SlavkaS
16.12.04,06:54
Tak ako som včera na školení v KE sľúbila prikladám pár poznámok zo školenie účtovná závierka - tie informácie ktoré boli zdôrazňované
1. ) Skontrolaovať si počiat.stavy či sú v poriadku
- nehmotný majetok
- časové rozlíšenie nákladov
- rezervy na opravu HM
2.) Prepočet majetku a záväzkov vyjadrených v cudzej mene
Daňovník sa môže rozhodnúť, či bude do základu dane zahrňovať kurzové rozdiely pri pohľadávkach a záväzkoch vyjadrených v cudzej mene, ktoré vzniknú z prepočtu platným kurzom NBS ku dňu zostavenia účtovnej závierky. Za rok 2004 bude musieť rozhodnutie o nezahrňovaní kurzových rozdielov doručiť správcovi dane do 31.3.2005. pre rok 2005 bude musieť takéto rozhodnutie doručiť do 31.12.2004. Kurzové rozdiely, ktoré vzniknú z precenenia ostatného majetku/ cenných papierov a derivátov / v cudzej mene budú súčasťou základu dane.....
3. ) Leasing - založila som k tomu samostatnú tému.
4. ) Zálohové platby v Jú už nie su daňovým nákladom pokiaľ nepreukažete, že mate v danom období aj tovar, poskytla sa služba atď..
5. ) Pri zisťovaní zakladu dane za rok 2004 je potrebné preštudovať novelu zákona o dani z príjmov, lebo sa mnohé ustanovenia vzťahujú na daňové priznanie za rok 2004
andreaS
16.12.04,06:12
tento rok ma to v PU caka prvy krat.. je nieco na co si mam dat pozor? ide mi hlavne o konecne zostatky a tak, ze co s cim ma sediet a hlavne co vsetko mam vytlacit po skonceni roka, nech je to uplne...

moc moc dakujem. urcite nas tu je takych viac.
SlavkaS
16.12.04,06:24
účer 431- výsledok hospodárenia v schvašľovaní, nesmie mať k termínu účtovnej závierky zostatok
účet 111, 131 nesmú mať konečný zostatok
Vo vašom záujme by som si preštudovala aj prílohu, lebo keď ste to ešte norobili tak Vás to môže prekvapiť koľko času to zaberie.
andreaS
16.12.04,06:35
ktorú prilohu mate na mysli? Nasla som len opatrenia... vidim, ze to bude oriesok, ale este je dost casu, tak sa na to vrhnem, co najskor.
SlavkaS
16.12.04,06:52
na Dú budete podávať
daňové priznanie
výkaz ziskov a strát
súvahu
a prílohu k daňovému priznaniu, dá sa aj kúpiť v papiernictvách napr ŠEVT, skúste sa ešte dnes poinformovať a keď to budete mať zakúpené a budú ešťe nejasnosti potom Vám odpoviem bližšie.
marianna
16.12.04,07:00
Slávka, takže mám tomu rozumieť tak, že všetky kurzové rozdiely, ktoré mi vzniknú ku dňu závierky môžem zahrnúť do základu dane, ak sa tak rozhodnem? Aj z pohľadávok aj zo záväzkov aj z bankových účtov a pokladní?
accad
16.12.04,07:05
Ak môžem poradiť, tak Ing.Cenigová (www.ceniga.sk (http://www.ceniga.sk)) pripravuje každý rok na svoje školenia k účtovnej závierke prehľad postupných krokov, čo a ako. Myslím, že to pomáha na začiatku si odkontrolovať, či sa na niečo nezabudlo. Tohto roku vyšla jej publikácia Individuálna závierka podnikateľa v sústave PU. Ešte ju mám prelistovanú iba opticky, takže neviem posúdiť, ako je dobrá pre prax. Na prvý pohľad je tam veľa textu, ale dúfam, že sú tam aj praktické kroky pri inventarizácii. Možno to poslúži ako tip.
andreaS
16.12.04,07:09
accad: hned to idem pozriet... mam jej "bibliu uctovnikov" a som s nou spokojna, tak hadam aj tato dalsia publikacia mi pomoze.
viktoria
16.12.04,07:14
Slávka, takže mám tomu rozumieť tak, že všetky kurzové rozdiely, ktoré mi vzniknú ku dňu závierky môžem zahrnúť do základu dane, ak sa tak rozhodnem? Aj z pohľadávok aj zo záväzkov aj z bankových účtov a pokladní?
Kurzové rozdiely z precenenie majetku a záväzkov, čiže presne tak ako píšeš.
Palino
16.12.04,08:05
Prílohou daňového priznania sú účtovné výkazy, teda súvaha a výkaz ziskov a strát a poznámky k ÚZ. Nevšimol som si, že by bola aj nejaká iná príloha špeciálne k daňovému priznaniu. A predpokladám, že príloha, ktorú dostať v ŠEVT-e, sú práve tie Poznámky?
Alebo je niečo nové?
emily
16.12.04,08:13
Prílohou daňového priznania sú účtovné výkazy, teda súvaha a výkaz ziskov a strát a poznámky k ÚZ. Nevšimol som si, že by bola aj nejaká iná príloha špeciálne k daňovému priznaniu. A predpokladám, že príloha, ktorú dostať v ŠEVT-e, sú práve tie Poznámky?
Alebo je niečo nové?Nie, žiadne novoty. Slávka myslela určite poznámky
SlavkaS
16.12.04,08:15
Ano Palino máš pravdu sú to poznámky, ospravedlňujem lebo mňe sa to už automaticky vybaví a neuvedomujem si, že môžem niekoho nesprávnym formulovaním slov spliesť, ďakujem Ti za dotaz.
Yvvetta
16.12.04,10:35
Slavka v jednoduchom účtovnícvte tiež treba niečo robiť s kur. rozdielmi ?

