

Nesúhlasím, podľa môjho názoru túto sumu si zdaňuje daňovník sám v daňovom priznaní alebo v RZ. Nezráža sa zrážková daň. :confused:, ... Iba že by sa tento príjem považoval za príjem do 5000,- Sk podliehajúci zrážk.dani? No zamotala som sa. vyjadrite sa ešte niekto skúsenejší v prík.zmluvách. :rolleyes:
skaspa
11.12.06,05:57
Zo zadania otázky mi vyplýva, že sa bude jednať o príjem jednorázový, náhodný, príležitostný (má byť vykonaná práca iba počas 2 týždňov), preto bude spadať do § 8;z tých 5000 Sk sa zrážková daň vyberať nebude, mal by si to vysporiadať občan vo svojom daň. priznaní, ale keďže sa jedná o sumu 5000 Sk (nepresahuje teda 5 násobok životného minima) je od dane oslobodená a nemusí podávať daň. priznanie ak nemá iné (vyššie) príjmy podľa § 8, alebo príjmy zo živnosti apod. Ak má za celý rok len príjmy zo závislej činnosti a týchto 5000 Sk, môže mu ročné zúčtovanie vykonať zamestnávateľ (samozrejme bez tých 5000 SK).
Peterka
11.12.06,07:06
Celý problém spúočíva v tom, ak:
pri výkone práce pre platiteľa príjmu povinný dodržiavať pokyny alebo príkazy platiteľa príjmu,
tak potom sa zdaňuje podľa § 5-príjmy zo závislej činnosti ( preddavok dane alebo zrážková daň)
ak nie
tak potom § 8, zdaňuje si sám, nikde sa nehlási.
STRELEC
11.12.06,08:08
.... chceme uzavrieť príkaznu zmluvu s občanom, ktorý vykoná určitú činnosť pre naše združenie v priebehu 2 týždňov za 5.000 Sk....
V otázke nie je moc presne definovaný predmet zmluvy. Myslím si, že pravdepodobne vzniká povinnosť zraziť a odviesť zrážkovú daň.
Pokiaľ by to aj malo byť nejasné, daň by som zrazil. Príjemca - daňové priznanie.
STRELEC
11.12.06,09:38
Celý problém spúočíva v tom, ak:
pri výkone práce pre platiteľa príjmu povinný dodržiavať pokyny alebo príkazy platiteľa príjmu,
tak potom sa zdaňuje podľa § 5-príjmy zo závislej činnosti ( preddavok dane alebo zrážková daň)
ak nie
tak potom § 8, zdaňuje si sám, nikde sa nehlási.Z textu témy by mohla povinnosť vyplývať aj na základe §16 ods. 1c) alebo aj 1d) ZDP.
skaspa
11.12.06,09:44
V otázke nie je moc presne definovaný predmet zmluvy. Myslím si, že pravdepodobne vzniká povinnosť zraziť a odviesť zrážkovú daň.
Pokiaľ by to aj malo byť nejasné, daň by som zrazil. Príjemca - daňové priznanie.

