tammara
11.12.06,12:51
Niekde som citala, ze tehotna zamest. ma pisomne oznamit zamestnavatelovi tehotenstvo, inac zamestnavatel nie je povinny pustit zamestnankynu na prevent.prehliadky s nahradou mzdy, je to pravda?
Dana K.
11.12.06,11:55
Niekde som citala, ze tehotna zamest. ma pisomne oznamit zamestnavatelovi tehotenstvo, inac zamestnavatel nie je povinny pustit zamestnankynu na prevent.prehliadky s nahradou mzdy, je to pravda?

No oznámiť by mu to mala, ale či musí písomne, to neviem.
Ale zase papier je papier, aspoň bude mať istotu, že o tom zamestnávateľ vie. Oznámiť by mu to mala asi preto,aby vedel, kedy nastúpi na MD a mohol si za ňu zohnať náhradu.
DanielaSL
11.12.06,12:01
Tu si prečítaj ZP:

§ 141
Dôležité osobné prekážky v práci


(1) Zamestnávateľ ospravedlní neprítomnosť zamestnanca v práci za čas jeho pracovnej neschopnosti pre chorobu alebo úraz, počas materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky (§ 166), karantény, ošetrovania chorého člena rodiny a počas starostlivosti o dieťa mladšie ako desať rokov, ktoré nemôže byť z vážnych dôvodov v starostlivosti detského výchovného zariadenia alebo školy, v ktorých starostlivosti dieťa inak je, alebo ak osoba, ktorá sa inak stará o dieťa, ochorela alebo sa jej nariadila karanténa (karanténne opatrenie), prípadne sa podrobila vyšetreniu alebo ošetreniu v zdravotníckom zariadení, ktoré nebolo možné zabezpečiť mimo pracovného času zamestnanca. Za tento čas nepatrí zamestnancovi náhrada mzdy, ak osobitný predpis neustanovuje inak.

(2) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi pracovné voľno s náhradou mzdy v sume jeho priemerného zárobku alebo bez náhrady mzdy najmä z týchto dôvodov a najmenej v tomto rozsahu:

a) vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení

1. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
2. ďalšie pracovné voľno bez náhrady mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
3. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas na preventívne lekárske prehliadky súvisiace s tehotenstvom, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,

b) narodenie dieťaťa manželke zamestnanca; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas na prevoz manželky do zdravotníckeho zariadenia a späť,

c) sprevádzanie

nenašla som, že by tam bolo spomínané nejaké písomné oznámenie...
Chobot
11.12.06,12:02
No oznámiť by mu to mala, ale či musí písomne, to neviem.
Ale zase papier je papier, aspoň bude mať istotu, že o tom zamestnávateľ vie. Oznámiť by mu to mala asi preto,aby vedel, kedy nastúpi na MD a mohol si za ňu zohnať náhradu.

Na to, aby mohla byť považovaná za tehotnú, musí to oznámiť písomne. Hovorí o tom § 40 ods. 6 ZP:

"(6) Tehotná zamestnankyňa na účely tohto zákona je zamestnankyňa, ktorá svojho zamestnávateľa písomne informovala o svojom stave a predložila o tom lekárske potvrdenie."
DanielaSL
11.12.06,12:02
Pokiaľ pamätám , tak pri zistení tehotenstva vystaví lekár tehotenský preukaz , myslím, že ak ukáže toto zamestnávateľovi, tak nepotrebuje mu už nič písomne oznamovať.
tammara
11.12.06,12:03
Moja sefka vie, ze som tehotna, len som jej to nedala pisomne a v jednom casopise som citala, ze je to potrebne, len neviem na zaklade coho, a v zakonniku prace to neviem najst. Som v 6 mesiaci a robi mi problemy s tym, ze chodim na preventivne prehliadky raz za mesiac a este nejake dalsie potrebne vysetrenia, Ziada ma, aby som si to odpracovala, na co podla mna nema narok, ale ju to vobec nezaujima.
DanielaSL
11.12.06,12:04
Na to, aby mohla byť považovaná za tehotnú, musí to oznámiť písomne. Hovorí o tom § 40 ods. 6 ZP:

"(6) Tehotná zamestnankyňa na účely tohto zákona je zamestnankyňa, ktorá svojho zamestnávateľa písomne informovala o svojom stave a predložila o tom lekárske potvrdenie."