V 11/2004 sme z ČR zakúpili tovar, ktorý sme už aj vyplatili. DPH priznávam a zároveň odpočitávam v priznaní za 11/04.
Valutovú pokladňa ani účet valutový nemáme.
Mám niečo k 31. 12. 2004 robiť s kurzovými rozdielmi ?

Ďakujem.
Marta L
16.12.04,10:39
V JU k 31.12. by si prepočítala valutovú pokladňu a účet. Ak nemáš neprepočítaš nič. Ako s prepočtom pohľadávok a záväzkov, to si nie som istá.
Yvvetta
16.12.04,11:02
Vďaka Martuška, potešila si ma.
rosemary
16.12.04,11:13
Podľa mňa by mali tlačivo poznámky k uzávierke zmeniť. Je tam veľa vecí už neaktuálnych
accad
16.12.04,11:18
Mne sa už niekoľko rokov osvedčuje program PUZ (posledná verzia bola PUZ 2003 Plus) od HZ PKF sro, Prievidza. Už som na tomto programe robila poznámky tretí rok a veľmi mi to uľahčovalo prácu. Kto ma záujem vedieť niečo viac, na stránke www.hzpkf.sk (http://www.hzpkf.sk) nájde k tomu viac informácií.
rosemary
16.12.04,12:27
Editka, ten program som skúšala aj ja, je celkom slušný iba za svet mi nechcelo sadnúť casch flow, tak to zasa robím ručne
Daska
16.12.04,12:48
ta priloha su poznamky, je to dost obsiahle tlacivo a pravdu povediac, som z toho somar, vela veciam tam vobec nerozumiem
Darin
31.01.05,12:42
Prosím Vás vie mi niekto poradiť, či sa zmenila príloha k účtovnej závierke za rok 2004 a kde by som mohla túto prílohu vyplniť cez internet tak ako daňové, ktoré sa dá vyplniť cez DRSK.Ďakujem
accad
31.01.05,13:06
Prosím Vás vie mi niekto poradiť, či sa zmenila príloha k účtovnej závierke za rok 2004 a kde by som mohla túto prílohu vyplniť cez internet tak ako daňové, ktoré sa dá vyplniť cez DRSK.ĎakujemAko bolo povedané prílohy sú teraz poznámky. Tie by si mala každá ÚJ urobiť sama. Na internete určite také niečo neexistuje, nakoľko vytvorenie základnej štruktúry do formy, kde si to len ÚJ bude podľa vlastných skutočností dopĺňať je komerčná záležitosť, s ktorou nemá MF ani DU nič spoločné.
Darin
01.02.05,10:32
Ďakujem za odpoveď.
elizabet100
02.02.05,08:10
príloha = poznámky . Je to to isté.
S21
09.03.05,08:46
na sro bol zamietnutý návrh na vyhlásenie konkurzu pre nedostatok majetku, právoplatné 9.12.04. uzávierku som robila k 9.12.04. teraz píšem poznámky, prosím vás to je mimoriadna uzávierka, alebo riadna? už som z toho blbá, na daňáku mi povedali, že mám podať daňové normálne k 31.12.04, a že potom už nemám podať nič, však nás vymazali, podľa zákona o dani z príjmu par. 41 odst. 10 zase zdaňovacie obdobie končí 8.12.04. vie mi niekto poradiť? vopred ďakujem
emily
09.03.05,10:58
gabi zas len ja sa Ti tu montujem, ale podľa mňa keď Ti raz urobili výmaz, tak už nie si a nemáš čo dávať DP. Čiže uzávierka je mimoriadna k 9.12.
luebchenko
09.03.05,10:59
na sro bol zamietnutý návrh na vyhlásenie konkurzu pre nedostatok majetku, právoplatné 9.12.04. uzávierku som robila k 9.12.04. teraz píšem poznámky, prosím vás to je mimoriadna uzávierka, alebo riadna? už som z toho blbá, na daňáku mi povedali, že mám podať daňové normálne k 31.12.04, a že potom už nemám podať nič, však nás vymazali, podľa zákona o dani z príjmu par. 41 odst. 10 zase zdaňovacie obdobie končí 8.12.04. vie mi niekto poradiť? vopred ďakujem
Zákon o účtovníctve (na tento je odkaz v DzP):
§ 17

