martina 11
11.12.06,08:12
Kde by ste zaradili u kameramana kazety do videokamery a kde DVD na ktore napaľuje? Do materiálu alebo réžie? Ja to účtujem do réžie ale niesom si celkom istá. Bye
Peterka
11.12.06,07:27
Ak odberateľovi dáva kazety, DVD a na nich film, tak ja by som bol za materiál.
martina 11
11.12.06,07:32
Kazety z kamery zostávajú kameramanovi. A ostatné dáva odberateľom
ola
11.12.06,07:41
Ja by som postupovala asi takto: Kazety do videokamery by boli pre mňa materiálom, ktorého účtovanie by som upravila v smernici, v tom zmysle, že ho dávam priamo do spotreby. No a samotné DVD (po úprave napaľovaním) sú už tovarom/výrobkom, ktorý podlieha skladovej evidencii zásob.

Ešte doplním z Postupov účtovania v JÚ:
"Ako tovar sa účtuje o všetkom, čo sa obstaráva za účelom predaja, pričom obstaraný tovar sa zachováva v nezmenenej podobe, nepoužíva sa, neprenajíma a nevykonáva sa na ňom technické zhodnotenie. Tovarom sú aj výrobky vlastnej výroby odovzdané do vlastných predajní.
Zásoby sa účtujú v knihe zásob. Zásoby sa účtujú podľa jednotlivých produktov alebo ich skupín podľa potrieb účtovnej jednotky, v jednotkách množstva a v peňažných jednotkách".
martina 11
11.12.06,07:47
Kameraman to nakupuje vždy len na okamžitú spotrebu, nemá zásoby. Takže, myslíte, že to robím zle, ak kazety do kamery dávam do materiálu - okamžitá spotreba (podľa smernice) - aj keď tu by mal byť asi drobný majetok- a DVD dávam do réžie, s tým že pri predaji dávam predaj výrobkov a služieb.
martina 11
11.12.06,08:01
presne tak. Lenže základom nie sú tie pár korunové DVD, ale tá práca - kamerovanie, takže si myslím, že buď to má byť materiál alebo réžia, ale pravdepodobne nie tovar. ???
ola
11.12.06,08:04
stiahla som ten predošlý príspevok, nebol správne sformulovaný :)
renča1
11.12.06,08:14
presne tak. Lenže základom nie sú tie pár korunové DVD, ale tá práca - kamerovanie, takže si myslím, že buď to má byť materiál alebo réžia, ale pravdepodobne nie tovar. ???

Myslím, že uvažuješ správne. Ja by som tiež neúčtovala DVD spojenú s kamerovaním ako príjem za tovar , ale už ako materiál a odpredala ako príjem za výrobky a služby.
martina 11
11.12.06,10:00
ďakujem vám poradkyne. Príjemnu prácu
jerek
01.01.07,22:04
Ahojte,
mam podobny problem, okrem ineho robim grafiku - tlacoviny. Navrhy robim sam, a davam si tlacit. Podla povahy zakazky tlacim u roznych dodavatelov, daju mi fakturu alebo len pokladnicny blok (podla toho co a kde). Ja si to potom este napriklad striham, skladam, kompletujem z viacerych zdrojov, balim a podobne. Na fakturu dam len napr. pocet kusov.
Ma to ist na sklad, alebo staci ako rezia (napr. ked je to na pokladnicnom blocku, je to len ako sluzba tlac bez poctu kusov, ale moze sa jednat aj o sumy radovo cez 10tis.).
Vdaka, vsetko dobre v novom roku prajem.
jojo
IVEB
14.01.07,16:26
Taktiež by som potrebovala pomoc kam zaradiť nákup teplovzdušnej pištole / na zasušovanie/ - reklamná činnosť- výroba, do materiálu alebo prevádzkovej réžie?
Orsz
14.01.07,19:57
Taktiež by som potrebovala pomoc kam zaradiť nákup teplovzdušnej pištole / na zasušovanie/ - reklamná činnosť- výroba, do materiálu alebo prevádzkovej réžie?

