kuracko24
11.12.06,14:28
Pekný deň prajem,
chcela by som Vás poprosit o informáciu. Darovacou zmluvou stará mama prepísala svoj dom na mna, lenže pozemok,ktorý je pod týmto domom nieje vysporiadaný,kedze mojí starý rodičia ho získali výmenou za iný pozemok. Táto výmena však nieje nikde právne vysporiadaná a skutočný vlastníci pozemku su 4. Stará mama však užíva tento pozemok ,ktorý je pod jej domom a teda k nemu patrí aj záhrada asi 50 rokov. Chcem Vás poprosit o informáciu ako by som mala postupovat,ked by som si chcela tento pozemok vysporiadat a zapísat do katastra nehnutelnosti ako svoje vlastníctvo,ked doteraz sa k pozemku nikto nehlási...

Ďakujem
bea
11.12.06,14:03
Ak sú známi vlastníci, tak by bolo treba s nimi spísať darovaciu zmluvu, resp. darovacie zmluvy (keď aj oni uznávajú výmenu) a napísať návrh na vklad do katastra nehnuteľností. Myslím si, že takto by to mohlo byť.
Zoltán Kovács
11.12.06,17:54
Ja si myslím, že nasjprv treba zistiť, čí tá výmena je podchytená niekde dokladovo. Ak áno, požiadať o dotiahnutie prepisu pozemkov.
Darovacou zmluvou by som to neriešil, nakoľko pôvodný majitelia dostali vymenený pozemok. Do úvahy by som skôr bral zámennú zmluvu.
kuracko24
12.12.06,05:09
Ďakujem pekne za radu :)
Voglein
17.01.07,14:47
Je tu ešte jedna možnosť:
Vydržanie:
1. buď súdnou cestou kde súd uzná, že pozemok je v držbe viac ako 10 rokov a jeho skutocny vlastníci sa ho zriekaju
alebo
2. cez ROEP (Register obnovej evidencie pozemkov) kde ziskas cestne prehlasenie od terajsich vlastnikov kde uznavaju ze pozemok uz nieje ich a ze sa ho zriekaju v prospech drzitela (je to trochu lacnejsia cesta)

Pravdaze v oboch pripadoch musia vlastníci uznat že uz na pozemok nemaju narok nakolko uz bol predmetom neperfektnej zammenej zmluvy.
Adria.ma
19.01.07,09:34
Nechcem strašiť, ale urob čo sa dá, lebo ja mám s vybavovaním pozemku trampoty už niekoľko rokov - kvôli tupohlavosti zúčastnených strán. Je to dlhé rozprávanie, ale krátko - svokra zdedila pozemok o výmere 5,5 árov. Má ho 30 rokov a užíva ho. Lenže - sú tam spoluvlastníci, lebo tento pozemok bol vedený na jednom liste vlastníctva s inými parcelami. Teda, svokra bola podielovým spoluvlastníkom. Pred 15 rokmi si dali susedia zamerať svoj pozemok a uplatnili si vydržacie právo. Ale na pôvodnom liste vlastníctva figurujú naďalej v rovnakom podielovom vyjadrení. Výmera pozemku bola ale krátená o rozsah vydržanej parcely. A tak sa stalo, že moje svokre po tom všetkom ostalo de jure 2 áre pozemku. Ale s týmito susedmi problém nebol. A dokonva ani s tými, ktorých dediči žijú v Amerike, ale problém nastal s jedným spoluvlastníkom, ktorý medzičasom zomrel, v dedičskom konaní tento pozemok nebol zahrnutý, dala som im na vlastné náklady obnoviť dedičské konanie - Tí pozostalí neboli schopní dostaviť sa v priebehu 8 mesiacov ani na jedno z 5 stretnutí, pričom v telefóne prisľúbili, a nakoniec mi domnelá dedička slávneho pozemku povedala, že oni majú všetko v poriadku, ja len im mám dať peniaze za ich kúsok - 80.000,-Sk (pri max. trhovej hodnote v lokalite 400,-Sk/m2) a podržte sa o koľko sa v prepočte jedná - o 0,5 ára to je 50m2. - ale na úrady chodiť nebudú!!!!
Nuž chcela som podiel mojej svokry dať na jeden list vlastníctva, chcela som 5,5 ára a nič cudzie, a ...
Takže, vzdala som to. Lebo s takými idiotami a vydieračmi sa neradno ťahať za prsty. Dnes bývam v bytovke a napriek všetkým problémom s renováciou bytového domu sa to nedá ani z lietadla prirovnať k tomu, čo sme zažili pri vysporadúvaní pozemku.

Asi som Ťa nepotešila, ale aj taká je realita. Priam groteskná.
d3 !Ur3
20.01.07,09:36
Podľa všetkého je vlastnícke právo k predmetnému pozemku vydržané. Je preto potrebné notárske osvedčenie vyhlásenia o vydržaní podľa ustanovenia § 63 zákona č. 323/1992 Z. z. o notároch a notárskej činnosti (notársky poriadok) v platnom znení.