........

(6) Účtovná jednotka zostavuje účtovnú závierku

vždy, keď uzavrie účtovné knihy podľa § 16. Ak uzavrie

účtovné knihy k poslednému dňu účtovného obdobia,

zostavuje účtovnú závierku ako riadnu, v ostatných

prípadoch uzavretia účtovných kníh uvedených v § 16

zostavuje účtovnú závierku ako mimoriadnu.

(7) Účtovná jednotka zostavuje otváraciu súvahu





§ 16

Otvorenie a uzavretie účtovných kníh

.......

(3) Účtovná jednotka, ktorá je právnickou osobou,

uzavrie účtovné knihy vždy

a) ku dňu zániku v prípadoch, ktoré ustanovuje osobitný

predpis,20)

b) k poslednému dňu účtovného obdobia,

c) ku dňu zrušenia bez likvidácie,

d) ku dňu predchádzajúcemu deň vstupu do likvidácie

alebo deň účinnosti vyhlásenia konkurzu alebo vyrovnania.

(4) Pri zmene právnej formy obchodnej spoločnosti21)
S21
09.03.05,11:01
no, mňa vymazali až v januári 2005, a urobím to tak ako to mám, 9.12.04
dom
15.09.05,10:49
Zostavujem mimoriadnu účtovnú uzávierku k 14.9.2005 - zrušenie spoločnosti, zamietnutie vyhlásenia konkurzu pre nemajetnosť úpadcu.
K 14.9.2005 spoločnosť eviduje stav záväzkova pohľadávok v cudzej mene.
Prosím poradte: mám prepočítavať zostatok 321 a 311 v cudzej mene kurzom k 14.09.2005? Zákon o účto,§ 24, odsek 2 - je uvedené majetok a záväzky v cudzej mene prepočíta účtovná jednotka.....ku dňu ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka. Vzniknutý kurzový rozdiel je neďanový?Ďakujem.
Lila
16.09.05,05:46
Prečo by mal byť kurz. rozdiel z prepočtu DF a VF nedaňový?
elizabet100
09.11.05,06:40
Do koľkých dní sa má zostaviť mimoriadna účtovná závierka, upravuje to nejaký zákon?

A dokedy treba podať daňové priznanie?