Ja by som to evidovala do drobného DHM - ten sa v JÚ účtuje do materiálu.
Džudi
14.01.07,21:06
Ahojte, súhlasím evidovať ako drobný DHM, ale ja to mám upravené v int. smernici tak, že ak to dám hneď do spotreby tak účtujem PR a len ak to dám na sklad a po čase použijem tak ako materiál. Ale to je len môj spôsob účtovania . Dobrú noc
virka
14.01.07,21:58
Otázka pre Džudi: Máš niekde vzor tej smernice? Ak áno pošli alebo je niekde tu na porade?
Muška
14.01.07,22:15
Virka,
ak Ti to pomôže tu sú nejaké vzory smerníc....klik http://www.porada.sk/t257-interna-smernica.html?highlight=smernic
Anita7
15.01.07,08:48
Tiež mám podobný problém: ako začínajúca podnikateľka si účtujem sama, a neviem kam zaradiť materiály (farby na stenu, atď)potrebné na úpravu kaderníckeho miestnosti.Mám ich zaradiť ako materiál alebo do prevádzkovej réžie?
Tweety
15.01.07,08:52
Tiež mám podobný problém: ako začínajúca podnikateľka si účtujem sama, a neviem kam zaradiť materiály (farby na stenu, atď)potrebné na úpravu kaderníckeho miestnosti.Mám ich zaradiť ako materiál alebo do prevádzkovej réžie? Je to prevádzková réžia.
Anja111
15.01.07,08:57
Tiež mám podobný problém: ako začínajúca podnikateľka si účtujem sama, a neviem kam zaradiť materiály (farby na stenu, atď)potrebné na úpravu kaderníckeho miestnosti.Mám ich zaradiť ako materiál alebo do prevádzkovej réžie?

Ja účtujem ako prevádzkovú réžiu.
renix1
16.01.07,17:59
Ahojte, keď sa nakúpia súčiastky na opravu auta AVIE zar. do podnikania, podnikateľ si to opraví sám, je to nákup materiálu alebo prevádzková réžia?
Tweety
16.01.07,18:00
Ahojte, keď sa nakúpia súčiastky na opravu auta AVIE zar. do podnikania, podnikateľ si to opraví sám, je to nákup materiálu alebo prevádzková réžia?
Je to materiál.
renix1
16.01.07,18:03
Je to materiál.
ďakujem za rýchlu odpoveď.
eop
08.02.07,10:52
Ahojte, ja by som potrebovala tiež poradiť v tejto oblasti. Účtujem autoservis. Nakúpia sa sklá na autá (tovar?), napr. ešte fólie (materiál?), lep (prev.materiál), rámik skla (tovar?)
Účtujem to tak, ako je to v zátvoreke. Je to správne? Známa mi poradila, že to dáva všetko ako materiál, ale ja si nemyslím, že čelné sklo je materiál, tak jak ho kúpim, tak ho aj predám namontované (tovar + práca-služba)
Prosím o radu. Ďakujem
tinaM
08.02.07,10:57
Ahojte, ja by som potrebovala tiež poradiť v tejto oblasti. Účtujem autoservis. Nakúpia sa sklá na autá (tovar?), napr. ešte fólie (materiál?), lep (prev.materiál), rámik skla (tovar?)
Účtujem to tak, ako je to v zátvoreke. Je to správne? Známa mi poradila, že to dáva všetko ako materiál, ale ja si nemyslím, že čelné sklo je materiál, tak jak ho kúpim, tak ho aj predám namontované (tovar + práca-služba)
Prosím o radu. Ďakujem
Pre autodieľňu je to materiál. Používa ho na opravu auta.
andrej_rv
08.02.07,11:02
Ahojte, ja by som potrebovala tiež poradiť v tejto oblasti. Účtujem autoservis. Nakúpia sa sklá na autá (tovar?), napr. ešte fólie (materiál?), lep (prev.materiál), rámik skla (tovar?)
Účtujem to tak, ako je to v zátvoreke. Je to správne? Známa mi poradila, že to dáva všetko ako materiál, ale ja si nemyslím, že čelné sklo je materiál, tak jak ho kúpim, tak ho aj predám namontované (tovar + práca-služba)
Prosím o radu. Ďakujem
§ 7 ods. 8 Postupov JÚ:
(8) Ako tovar sa účtuje o všetkom, čo sa obstaráva za účelom predaja, pričom obstaraný tovar sa zachováva v nezmenenej podobe, nepoužíva sa, neprenajíma a nevykonáva sa na na ňom technické zhodnotenie. Tovarom sú aj výrobky vlastnej výroby odovzdané do vlastných predajní.
Všetko ostatné - i "tovar" dodávaný s montážou - je materiál.
eop
08.02.07,11:03
Pre autodieľňu je to materiál. Používa ho na opravu auta.

