mbulkova
11.12.06,08:35
Ahojte,
chcela by som sa spytat na Vas nazor. Ako firma hradime zamestnancom ubytovanie (prve 3 mesiace od prijatia do zamestnania). Ako to je s DPH? Mozme si ju uplatnit? A ak by ste mi vedeli poradit aj s ostatnym bola by som rada, t.j. je to pre firmu danovy naklad alebo nie?? a pre zamestnanca je to nepenazny prijem, alebo nie?? Ako by sa to malo uctovat?? Viem, ze posledne otazky nepatria do temy, ale vopred dakujem za cenne rady :(
KEJKA
11.12.06,13:10
Ak hradíte ubytovanie zamestnancom v mieste výkonu práce podľa pracovnej zmluvy, nejde o cestovné náhrady a pre firmu je to nedaňový náklad. Nie je to výdavok, pri ktorom môžete odpočítať DPH, lebo platíte nie "za seba=firmu", ale za zamestnanca.
Každý príjem zamestnanca od jeho zamestnávateľa s výnimkami v zákone o DP uvedenými, je zdaniteľným príjmom. Aj nepeňažný príjem.
Stotožňujem sa však s názorom daňového poradcu, že ak zamestnancovi tento príjem zdaníte, je to to isté, ako byste mu dali vyššiu mzdu za prácu a on by si ubytovanie platil zo svojho.......... a teda taký výdavok už pre zamestnávateľa je možné uznať do nákladov.
Posledná veta je však diskutovaná a sú na to rôzne názory - ja som zverejnila svoj.
Janinkaaa
13.02.08,13:26
Doklad o ubytovaní je vystavený na meno firmy a pod tým je meno zamestnanca. Chýba tam naše IČO, DIČ IČ DPH.

Asi si nemôžem uplatniť DPH z takéhoto neúplného dokladu ? Celá suma pôjde do vyúčtovania CP zamestnanca ?
Tweety
13.02.08,13:29
Doklad o ubytovaní je vystavený na meno firmy a pod tým je meno zamestnanca. Chýba tam naše IČO, DIČ IČ DPH.

Asi si nemôžem uplatniť DPH z takéhoto neúplného dokladu ? Celá suma pôjde do vyúčtovania CP zamestnanca ?
Doklad je prílohou k CP zamestnanca, účet 512, bez nároku na odpočet dph.
Janinkaaa
13.02.08,13:29
Ďakujem. Potrebovala som si to upresniť.
Radoslava Činčurová
15.02.08,04:49
mne tiez chodia faktury za ubytovanie zamestnancov a davam to vsetko ako nedanovy naklad a dph neuplatnujem. podla mna firma nemozem len niektorym zamestnancom platit ubytovanie a inym nie je to diskriminacia. ked chce platit ubytobovanie nech mu radsej zvysi plat a nech si to plati sam. ale urcite nedanovy naklad bez uplatnenia dph.:)
simonka1
06.08.08,07:22
Chcela by som sa vrátiť k tejto téme znovu, pretože riešime túto otázku momentálne vo firme a každý má na to iný názor.....
Prečo by ubytovanie niektorých zamestnancov bola diskriminácia oproti iným, zoberme si príklad študentov. Niektorý dostanú ubytovanie na internáte a iní nie. Keď je vo vnútornej smernici uvedené, že do počtu XY kilometrov sa neposkytuje a nad XY kilometrov sa ubytovanie poskytne, tak to diskriminácia podla mňa nie je. A toto poskytnuté ubytovanie predsa slúži firme na získanie a zabezpečenie si príjmu, tak by to malo spadať aj do daňových nákladov a do odpočtu DPH. Prosím pripojte svoj názor..........:confused:
Vladimír Ozimý
06.08.08,09:59
Môj názor:

1) výdavky platené za zamestnanca na súkromné účely nie sú daňovým výdavkom t.j. ak sa platí nájomné za byt ktorý sa neposkytne zamestnancovi na účely ubytovania na služobnej ceste potom mám za to že pôjde o nedaňový výdavok pre zamestnávateľa.
2) Možno by bola možnosť dostať tieto výdavky do daňových ak by boli tieto výdavky zapracované do pracovno-právnych nárokov zamestnanca t.j. ako súčasť mzdových zložiek zamestnanca.
3) z pohľadu DPH len ak je nájom platený za účelom podnikania zamestnváateľa. t.j. ak je to v rámci služobných ciest nárok na odpočítanie vzniká ak je to len platené za zamestnanca ako súkromný výdavok zamestnanca potom nevzniká nárok na uplatnenie DPH.
simonka1
06.08.08,12:19
Naši zamestnanci tento príjem za ubytovanie nemajú v pracovnej zmluve, ale je im to vyplácané vo mzde, ako pôžitok a táto čiastka je iba zdanená. neodvádzame z nej odvody.
KEJKA
06.08.08,14:15
Naši zamestnanci tento príjem za ubytovanie nemajú v pracovnej zmluve, ale je im to vyplácané vo mzde, ako pôžitok a táto čiastka je iba zdanená. neodvádzame z nej odvody.
tak je to alternatíva príjmu. Tak ako som písala v príspevku vyššie (tuším č.2), môže sa to považovať za daňový náklad.....
halúzka
19.08.08,07:17
Takže ak som správne pochopila, podľa príspevku číslo 8, tak zamestnanec ktorý je vyslaný na pracovnú cestu a doklad je vystavený na zamestnávateľa, tak môže to dať do daňových výdavkov/nákladov/ a má nárok na odpočet DPH?
Milan Benka
19.08.08,07:27
Takže ak som správne pochopila, podľa príspevku číslo 8, tak zamestnanec ktorý je vyslaný na pracovnú cestu a doklad je vystavený na zamestnávateľa, tak môže to dať do daňových výdavkov/nákladov/ a má nárok na odpočet DPH?

Pokiaľ doklad spĺňa náležitosti ( § 71 ) tak ...... áno.
Lenka1979
04.09.08,10:11
Pokiaľ doklad spĺňa náležitosti ( § 71 ) tak ...... áno.
My máme práve daňovú kontrolu a daňováci mi vyhodili všetky faktúry za ubytovanie zamestnancov, že si DPH odpočítať nemôžem. Faktúry sú vystavené na našu firmu s.r.o. a pod tým v texte sú uvedené mená našich zamestnancov, ktorí boli na tej pracovnej ceste a boli tam ubytovaní. Podľa akého § si nemôžem z takéhoto ubytovania odpočítať DPH na vstupe?
Ďakujem.
Lenka1979
04.09.08,12:04
posúvam...
Milan Benka
04.09.08,12:07
My máme práve daňovú kontrolu a daňováci mi vyhodili všetky faktúry za ubytovanie zamestnancov, že si DPH odpočítať nemôžem. Faktúry sú vystavené na našu firmu s.r.o. a pod tým v texte sú uvedené mená našich zamestnancov, ktorí boli na tej pracovnej ceste a boli tam ubytovaní. Podľa akého § si nemôžem z takéhoto ubytovania odpočítať DPH na vstupe?
Ďakujem.

Na túto otázku musia odpovedať kontrolóri. Ak nájdu ten § a oddôvodnia svoj postup, tak potom môžme hľadať obranu svojho názoru.
Lenka1979
04.09.08,12:18
Na túto otázku musia odpovedať kontrolóri. Ak nájdu ten § a oddôvodnia svoj postup, tak potom môžme hľadať obranu svojho názoru.
Milan, a vieš, že kontrolóri sami nevedeli na túto otázku odpovedať? Dokonca keď som im povedala, že sa mi to nezdá, že zamestnanca predsa nemôžem prinútiť, aby si sám zaplatil ubytovanie a potom si ho dal do cestovných náhrad, v par.49 odst., 6,7 je rozpísané z čoho sa nedá odpočítať DPh ale ubytovanie tam nie je, to bolo niekedy v rokoch 2002-2003 kým nebol prijatý nový zákon 222/2004. Ja sa len pýtam na názor. Zostala som ticho, neoponovala som, lebo som si nebola istá.
Milan Benka
04.09.08,12:23
Milan, a vieš, že kontrolóri sami nevedeli na túto otázku odpovedať? Dokonca keď som im povedala, že sa mi to nezdá, že zamestnanca predsa nemôžem prinútiť, aby si sám zaplatil ubytovanie a potom si ho dal do cestovných náhrad, v par.49 odst., 6,7 je rozpísané z čoho sa nedá odpočítať DPh ale ubytovanie tam nie je, to bolo niekedy v rokoch 2002-2003 kým nebol prijatý nový zákon 222/2004. Ja sa len pýtam na názor. Zostala som ticho, neoponovala som, lebo som si nebola istá.