Zrážkovú daň upravuje § 43 zákona o dani z príjmov. V ods. 2 a 3 § 43 je uvedené z akého príjmu sa daň vyberá zrážkou:
(2) Daň z príjmov plynúcich zo zdrojov na území Slovenskej republiky daňovníkom s obmedzenou daňovou povinnosťou okrem príjmov plynúcich stálej prevádzkarni týchto daňovníkov (§ 16 ods. 2) sa vyberá zrážkou, ak ide o príjmy podľa § 16 ods. 1 písm. c), d) a e) prvého až tretieho bodu a výnos z dlhopisov a pokladničných poukážok.
3) Daň z príjmov plynúcich zo zdrojov na území Slovenskej republiky daňovníkom s obmedzenou daňovou povinnosťou a neobmedzenou daňovou povinnosťou sa vyberá zrážkou, ak ide o
a) úrok, výhru alebo iný výnos plynúci z vkladov na vkladných knižkách, z peňažných prostriedkov bežných účtov, z účtov stavebných sporiteľov a z vkladových účtov s výnimkou, ak je príjemcom úroku alebo výnosu podielový fond, 66) doplnkový dôchodkový fond, 35) banka alebo pobočka zahraničnej banky 94) alebo Exportno-importná banka Slovenskej republiky, 95)
b) výnos z podielových listov, výnos z vkladových certifikátov, depozitných certifikátov a z vkladových listov s výnimkou, ak je príjemcom výnosu podielový fond, 66) doplnkový dôchodkový fond, 35)
c) peňažnú výhru v lotériách a iných podobných hrách a peňažnú výhru z reklamných súťaží a žrebovaní okrem výhier oslobodených od dane podľa § 9,
d) peňažnú cenu z verejných súťaží, zo súťaží, v ktorých je okruh súťažiacich obmedzený podmienkami súťaže, alebo ak ide o súťažiacich vybraných usporiadateľom súťaže, a zo športových súťaží s výnimkou cien oslobodených od dane podľa § 9,
e) dávku z doplnkového dôchodkového sporenia podľa osobitného predpisu 35) [§ 7 ods. 1 písm. d)],
f) plnenia z poistenia pre prípad dožitia určitého veku [§ 7 ods. 1 písm. e)], g) príjem za prenájom nebytových priestorov, spoločných častí domu a spoločných zariadení domu vlastníkov bytov a nebytových priestorov, ktorý je príjmom fondu prevádzky, údržby a opráv, 135)
h) príjem autorov za príspevky do novín, časopisov, rozhlasu alebo televízie, ak nejde o umelecký výkon136) [§ 6 ods. 2 písm. a)],
i) výnos z dlhopisov a pokladničných poukážok plynúcich fyzickým osobám a daňovníkom uvedeným v odseku 6,
j) príjem podľa § 5 ods. 1 písm. a) až g) plynúci daňovníkovi od zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane, 122) ktorého úhrnná výška od tohto zamestnávateľa nepresiahne za kalendárny mesiac úhrnnú sumu 5 000 Sk a u ktorého si tento daňovník pri výpočte preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti neuplatňuje nezdaniteľné časti základu dane podľa § 11 a daňový bonus podľa § 33.

Kam by si teda takýto príjem zaradil, keď by si vyberal daň zrážkou??? Zrejme si mal na mysli preddavky, ale pokiaľ je to v § 8, tak si to vysporiada príjemca sám. A podľa mňa ak ide o jednorázový, príležitostný príjem (iba 2 týždňe do roka) tak aj príjem na základe príkaznej zmluvy možno zaradiť do § 8.
STRELEC
11.12.06,09:52
[quote=skaspa]Zrážkovú daň upravuje ....... na základe príkaznej zmluvy možno zaradiť do § 8.[/quote
Domnievam sa že: áno aj.
Peterka
11.12.06,10:05
Celý problém spúočíva v tom, ak:
pri výkone práce pre platiteľa príjmu povinný dodržiavať pokyny alebo príkazy platiteľa príjmu,
tak potom sa zdaňuje podľa § 5-príjmy zo závislej činnosti ( preddavok dane alebo daň vyberaná zrážkou podľa § 43,ods.j)+ prihlásenie na SP
ak nie
tak potom § 8, zdaňuje si sám, nikde sa nehlási. žiadna daň,vyplatí sa celá odmena .............................................
Monkey
12.12.06,14:32
Ako občianske združenie chceme uzavrieť príkaznu zmluvu s občanom, ktorý vykoná určitú činnosť pre naše združenie v priebehu 2 týždňov za 5.000 Sk.
Moja otázka znie: Môžeme takúto príkaznu zmluvu podpísať z občanom? Máme túto sumu zdaňovať 19%? Musíme na základe tejto zmluvy prihlásiť občana na Sociálnu poisťovňu a odviesť do SP 0,8%?

Akú ešte povinnosť máme s touto zmluvou a dotyčnou osobou (napr. po ukončení účtovného obdobia a pod.)?Ďakujem za odpoveď a radu.

Chces sa tou poslednou otazkou spytat na povinnost nahlasovat prijmy FO vyplatene v hotovosti - neviem, ako sa to vola - nejako ako BONZACKA POVINNOST? Skusenejsi iste viete o com hovorim. Mozete sa trosku povenovat tejto teme? Dakujem
Monkey
12.12.06,14:39
Zo zadania otázky mi vyplýva, že sa bude jednať o príjem jednorázový, náhodný, príležitostný (má byť vykonaná práca iba počas 2 týždňov), preto bude spadať do § 8;z tých 5000 Sk sa zrážková daň vyberať nebude, mal by si to vysporiadať občan vo svojom daň. priznaní, ale keďže sa jedná o sumu 5000 Sk (nepresahuje teda 5 násobok životného minima) je od dane oslobodená a nemusí podávať daň. priznanie ak nemá iné (vyššie) príjmy podľa § 8, alebo príjmy zo živnosti apod. Ak má za celý rok len príjmy zo závislej činnosti a týchto 5000 Sk, môže mu ročné zúčtovanie vykonať zamestnávateľ (samozrejme bez tých 5000 SK).