§ 63
Osvedčenie vyhlásenia o vydržaní

Osvedčenie vyhlásenia o vydržaní vlastníckeho práva k nehnuteľnosti alebo o vydržaní práva zodpovedajúceho vecnému bremenu sa vydáva formou notárskej zápisnice. Notárska zápisnica musí obsahovať

a) vyhlásenie účastníka, že splnil podmienky vydržania podľa osobitného predpisu, 6) najmä okolnosti odôvodňujúce začatie oprávnenej držby, trvanie a nepretržitosť držby. K vyhláseniu účastník dokladá
1. vyjadrenia osôb, ktorým posledný zápis v katastri nehnuteľností preukazuje vlastnícke právo k nehnuteľnosti alebo právo zodpovedajúce vecnému bremenu, alebo ich právnych nástupcov, ak sú tieto osoby známe, že nemajú k vzniku vlastníckeho práva alebo práva zodpovedajúceho vecnému bremenu výhrady,
2. vyjadrenie obce, v ktorej katastrálnom území sa nehnuteľnosť nachádza, že nemá k vzniku vlastníckeho práva alebo práva zodpovedajúceho vecnému bremenu výhrady,
3. vyjadrenie právnickej osoby, ktorá je príslušná na správu nehnuteľností podľa osobitného predpisu 6a) alebo má právo nakladať s nehnuteľnosťami podľa osobitného predpisu, 6b) že nemá k vzniku vlastníckeho práva alebo práva zodpovedajúceho vecnému bremenu výhrady,
b) označenie dôkazov, ktoré boli notárovi predložené na potvrdenie osvedčovaných skutočností,
c) uvedenie dňa, ktorým účastník nadobudol vydržaním vlastnícke právo k nehnuteľnosti alebo právo zodpovedajúce vecnému bremenu.

V prípade uplatnenia námietok zo strany oprávnenej osoby, bude treba určovacia žaloba na príslušný súd o určenie, či tu vlastnícke právo je alebo nie je, ak je na tom naliehavý právny záujem.
faba
24.03.07,21:34
Mala by ste požíadať príslušneho štátneho notara o VYDRŽANIE.V zmysle §134 občianskeho zákonníka ak máte nehnutelnosť vo Vašom prípade pozemok v držbe viac ako 10 rokov.V tomto prípade ide o nadobudnutie vlastnického práva ex lege po splnení predpokladov ,že sa po dobu od postavenia rod. domu nikto nedomáhal vl. prava k pozemku. K tomu potrebujete potvrdenie od obecného resp.mests.uradu.
lubo.f
14.05.07,20:57
Nevedeli by si poradiť, ako sa dá vyriešiť prípad, keď starí rodičia dostali pozemok - záhradu prídelovou listinou (po vojne), ale nikdy nebol celý zapísaný do LV. Po smrti starého otca (pred 20 rokmi) bola 1/2 predmetom dedičstva a len tá bola zapísaná do LV. Druhá polovica doteraz nie je na nikoho.

Celý pozemok - záhradu užívame už vyše 20 rokov, to je 1/2 ktorá je v LV na starú mamu, aj tú 1/2, ktorá nie je v LV. Môžeme tú druhú 1/2, ktorá nie je v LV, nejak vydržať?
mito009
15.05.07,20:50
Lubo.f
ano
mito009
15.05.07,20:57
kuracko:
Vasa situacia by mohla byt pravdepodobne lepsia ako tu uz pisali ostatni, lebo predmetom zameny bol pozemok za pozemok. Opiste teda v akom stave je pozemok, ktory bol predmetom zameny z druhej strany a ake listinne podklady mate o povodnom vlastnictve pred zamenou. Opiste aj aky postoj maju uzivatelia zameneneho pozemku z druhej strany.
ZuzanaP
21.05.07,12:32
Svokrovci sú spoluvlastníci domu - každý má polovicu. Pozemok, na ktorom stojí dom, má ale vo vlastníctve len svokor:cool: . Môže byť nejaký problém v prípade, že by došlo k dedeniu?

Ďakujem
vieroslava
22.05.07,06:11
Nie, nemal by byť problém, po každom vlastníkovi bude predmetom dedičstva to, čo počas života vlastnil, či už ako výlučný vlastník, alebo ako vlastník v rámci BSM.
vieroslava
22.05.07,06:21
Nevedeli by si poradiť, ako sa dá vyriešiť prípad, keď starí rodičia dostali pozemok - záhradu prídelovou listinou (po vojne), ale nikdy nebol celý zapísaný do LV. Po smrti starého otca (pred 20 rokmi) bola 1/2 predmetom dedičstva a len tá bola zapísaná do LV. Druhá polovica doteraz nie je na nikoho.

Celý pozemok - záhradu užívame už vyše 20 rokov, to je 1/2 ktorá je v LV na starú mamu, aj tú 1/2, ktorá nie je v LV. Môžeme tú druhú 1/2, ktorá nie je v LV, nejak vydržať?