takže aj to auto sklo?
Ďakujem
eop
08.02.07,11:04
§ 7 ods. 8 Postupov JÚ:
(8) Ako tovar sa účtuje o všetkom, čo sa obstaráva za účelom predaja, pričom obstaraný tovar sa zachováva v nezmenenej podobe, nepoužíva sa, neprenajíma a nevykonáva sa na na ňom technické zhodnotenie. Tovarom sú aj výrobky vlastnej výroby odovzdané do vlastných predajní.
Všetko ostatné - i "tovar" dodávaný s montážou - je materiál.




Moc ďakujem. Pomohli ste mi. :D
eop
08.02.07,11:16
Ešte ma napadla jedna vec. Keď mám na doklade, že auto sklo a manipulačné. Každé je vyčíslené zvlášt. Musím to rozúčtovávať na materiál a ost. režijný výdaj?
Ďakujem
tinaM
08.02.07,11:42
Ešte ma napadla jedna vec. Keď mám na doklade, že auto sklo a manipulačné. Každé je vyčíslené zvlášt. Musím to rozúčtovávať na materiál a ost. režijný výdaj?
Ďakujem
Celé je materiál.
turbo
08.02.07,12:46
Všetkým prajem pekný deň!
Chcel by som sa spýtať:
Projektant, ktorý robí prevažne projekty a inžiniersku činnosť v stavebníctve nakupuje papier, kancelárske potreby a pod. Tieto položky sa majú zaučtovať ako prevádzková réžia resp. ako materiál? A ešte jedna otázočka, ak sa PC zostava s cenou neprevýšujúcou 30 000 nezaučtuje ako DHM, môže sa zaučtovať ako KHM cez materiál resp. prevádzková réžia?
Všetkým ďakujem a prajem pokojný deň!
Tweety
08.02.07,12:48
Všetkým prajem pekný deň!
Chcel by som sa spýtať:
Projektant, ktorý robí prevažne projekty a inžiniersku činnosť v stavebníctve nakupuje papier, kancelárske potreby a pod. Tieto položky sa majú zaučtovať ako prevádzková réžia resp. ako materiál? A ešte jedna otázočka, ak sa PC zostava s cenou neprevýšujúcou 30 000 nezaučtuje ako DHM, môže sa zaučtovať ako KHM cez materiál resp. prevádzková réžia?
Všetkým ďakujem a prajem pokojný deň!
1.Je to réžia.2. Áno.
Zita5
08.02.07,12:50
Všetkým prajem pekný deň!
Chcel by som sa spýtať:
Projektant, ktorý robí prevažne projekty a inžiniersku činnosť v stavebníctve nakupuje papier, kancelárske potreby a pod. Tieto položky sa majú zaučtovať ako prevádzková réžia resp. ako materiál?

Prevádzková réžia - VOZD

A ešte jedna otázočka, ak sa PC zostava s cenou neprevýšujúcou 30 000 nezaučtuje ako DHM, môže sa zaučtovať ako KHM cez materiál resp. prevádzková réžia?

Materiál so zápisom do evidencie KHM.

Všetkým ďakujem a prajem pokojný deň!

.....................odpoveď vyznačená .
turbo
08.02.07,13:08
Vďaka Zitka za rýchlu a jasnú odpoveď!
Prajem všetko dobré!
serena
08.02.07,14:57
Tweety: Je to materiál.