Moze tento clovek vykonat takuto istu pracu na prikaz. zmluvu i na buduci rok? Tiez to bude jednorazovy, nahodily, prilezitostny prijem?

Mozem ja, spracovat manzelovi uctovnictvo za tento rok na prik. z., ked uz v minulom roku som vykonala tuto cinnost na prik. z.?:rolleyes:
skaspa
12.12.06,15:01
Chces sa tou poslednou otazkou spytat na povinnost nahlasovat prijmy FO vyplatene v hotovosti - neviem, ako sa to vola - nejako ako BONZACKA POVINNOST? Skusenejsi iste viete o com hovorim. Mozete sa trosku povenovat tejto teme? Dakujem

jedná sa o súčinnosť tretích osôb - § 32 ods. 5 zákona č. 511/1992, podľa ktorého (skrátene) majú PO a FO, ktoré majú príjmy z podnikateľskej činnosti povinnosť nahlasovať na príslušný DÚ (podľa trvalého pobytu príjmateľa platby) sumy vyplatené v hotovosti fyzickým osobám nad 100 000 Sk za kalendárny rok ak pri nich nebola zrazená daň (nezarátavajú sa sumy prijaté FO cez ERP).

Môže vzniknúť problém, či suma 100 000 Sk predstavuje jednotlivú platbu, alebo aj viacej kumulovaných počas celého kalendárneho roka (napr. niekto platí mesačne nájom FO 20 000 SK, čiže do roka 240 000 Sk), tak sa berie práve kumulácia - čiže ak všetky platby od jednej FO alebo PO v priebehu kalendárneho roka vyplatené FO presiahnu po ščítaní 100 000 Sk, treba nahlasovať na DÚ.
skaspa
12.12.06,15:07
Moze tento clovek vykonat takuto istu pracu na prikaz. zmluvu i na buduci rok? Tiez to bude jednorazovy, nahodily, prilezitostny prijem?

Mozem ja, spracovat manzelovi uctovnictvo za tento rok na prik. z., ked uz v minulom roku som vykonala tuto cinnost na prik. z.?:rolleyes:

Keď to bude raz do roka, je to možné. DÚ chodí prevažne na kontrolu len jedného zdaňovancieho obdobia - jedného roka (čo sa týka dani z príjmov), takže oni by ani nezistili, či to bolo v minulých rokoch vykonané na príkaznú zmluvu a aj keby kontrolu rozšírili o iné zdaňovacie obdobie a zistili to, nemal by s tým byť problém. Len si treba uvedomiť veľmi tenkú hranicu medzi príjmom na základe príkaznej zmluvy, ktorý možno zaradiť do § 8 a medzi príjmom na základe príkaznej zmluvy, ktorý už patrí do § 5. DÚ by vždy skúmal "závislosť" medzi oboma stranami príkaznej zmluvy a pokiaľ by niekto vykonával nejakú činnosť na základe príkaznej zmluvy napr. celý rok je jasné, že ide o príjem pravidelný, nie náhodný a teda zo závislej činnosti a nie o príležitostný.
Monkey
13.12.06,16:37
Keď to bude raz do roka, je to možné. DÚ chodí prevažne na kontrolu len jedného zdaňovancieho obdobia - jedného roka (čo sa týka dani z príjmov), takže oni by ani nezistili, či to bolo v minulých rokoch vykonané na príkaznú zmluvu a aj keby kontrolu rozšírili o iné zdaňovacie obdobie a zistili to, nemal by s tým byť problém. Len si treba uvedomiť veľmi tenkú hranicu medzi príjmom na základe príkaznej zmluvy, ktorý možno zaradiť do § 8 a medzi príjmom na základe príkaznej zmluvy, ktorý už patrí do § 5. DÚ by vždy skúmal "závislosť" medzi oboma stranami príkaznej zmluvy a pokiaľ by niekto vykonával nejakú činnosť na základe príkaznej zmluvy napr. celý rok je jasné, že ide o príjem pravidelný, nie náhodný a teda zo závislej činnosti a nie o príležitostný.

V suvislosti s urcenim prijmu ci § 5 alebo § 8, som mala potahovacky v zdravotnej poistovni. Vzhladom na to, ze som na rod. prispevku a mala som prijem, snazili sa ma dostat na § 5 aby som musela platit zdravotne p. Prehadala som sa:mad: , ze manzel. mi odovzdal doklady a ja som mu to uz len skompletizovala a pripravila DP.

Moc dakujem, za odpovede. Viera:)