RoKo
10.12.06,18:39
Zdravím Vás.
Nedávno mi prišla zo sociálnej poisťovne informácia o stave účtu.
S hrôzou som zistil, že môj osobný mzdový bod je 0.7dačo. :eek:
V roku 2003 až 2004 som bol pracovať na dve sezóny v Taliansku. Spolu som tam bol cca 9 mesiacov. Riadne som platil dane a tiež odvody. Mám nárok na nejaký dôchodok z Talianska?
Ďakujem za Vašu radu.

Roman
Monika Kováčová
10.12.06,18:17
U nás na Slovensku je podmienka nároku na dôchodok byť dôchodkovo poistený (platiť odvody) 10 rokov. Nepoznám Talianský zákon o dôchodkoch ale pochybujem, že stačí 9 mesiacov byť poistencom. Som presvedčená, že nárok za taký krátky čas určite nemáš, aj keď nie som v obraze s talianskými paragrafmi, ako som spomínala.
romanpp
10.12.06,18:54
Podľa mojich posledných informácií nárok na dôchodok z Talianska vzniká po odpracovaní 15-tich rokov (v Taliansku).
Jana Motyčková
14.12.06,18:48
Od vstupu do EÚ by sa mali počítať aj odpracované doby v zahraničí (v EÚ), ale či sa bude započítavať aj odpracovaná doba pred vstupom do EÚ, neviem, pozri tento príspevok (mal by sa vzťahovať aj na dôchodok) :http://www.porada.sk/showpost.php?p=345390&postcount=36
Požiadaj o stanovisko SP.
ebeš
15.12.06,05:12
Chcela by som len upresniť, že články citované v odkaze sa týkajú priamo Dávok v nezamestnanosti
Základný princíp:zohľadňovanie dôb poistenia v iných členských štátoch však zostáva zachovaný.