zuzana
16.12.04,08:20
Je veľkou chybou pri daň.kontrole ak účtovné odpisy(ÚO=DO)zaokrúhľujem mesačne na celé Sk(teda nie na haliere)a potom v decembri rozdiel dorovnám?
Pri účtovaní leasingu po starom pri mesačnom účtovaní splátok rovnomerne do nákladov to tiež zaokrúhľ.na celé Sk.Mám to opraviť?
Lucy
16.12.04,07:30
Zuzka, pokiaľ ja viem, tak odpisy sa zaokrúhľujú na celé koruny.
zuzana
16.12.04,07:48
Ale nie iba daňové?
accad
16.12.04,08:22
V zákone o účtovníctve v § 28 nie je uvedené, že účtovné odpisy sa zakrúhľujú na celé koruny.
Zaokrúhľovanie je upravené v ZoDP § 27 ods.2 a § 28 ods.4, tam sa píše o zaokrúhľovaní ročného odpisu na celé koruny nahor.
Myslím si, že postup účtovať mesačné účtovné odpisy nezaokrúhlené a k 31.12. ich účtovne upraviť o rozdiel k ročnému daňovému odpisu, je v poriadku. Ja by som si to preučtovala v prípade, že ÚO sú o rozdiel zo zaokrúhľovania väčšie ako DO, iba v analytike na 551/xx a pri zostavení daňového priznania by som to dala ako pripočítateľnú položku. Predpokladám, že tu pôjde o zanedbateľné čiastky a pri zaokrúhľovaní daňového základu v daňovom priznaní to nebude mať vplyv na základ dane. Skôr to je technická otázka, ako chce byť účtovník dôsledný počas roka.
Práca účtovníka je sama o sebe dosť komplikovaná, na čo si ju ešte viac kompikovať. Treba hľadať v rámci možnosti jednoduchšie riešenia.