Ja by som to dala do prev.rez., lebo ten materiál nesúvisí s podnikaním, nebude to podnikateľ ďalej fakturovať ako materiál.
axara
13.02.07,10:30
precitala som si celu diskusiu a nie som si ista, ci je mi to jasnejsie, preto sa radsej opytam: mam graficke, fotograficke a video sluzby, ku ktorym. si davam tlacit fotky, natlacky (plagaty), kupujem dvd, cd.., je spravne uctovat v JU:
dvd, cd, videopasky (nedavam ich klientovi) - do prevadzkovej rezie
fotky, natlacky - do materialu
dakujem
Zita5
13.02.07,10:36
precitala som si celu diskusiu a nie som si ista, ci je mi to jasnejsie, preto sa radsej opytam: mam graficke, fotograficke a video sluzby, ku ktorym. si davam tlacit fotky, natlacky (plagaty), kupujem dvd, cd.., je spravne uctovat v JU:
dvd, cd, videopasky (nedavam ich klientovi) - do prevadzkovej rezie
fotky, natlacky - do materialu
dakujem


Ty svoje grafické služby predávaš ďalej , to znamená ak robíš grafiku na plagát a dáš spraviť nátlačok , tak účtuješ zhotovenie nátlačku ako materiál.

Ostatné ako píšeš prevádzková réžia .

Podľa môjho názoru si to asprávne pochopila .
axara
13.02.07,10:42
super, dakujem, a tie fotky (trebars fotenie predstavenia.. ), tam odovzdavam fotodokumentaciu, to su material, pravda?
Zita5
13.02.07,10:48
super, dakujem, a tie fotky (trebars fotenie predstavenia.. ), tam odovzdavam fotodokumentaciu, to su material, pravda?

Áno ,materiál .
Katkad
01.03.07,12:58
Prosim o odpoved - umelec robi prezentaciu zakaznikovi, potrebuje fotku s nahrdelnikom, ked kupi nahrdelnik na odfotenie (lebo je to lacnejsie ako kupovat prava na uz vytvorenu fotku) tak nahrdelnik ide do nakupu materialu, alebo prevadzkovej rezie?
vikinka
01.03.07,13:07
Podľa mňa do materiálu,pretože sa nespotrebuje a je možné ho použiť viac krát,tak či tak ide do výdavkov,ak sa dá do materiálu tak ho treba mať v zásobách materiálu.
Katkad
01.03.07,13:15
cize je potrebne viest aj sklad?
vikinka
01.03.07,13:50
Napíš si zoznam takého materiálu,v prípade opotrebenia vyradíš zo zásob materiálu.Alebo ,teraz ma napadla ešte jedna možnosť a to zaradiť do drobného majetku,zapísať do knihy drobného majetku a evidovať pokiaľ sa bude používať.Po opotrebení tiež len vyradíš zápisom z knihy drobného majetku vyradením.To bude najjednoduchší sposob,aby si nemusela robiť sklad.evid.materiálu.
Katkad
01.03.07,13:53
Dakujem velmi pekne, dobra rada nad zlato..:) vedenie drobneho majetku sa mi viac paci ako sklad..:)
Tinika
25.02.08,20:46
Ahojte. Ja mám takú otázku: Kancelárske potreby u účtovníčky dávate do réžie alebo materiálu? Normálne to dávam do réžie, ale u seba ako účtovníčky som počula, že by to malo ísť do materiálu, lebo je to predmet mojej činnosti vypisovať papiere ....

A ešte geodet - batéria do fotoaparáta je materiál?

Ďakujem
Manual
26.02.08,04:30
A ešte geodet - batéria do fotoaparáta je materiál?

Ďakujem
réžia .....................
Tinika
26.02.08,12:22
réžia .....................

Ďakujem. to platí aj pre účtovníčku?
Petra29
26.02.08,12:38
Ďakujem. to platí aj pre účtovníčku?
kanc.pre účtovníčku - tiež réžia, v IS si určíte, čo všetko je priamo v spotrebe.
Tweety
26.02.08,12:43
Ďakujem. to platí aj pre účtovníčku?
mimotemyúčtovníčku by som do réžie nedávala.
Manual
26.02.08,12:47
Ďakujem. to platí aj pre účtovníčku?
Ano aj pre účtovníčku to platí ako písala Petra. A platí to aj pre fotografa, pretože baterka do foťáku slúži len na jeho "sfunkčnenie" .
Do materiálu by si zaradila také veci, ktoré keď spracuješ dostaneš novú vec = výrobok, dielo atď.
Petra29
26.02.08,12:51
Ahojte. Ja mám takú otázku: Kancelárske potreby u účtovníčky dávate do réžie alebo materiálu? Normálne to dávam do réžie, ale u seba ako účtovníčky som počula, že by to malo ísť do materiálu, lebo je to predmet mojej činnosti vypisovať papiere ....