Stará mama je vlastníkom podľa prídelovej listiny. Nič nie je potrebné vydržiavať, pretože dokladom o jej vlastníctve je prídelová listina. Ak je už polovica vlastníctva z prídelovej listiny zapísaná v katastri a stará mama ešte žije, môže požiadať o zápis svojej polovice do listu vlastníctva na základe prídelovej listiny. Asi bude potrebná k tomu aj identifikácia a overená fotokópia prídelovej listiny. V žiadosti musí uviesť všetky svoje data, ako meno, rodné meno, dátum narodenia a rodné číslo, bydlisko.
lubo.f
27.06.07,11:57
Stará mama je vlastníkom podľa prídelovej listiny. Nič nie je potrebné vydržiavať, pretože dokladom o jej vlastníctve je prídelová listina. Ak je už polovica vlastníctva z prídelovej listiny zapísaná v katastri a stará mama ešte žije, môže požiadať o zápis svojej polovice do listu vlastníctva na základe prídelovej listiny. Asi bude potrebná k tomu aj identifikácia a overená fotokópia prídelovej listiny. V žiadosti musí uviesť všetky svoje data, ako meno, rodné meno, dátum narodenia a rodné číslo, bydlisko.

Ďakujem za odpoveď. A ako sa postupuje v prípade, ak už nežije a prídelovú listinu nie je možná nájsť?
seflera
27.06.07,15:00
Ďakujem za odpoveď. A ako sa postupuje v prípade, ak už nežije a prídelovú listinu nie je možná nájsť?


Prídelová listina by mala byť priložená v spise dedičského konania po starom otcovi na príslušnom súde, prípadne sa pokúste obrátiť na príslušný okresný archív, prípadne zbierka listín na Katastrálnom úrade. Ale či sú povinní podávať takéto informácie na príslušných úradoch, to naozaj neviem, ale listina by sa tam mala nachádzať, hlavne, keď na základe jej existencie už prebehlo jedno dedičské konanie a bol aj vykonaný zápis do Katastra nehnuteľností.
Lion Topoľčany
27.06.07,15:18
Ja by som mala podobný problém-vysporiadanie domu. Neviete mi poradiť ?
Bývame v rod.dome, na ktorom je "nalepený" susedný a tento chátra.
Majiteľ susedného domu je neznámy. Nikto sa k domu z majiteľov nehlási cca 50 rokov /podľa našich ďalších susedov/. Radi by sme to vysporiadali /napr.aj dom odkúpili/pretože je otázkou času, kedy sa ten dom zrúti a môže narušiť statiku toho nášho. Mesto sa od toho dištancuje. Real.maklér nám zistil, že pôv.majitelia podľa LV skončili niekde v býv.Juhoslávii? Čo robiť ?
Ďakujem za odpovede.
Lion Topoľčany
28.06.07,08:20
Ja by som mala podobný problém-vysporiadanie domu. Neviete mi poradiť ?
Bývame v rod.dome, na ktorom je "nalepený" susedný a tento chátra.
Majiteľ susedného domu je neznámy. Nikto sa k domu z majiteľov nehlási cca 50 rokov /podľa našich ďalších susedov/. Radi by sme to vysporiadali /napr.aj dom odkúpili/pretože je otázkou času, kedy sa ten dom zrúti a môže narušiť statiku toho nášho. Mesto sa od toho dištancuje. Real.maklér nám zistil, že pôv.majitelia podľa LV skončili niekde v býv.Juhoslávii? Čo robiť ?
Ďakujem za odpovede.


Prosím o vaše názory na vec...
Chobot
28.06.07,09:22
Ja by som mala podobný problém-vysporiadanie domu. Neviete mi poradiť ?
Bývame v rod.dome, na ktorom je "nalepený" susedný a tento chátra.
Majiteľ susedného domu je neznámy. Nikto sa k domu z majiteľov nehlási cca 50 rokov /podľa našich ďalších susedov/. Radi by sme to vysporiadali /napr.aj dom odkúpili/pretože je otázkou času, kedy sa ten dom zrúti a môže narušiť statiku toho nášho. Mesto sa od toho dištancuje. Real.maklér nám zistil, že pôv.majitelia podľa LV skončili niekde v býv.Juhoslávii? Čo robiť ?
Ďakujem za odpovede.

Čo to znamená, že "skončili niekde v Juhoslávii"? Pokiaľ tá nehnuteľnosť má majiteľa, nemôže štát s týmto majetkom len tak narábať.

Kedysi majetky emigrantov boli skonfiškované štátom, ale neviem, či po revolúcii neboli náhodou vrátené.

Takže treba sa skúsiť spojiť s majiteľmi. Ak sa zdržujú na neznámom mieste, tak pátrať po nich cez ich príbuzných alebo hľadať potomkov. Je to zamotaný kruh a nezávidím ti to pátranie.

Inak by ma zaujímalo, či bola za tú nehnuteľnosť platená daň z nehnuteľností.
Barbora Hargasova
06.07.11,11:11
Mam jednu parcelu ktorá má 1750 vlastníkov na LV, chcela som sa spýtať ak ju chcem vydržať nie je normálny spôsob na vydržanie len to že ich všetkých obeham a získam od nich osvedčenie o prepise, pretože tí ludia sú už umretí a parcela patrí pod spolok urbáru ktorý už neexistuje ???
Prosííím poradte.