Ak nevedia zodpovedať túto otázku, tak ich nechaj v omyle. Nech majú nejaký nález. Vo vyjadrení k protokolu potom treba uviesť svoje námietky a oddôvodnenie, prečo zastávaš názor, že nárok na odpočet vznikol a mohla si si ho uplatniť. Buď sa s ním stotožnia alebo dáš odvolanie.
Lenka1979
04.09.08,12:25
Ak nevedia zodpovedať túto otázku, tak ich nechaj v omyle. Nech majú nejaký nález. Vo vyjadrení k protokolu potom treba uviesť svoje námietky a oddôvodnenie, prečo zastávaš názor, že nárok na odpočet vznikol a mohla si si ho uplatniť. Buď sa s ním stotožnia alebo dáš odvolanie.
Nemôžem ich nechať v omyle, lebo sa nejedná o 2-3 faktúry ale cca 30-40 faktúr. To si nemôžem dovoliť. Len chcem vedieť Váš názor tu na porade, Ty si čo myslíš? ja som toho názoru, že áno, že si môžem odpočítať DPH.
Milan Benka
04.09.08,12:33
Nemôžem ich nechať v omyle, lebo sa nejedná o 2-3 faktúry ale cca 30-40 faktúr. To si nemôžem dovoliť. Len chcem vedieť Váš názor tu na porade, Ty si čo myslíš? ja som toho názoru, že áno, že si môžem odpočítať DPH.

Daňová kontrola končí až prerokovaním protokolu. Do prerokovania nech si vyberú tých fa aj tisíc. Aspoň nebudú hľadať ďalšie chyby. Z toho čo si zatiaľ napísala sankcia nehrozí.

Môj názor: máš nárok na odpočet.
Ten však nie je smerodajný. Existujú možnosti, keď nárok na odpočet nevznikne. Preto treba vyjadrenie názoru od kontrolórov. Pri posúdení každého jedného prípadu je potrebné vedieť všetky súvislostí.

Kto robí kontrolu ? Pošli mi ich sms-kou.
Lenka1979
04.09.08,12:50
Daňová kontrola končí až prerokovaním protokolu. Do prerokovania nech si vyberú tých fa aj tisíc. Aspoň nebudú hľadať ďalšie chyby. Z toho čo si zatiaľ napísala sankcia nehrozí.

Môj názor: máš nárok na odpočet.
Ten však nie je smerodajný. Existujú možnosti, keď nárok na odpočet nevznikne. Preto treba vyjadrenie názoru od kontrolórov. Pri posúdení každého jedného prípadu je potrebné vedieť všetky súvislostí.

Kto robí kontrolu ? Pošli mi ich sms-kou.
pošli číslo do ss
nane
07.10.08,05:31
Nemôžem ich nechať v omyle, lebo sa nejedná o 2-3 faktúry ale cca 30-40 faktúr. To si nemôžem dovoliť. Len chcem vedieť Váš názor tu na porade, Ty si čo myslíš? ja som toho názoru, že áno, že si môžem odpočítať DPH.
Aj ja riešim takýto problém. Zaujímalo by ma či máš niečo nové v tejto veci. Aký je záver daňovej kontroly?