marika1
07.06.04,20:52
Rakúšan predáva slov.firme1 tovar z Poľska, ktorý ostáva v Poľsku. Slov.firma1 predáva ten istý tovar, ktorý je ešte stále v PL slov.firme2. Až slov.firma2 ho predáva a presúva do ČR.
Ja som tá slov.firma1. Čiže môj problém je ten prvý. Nákup od rakúšana a predaj slov.firme2. Ako to je s DPH?
Dúfam, že som to napísala dobre.
Za radu ďakujem.
Beata
08.06.04,00:48
Rakúšan predáva slov.firme1 tovar z Poľska, ktorý ostáva v Poľsku. Slov.firma1 predáva ten istý tovar, ktorý je ešte stále v PL slov.firme2. Až slov.firma2 ho predáva a presúva do ČR.
Ja som tá slov.firma1. Čiže môj problém je ten prvý. Nákup od rakúšana a predaj slov.firme2. Ako to je s DPH?
Dúfam, že som to napísala dobre.
Za radu ďakujem.Bolo by dobré, keby ste trochu upresnili, či sú všetky tri firmy registrované pre DPH a v ktorých štátoch...

Povedzme, že SF1 a SF2 má pridelené IČ DPH na Slovensku. RF dodá tovar pre SF1 v Poľsku a vystaví fa s poľskou DPH. SF1 by sa mala teda registrovať pre DPH v Poľsku, aby si mohla uplatniť odpočet dane v Poľsku. Túto registráciu by mala SF1 urobiť už pred objednaním tovaru, aby na objednávke figurovalo PL IČ DPH. Ak by sa SF1 neregistrovala v Poľsku, vznikla by situácia, že RF by uviedla vo výkaze predaj tovaru pre slovenskú firmu a Slovensko by od SF1 žiadalo zaplatiť daň, nakoľko predpokladá, že tovar sa nachádza na Slovensku. Lenže aj Poľsko by pýtalo daň, nakoľko tovar ostal v Poľsku.
Ak by tovar putoval z Poľska na Slovensko, RF by vystavila fa bez DPH, SF1 by sa nemusela registrovať v Poľsku ale by sa samozdanila na Slovensku.

SF1 ďalej predáva tento tovar SF2, pričom tovar stále zostáva v Poľsku (až SF2 prepravuje tovar do CZ). SF1 teda vystaví fa s poľskou DPH a SF2 by sa tiež mala registrovať pre DPH v Poľsku, aby si mohla uplatniť odpočet.

Prosím Vás, tento môj príspevok nie je návod, ale môj názor na vec. Takže poprosím skúsenejších, aby môj výklad buď potvrdili, alebo vyvrátili :)