amie
10.12.06,19:05
Caute,

nastupila som len teraz v decembri a dovolenku mozem dostat max 1.5 dni. Ale firma sa zatvara na 3 dni.
Viete niekto ako je to s neplatenym volnom, ked sa vezme na 2 dni?
Ako sa riesi poistne a vsetky ostatne veci so Socialnou poistovnou?

Musim sa niekde nahlasit a nieco si platit?
Ak viete, poradte, dik
mysimis
10.12.06,18:08
Firma Ťa musí v SP na uvedené 2 dni odhlásiť /prerušenie/.
Jana Motyčková
11.12.06,07:36
Ak sa firma zatvára a ty nemáš dovolenku a keďže zamestnávateľ ti nepridelí prácu, ide o prekážku na strane zamestnávateľa (ZP_§142). Tá je platená priemerom. Nejde potom o prerušenie poistenia.
Nutricia
12.12.06,14:03
Caute,

nastupila som len teraz v decembri a dovolenku mozem dostat max 1.5 dni. Ale firma sa zatvara na 3 dni.
Viete niekto ako je to s neplatenym volnom, ked sa vezme na 2 dni?
Ako sa riesi poistne a vsetky ostatne veci so Socialnou poistovnou?

Musim sa niekde nahlasit a nieco si platit?
Ak viete, poradte, dik

Ak si nastúpila v decembri tak nemožeš mat dovolenku ani ten 1,5 dna,pretože december má len 21 pracovných dní vrátane dvoch sviatkov,ktoré sa považujú za výkon práce na účely dovolenky, a dovolenka može byt poskytnutá 1/12 za odpracovaných 22 dní.
monnica
12.12.06,14:06
Caute,

nastupila som len teraz v decembri a dovolenku mozem dostat max 1.5 dni. Ale firma sa zatvara na 3 dni.
Viete niekto ako je to s neplatenym volnom, ked sa vezme na 2 dni?
Ako sa riesi poistne a vsetky ostatne veci so Socialnou poistovnou?

Musim sa niekde nahlasit a nieco si platit?
Ak viete, poradte, dik

No ja by som Ti tú dovolenku / teda voľno / dala a potom keď Ti vznikne nárok na dovolenku tak ju papierovo odpíšem a Ty budeš v robote.
Takto si to komplikovať so SP a pragrafmi brrrrr...:D
Nutricia
12.12.06,14:10
No ja by som Ti tú dovolenku / teda voľno / dala a potom keď Ti vznikne nárok na dovolenku tak ju papierovo odpíšem a Ty budeš v robote.
Takto si to komplikovať so SP a pragrafmi brrrrr...:D

Alebo ako píše monicca.Ja to tiež tak občas robím,samozrejme so súhlasom zamestnávateľa.
amie
12.12.06,17:22
Dlhsie ako 1 den mi dovolenku dat nechcu.
Dohodli sme sa na 2 dni neplatene volno. Co to pre mna ako zamestnanca znamena? Musim si platit nejake poistne za tieto 2 dni, alebo nie? O vsetko by sa mala postarat firma? :confused:
DanielaSL
12.12.06,17:26
Dlhsie ako 1 den mi dovolenku dat nechcu.
Dohodli sme sa na 2 dni neplatene volno. Co to pre mna ako zamestnanca znamena? Musim si platit nejake poistne za tieto 2 dni, alebo nie? O vsetko by sa mala postarat firma? :confused:

Žiadne neplatené voľno, v príspevku č. 3 to máš vysvetlené.
Jana Motyčková
13.12.06,07:49
Amie, keďže je v skúšobnej dobe, sa možno "bojí" žiadať si svoje práva (príps.3). Okrem toho právneho riešenia, že má nárok na náhradu, keďže je to prekážka na strane zamestnávateľa, sú ešte 2 možnosti :
1. zamestnávateľ jej pridelí prácu, ktorú môže vykonávať aj doma, potom bude mať zaplatený odpracovaný čas.
2. amie, keďže chce mať voľno a nechce tú prácu doma vykonávať tak si vezme neplatené voľno, vtedy zamestnávateľ preruší poistenie v SP na tie 2 dni. Amie ani zamestnávateľ žiadne poistné navyše neplatia. O všetko sa postará zamestnávateľ, amie nemá žiadne povinnosti.
Marti.ka
13.12.06,08:16
Dlhsie ako 1 den mi dovolenku dat nechcu.
Dohodli sme sa na 2 dni neplatene volno. Co to pre mna ako zamestnanca znamena? Musim si platit nejake poistne za tieto 2 dni, alebo nie? O vsetko by sa mala postarat firma? :confused:
Prečo Ti tie 2 ďalšie dni dovolenky dať nechcú? Veď predsa podľa par. 113 ods. 1 môže zamestnávateľ určiť zamestnancovi čerpanie dovolenky, aj keď doposiaľ nesplnil podmienky na vznik nároku dovolenky, ak možno predpokladať, že zamestnanec tieto podmienky splní do konca kalendárneho roka alebo do skočenia pracovného pomeru.
A do konca pracovného pomeru na dobu určitú tie podmienky splníš? Skús sa ešte dohodnúť, bolo by to pre všetkých najjednoduchšie.
IL342
13.12.06,08:49
Prečo Ti tie 2 ďalšie dni dovolenky dať nechcú? Veď predsa podľa par. 113 ods. 1 môže zamestnávateľ určiť zamestnancovi čerpanie dovolenky, aj keď doposiaľ nesplnil podmienky na vznik nároku dovolenky, ak možno predpokladať, že zamestnanec tieto podmienky splní do konca kalendárneho roka alebo do skočenia pracovného pomeru.
A do konca pracovného pomeru na dobu určitú tie podmienky splníš? Skús sa ešte dohodnúť, bolo by to pre všetkých najjednoduchšie.

To by išlo vlastne o čerpanie RD z "budúceho roka", nie? Ja som bola veľmi prekvapená, že aj vo firme, kde pracujem sa to praktikuje. Dajú aj dovolenku z nároku na rok 2007. Nezdá sa mi to OK. Čo vy na to?
DanielaSL
13.12.06,08:57
To by išlo vlastne o čerpanie RD z "budúceho roka", nie? Ja som bola veľmi prekvapená, že aj vo firme, kde pracujem sa to praktikuje. Dajú aj dovolenku z nároku na rok 2007. Nezdá sa mi to OK. Čo vy na to?

Nemalo by sa to, ale robí sa tak. A prečo nie? Keď je zamestnávateľ so zamestnancom spokojný a aj naopak...tak prečo mu nedať tie dva dni voľna v decembri, keď obaja vedia, že bude robiť v budúcom roku naďalej.
Marti.ka
13.12.06,09:04
To by išlo vlastne o čerpanie RD z "budúceho roka", nie? Ja som bola veľmi prekvapená, že aj vo firme, kde pracujem sa to praktikuje. Dajú aj dovolenku z nároku na rok 2007. Nezdá sa mi to OK. Čo vy na to?
Myslím, že sa to takto robí. Ale veď je to aj podľa zákona možné.
Tweety
13.12.06,09:18
Nemalo by sa to, ale robí sa tak. A prečo nie? Keď je zamestnávateľ so zamestnancom spokojný a aj naopak...tak prečo mu nedať tie dva dni voľna v decembri, keď obaja vedia, že bude robiť v budúcom roku naďalej. Podľa §113 môže zamestnávateľ určiť čerpanie dovolenky zamestnancovi, aj keď nesplnil doposiaľ podmienky....
amie
13.12.06,16:12
Dakujem za vase odpovede.

Zamestnavatel mi ponukol nahradnu pracovnu cinnost, takze nejde o to, ze sa "bojim" bojovat za svoje prava :rolleyes:
Dnes za mnou dosli, ze keby mam NV, tak by s tym bolo vela papierovaciek :D
Takze je to nakoniec tak, ako som ich ziadala od zaciatku. V decembri dostanem fiktivnu dovolenku, ktoru mi zapisu do januara, ktory cely odpracujem.
A take to je jednoduche, len sa musi chciet :D
DanielaSL
13.12.06,18:04
Dakujem za vase odpovede.

Zamestnavatel mi ponukol nahradnu pracovnu cinnost, takze nejde o to, ze sa "bojim" bojovat za svoje prava :rolleyes:
Dnes za mnou dosli, ze keby mam NV, tak by s tym bolo vela papierovaciek :D
Takze je to nakoniec tak, ako som ich ziadala od zaciatku. V decembri dostanem fiktivnu dovolenku, ktoru mi zapisu do januara, ktory cely odpracujem.
A take to je jednoduche, len sa musi chciet :D

No vidíš...a je to k spokojnosti všetkých vyriešené.;) :)