A ešte geodet - batéria do fotoaparáta je materiál?

Ďakujem
mimotemytoto ma trošku pobavilo;)
Tinika
26.02.08,16:28
mimotemyúčtovníčku by som do réžie nedávala.

Keď to čítam spätne, tak to možno znie smiešne. Ale ja som sa pýtala na dve veci a bolo odpovedané jedným slovom, tak som sa chcela uistiť, či to platí aj pre tú účtovníčku. :) Ale ďakujem za postreh
Petra29
26.02.08,19:32
Ano aj pre účtovníčku to platí ako písala Petra. A platí to aj pre fotografa, pretože baterka do foťáku slúži len na jeho "sfunkčnenie" .
Do materiálu by si zaradila také veci, ktoré keď spracuješ dostaneš novú vec = výrobok, dielo atď.
Súhlasím s Manual-om/ou, len doplním, že do materiálu zaradíme aj napr.hmotný majetok do 30tis. /resp.s použítím do 1 roka/, ktorý sa účt.jednotka rozhodla neodpisovať, ako sa už na porade viackrát rozoberalo.
Tina29
26.02.08,22:10
Moze mi niekto vysvetlit, preco sa KHM ma uctovat do materialu? Podla postupov uctovania sa ako material účtuje skladovany material atd do doby jeho uvedenia do pouzivania, tak preco do materialu? Ved pocitac bude ihned pouzivat a nie skladovat. Podla mna to je prevadzkova rezia. Ak by to kupil na sklad tak potom ano ale ak to hned pouziva ...........
tinaM
26.02.08,22:21
Moze mi niekto vysvetlit, preco sa KHM ma uctovat do materialu? Podla postupov uctovania sa ako material účtuje skladovany material atd do doby jeho uvedenia do pouzivania, tak preco do materialu? Ved pocitac bude ihned pouzivat a nie skladovat. Podla mna to je prevadzkova rezia. Ak by to kupil na sklad tak potom ano ale ak to hned pouziva ...........
KHM sa účtuje do "materiálu" podľa Postupov účtovania v JÚ § 11 odst.2.