Tak toto som veru nevidela....
DanielaSL
11.12.06,12:07
Moja sefka vie, ze som tehotna, len som jej to nedala pisomne a v jednom casopise som citala, ze je to potrebne, len neviem na zaklade coho, a v zakonniku prace to neviem najst. Som v 6 mesiaci a robi mi problemy s tym, ze chodim na preventivne prehliadky raz za mesiac a este nejake dalsie potrebne vysetrenia, Ziada ma, aby som si to odpracovala, na co podla mna nema narok, ale ju to vobec nezaujima.

Tak Chobot nám to predsa len v zákonníku práce našiel...takže ak jej dáš písomne , že si tehotná ....skutočne to nemôže od teba vyžadovať , aby si si prehliadky odpracovala. Vytiahni na ňu potom ten §141 Zákonníka práce.
lulecko
27.03.10,20:00
Dobry den,
kamaratka este nie je ani v prvom mesiaci tehotna, no 31.8.2010 jej skonci PP na dobu urcitu. Zatial sa zamestnavatel nevyjadril, ci jej PP predlzi, no jej s nou spokojny, tak nie je dovod na zmenu PP na dobu neurcitu. Musi mu oznamit, ze je tehotna, ked dostane v 3 mesiaci tehotensku knizku? Viem, ze bude mat z toho len vyhody, no aj velku nevyhodu - bude nezamestnana. Co ak to oznami az po podpisani noveho dodatku - zmena PP na dobu neurcitu. Moze to zamestnavatel pravne napadnut? V zakone som ziadny termin nenasla, tak preto sa obraciam na vas, poradaci. Dakujem za radu.
veronikasad
27.03.10,20:03
Dobry den,
kamaratka este nie je ani v prvom mesiaci tehotna, no 31.8.2010 jej skonci PP na dobu urcitu. Zatial sa zamestnavatel nevyjadril, ci jej PP predlzi, no jej s nou spokojny, tak nie je dovod na zmenu PP na dobu neurcitu. Musi mu oznamit, ze je tehotna, ked dostane v 3 mesiaci tehotensku knizku? Viem, ze bude mat z toho len vyhody, no aj velku nevyhodu - bude nezamestnana. Co ak to oznami az po podpisani noveho dodatku - zmena PP na dobu neurcitu. Moze to zamestnavatel pravne napadnut? V zakone som ziadny termin nenasla, tak preto sa obraciam na vas, poradaci. Dakujem za radu.
Myslíš, že do 31.8. tehotenstvo utají - veď to je 5 mesiacov
lulecko
28.03.10,18:22
Ahoj, viem, ze uz bude uz v 5 mesiaci, no len mi ide o to, ci to moze tajit. Nie je v zakone uvedene, ze to musi oznamit.
Janka
Chobot
28.03.10,23:51
Ahoj, viem, ze uz bude uz v 5 mesiaci, no len mi ide o to, ci to moze tajit. Nie je v zakone uvedene, ze to musi oznamit.
Janka

Nie je povinnosť to oznamovať. Ale kým to neoznámi písomne, pre pracovno právne účely nie je považovaná za tehotnú, aj keby bola v 8. mesiace s bruchom ako sud.
lulecko
29.03.10,12:43
Ahojte, dakujem za odpovede. Janka
veronikasad
29.03.10,13:15
Nie je povinnosť to oznamovať. Ale kým to neoznámi písomne, pre pracovno právne účely nie je považovaná za tehotnú, aj keby bola v 8. mesiace s bruchom ako sud.
... a preventívne prehliadky súvisiace s tehotenstvom sa započítavajú do 7 dní na vyšetrenie alebo ošetrenie v zdr. zariadení