elenaluhova
10.12.06,18:43
Manžel je SZČO. ŽL ma vydaný na vykonávanie ohlasovacej živnosti. Začal podnikať od 01.07.2006. Miesto podnikania má v mieste svojho bydliska, ale za prácou musí vycestovať podľa zákaziek. Zatiaž vykonáva práce iba pre jedného objednávateža na základe ZoD, kde miestom výkonu prác sú stavby, kde objednávateľ vykonáva svoju činnosť. Konkrétne v mes. 07/06 pracoval 16 dní v H. Orešanoch a 3 dni v TTA, a jeden deň v Piešťanoch. Denne dochádzal vlastným osobným motor. vozidlom na pracovisko (cestná daň je zaplatená), ktoré nemá v podnikaní a zároveň mu auto slúži aj na prevoz pracovného náradia. Nasledujúci celý mesiac pracoval v B. Bystrici,kde bol aj ubytovaný. Doma bol 2x v mesiaci a na cestovanie opäť použil vl. osob. vozidlo. Ďalší mesiac celý v TTA, kde nebol ubytovaný, ale denne docházal z domu vl. autom.
V plat. podmienkach ZoD je stanovená cena za zhotovenie diela- dohodou zmluv. strán na príslušnú akciu. V tomto prípade pevná cena na hodinu dohodnutá ústne. Ďalej je v ZoD uvedené, že v dohodnutej cene sú obsiahnuté náklady zhotoviteľa na dopravu na pracovisko, ubytovanie a stravovanie. V skutočnosti vyfakturovaná cena za jeho prácu bola stále rovnaká , či pracoval v TTA, kde nebol ubytovaný alebo v B. Bystrici, kde si ubytovanie platil.Na základe uvedených skutočností môže si podnikateľ mesačne účtovať náhradu 6,20 za km a spotrebu PHL podľa skutočne najazených km, alebo účtovať najazdené km iným spôsobom, resp. akým?
Môže si podnikateľ účtovať v tomto prípade výdavky na ubytovanie a stravné ?
Ďakujem za skorú odpoveď.
Monika Kováčová
10.12.06,17:47
áno môže si účtovať výdavky na ubytovanie a stravné a aj spotrebu PHM + náhradu.
Vianocka
13.12.06,10:59
Prosim, poradi niekto pri uctovani dane za ubytovanie?
Priklad:
1) v novembri hostia uhradili ubytovaciemu zariadeniu v hotovosti v uhhrne
600.- Sk. Ako zauctovat tento prijem 211./ ?????
2) 01.12. vyplnilo ubytovacie zariadenie "Mesacne vyuctovanie dane za
ubytovanie s odvodovou povinnostou 600.- Sk. Mam tento doklad uctovat
ako interny doklad? Ak ano, s akym uctovnym predpisom?
3) 02.12. odviedlo ubytovacie zariadenie zo svojho bankoveho uctu 600.- Sk
na ucet Magistratu hl. mesta. Ako zauctovat ???????????/221.

Ak ma niekto skusenost, poradte, prosim.
Ja som sice uz o dani za ubytovanie uctovala, ale neslo o prijem v hotovosti, ale vyska dane za ubytovanie bola uvedena na fakture. Vtedy som uctovala 311./379. a odvod v banke 379./221. O predpise som neuctovala a tlacivo "Mesacneho vyuctovania" som prikladala k bankovemu vypisu.

Podla toho by som mohla uctovat 211/379 a 379/221? Alebo pouzit iny zavazkovy ucet?
Dakujem
Anonymka
13.12.06,11:15
Neviem, s týmto som sa nestretla, len ako tak rozmýšlam, nemalo by to byť nasledovne, keďže ide o miestny poplatok (?!) :

1) PPD - 211 / 648 600,-
2) ID - 538 / 345 600,-
3) VBU - 345 / 221 600,-

Ak má niekto iný názor, napíšte ho. ;)


Prosim, poradi niekto pri uctovani dane za ubytovanie?
Priklad:
1) v novembri hostia uhradili ubytovaciemu zariadeniu v hotovosti v uhhrne
600.- Sk. Ako zauctovat tento prijem 211./ ?????
2) 01.12. vyplnilo ubytovacie zariadenie "Mesacne vyuctovanie dane za
ubytovanie s odvodovou povinnostou 600.- Sk. Mam tento doklad uctovat
ako interny doklad? Ak ano, s akym uctovnym predpisom?
3) 02.12. odviedlo ubytovacie zariadenie zo svojho bankoveho uctu 600.- Sk
na ucet Magistratu hl. mesta. Ako zauctovat ???????????/221.

Ak ma niekto skusenost, poradte, prosim.
Ja som sice uz o dani za ubytovanie uctovala, ale neslo o prijem v hotovosti, ale vyska dane za ubytovanie bola uvedena na fakture. Vtedy som uctovala 311./379. a odvod v banke 379./221. O predpise som neuctovala a tlacivo "Mesacneho vyuctovania" som prikladala k bankovemu vypisu.

Podla toho by som mohla uctovat 211/379 a 379/221? Alebo pouzit iny zavazkovy ucet?
Dakujem
Vianocka
18.12.06,11:31