Nadobudnutie účtuješ do materiálu a pri uvedení do užívania v knihe zásob poznačíš, že je vydané do užívania.
Petra29
26.02.08,22:22
Moze mi niekto vysvetlit, preco sa KHM ma uctovat do materialu? Podla postupov uctovania sa ako material účtuje skladovany material atd do doby jeho uvedenia do pouzivania, tak preco do materialu? Ved pocitac bude ihned pouzivat a nie skladovat. Podla mna to je prevadzkova rezia. Ak by to kupil na sklad tak potom ano ale ak to hned pouziva ...........
Vysvetlenie je hlavne to, že tak stanovuje zákon, hlavne Postupy JU § 11,
počítač ti tým skladom len "prejde" - príjmeš ho a vydáš do používania - napr. cez protokol o zaradení alebo cez výdajku.
Katka0208
18.01.10,09:39
Dobrý deň, ak reklamná firma prijala faktúru na grafické služby, zaúčtuje ich do réžie ako nejaké režijné služby? Ďakujem
Katka0208
25.01.10,07:18
Pekný deň, chcela by som poprosiť ešte raz o vašu pomoc. SZČO, ktorá sa zaoberá reklamnými službami, nakúpila knihy (O Slovensku), ktoré hneď predala. Myslím teda, že keďže ich v zápätí predala v nezmenenom stave, tak by malo ísť o tovar. Len si niesom istá. Takže? A ešte ma zaujíma, či takýto tovar treba nejak osobitne evidovať (s týmto ešte nemám skúsenosti, tak neviem) alebo len zaúčtujem ako nákup a hneď predaj tovaru. Ďakujem za odpoveď
Katka0208
25.01.10,15:28
Nikto neporadí?
Manual
25.01.10,15:37
Pekný deň, chcela by som poprosiť ešte raz o vašu pomoc. SZČO, ktorá sa zaoberá reklamnými službami, nakúpila knihy (O Slovensku), ktoré hneď (čo znamená hneď = v ten istý deň ?) predala. Myslím teda, že keďže ich v zápätí predala v nezmenenom stave, tak by malo ísť o tovar. Len si niesom istá. Takže? A ešte ma zaujíma, či takýto tovar treba nejak osobitne evidovať (s týmto ešte nemám skúsenosti, tak neviem) alebo len zaúčtujem ako nákup a hneď predaj tovaru. Ďakujem za odpoveď
Ano predaj tovaru. Ale aj nákup kníh treba mať zaúčtované v tovare.
Ak sa kníh zakúpilo viac, je treba viesť určitú evidenciu, skladovú kartu a v nej odpisovať predaj, pretože si ich určite jednorázovo nepredala. Poriadok robí priateľov:)
Katka0208
25.01.10,16:40
No, knihy sa zakúpili kvôli jednej konkrétnej objednávke, takže sa nakúpili a hneď všetky naraz predali. V tomto prípade teda nemusím viesť skladovú evidenciu, áno? Ďakujem ešte raz :)
Manual
25.01.10,17:51
Ak to bolo tak ako píšeš "jednorázovka", na skl. kartu by som to nedával.
Mária Mojžišová
02.02.10,09:24
Dobrý deň. Ak môžete poraďte prosím.Účtujem v JÚ a sme plátcami DPH. Cez internet sme na firmu zakúpili vŕtačku. Vo faktúre je názov tovaru vŕtačka cena 119,32 Eur a dopravné 5Eur. Celkom k úhrade 124,32 €. Vŕtačku chcem zaradiť ako materiál do evidencie KDM ale nie je mi jasné či do ceny vŕtačky mám započítať aj dopravné, bez DPH a či v peňažnom denníku mám zaradiť vŕtačku do materiálu v cene 100,26 Eur bez DPH a či dopravné mám členiť ako prevádzkovú réžiu v sume 4,20 Eur bez DPH. Ďakujem za odpoveď.
mata82
15.10.10,12:43
Ahojte, ja by som potrebovala tiež poradiť v tejto oblasti. Účtujem autoservis. Nakúpia sa sklá na autá (tovar?), napr. ešte fólie (materiál?), lep (prev.materiál), rámik skla (tovar?)
Účtujem to tak, ako je to v zátvoreke. Je to správne? Známa mi poradila, že to dáva všetko ako materiál, ale ja si nemyslím, že čelné sklo je materiál, tak jak ho kúpim, tak ho aj predám namontované (tovar + práca-služba)
Prosím o radu. Ďakujem

Bolo poradené, že pre autodielňu je to materiál, s čím súhlasím. A keď potom autoservis vystaví faktúru na opravu vozidla (kde je zahrnutý aj tento materiál) je to celé príjem za služby?
Tweety
15.10.10,13:06
Bolo poradené, že pre autodielňu je to materiál, s čím súhlasím. A keď potom autoservis vystaví faktúru na opravu vozidla (kde je zahrnutý aj tento materiál) je to celé príjem za služby?
ÁNo,je.
mata82
15.10.10,13:10
ÁNo,je.

Vďaka za rýchlu odpoveď, nebola som si istá.
mata82
15.10.10,13:17
ÁNo,je.

mimotemy
môžeš mi prosím ťa ešte poradiť? pri leasingových splátkach istina je VNZD, ale v softe mám členenie (HIM, DPH, rezerva, daň z príjmov osobné, úvery, čerp.SF, ostatné) a neviem či to dať ako HIM alebo ako ostatné
nikulik
15.01.11,22:31
Mala by som otazocku. szčo stavbar, ak kupi sadrokarton na stavbu tak je to material, lebo ho hned aj spotrebuje, ale napr. vrtak do vrtačky by som dala do prev.rezie, lebo ho bude pouzivat viackrat. Alebo sa mylim?
rodina1
16.01.11,09:37
Mala by som otazocku. szčo stavbar, ak kupi sadrokarton na stavbu tak je to material, lebo ho hned aj spotrebuje, ale napr. vrtak do vrtačky by som dala do prev.rezie, lebo ho bude pouzivat viackrat. Alebo sa mylim?
Všetko je materiál.
nikulik
17.01.11,19:19
Ďakujem pekne.