Barbarka
11.12.06,17:29
Nazdar poraďáci, v ČR existuje jedna firma, ktora sa zaobera dovozom aut z USA takpovediac na kľúč, teda aj s colnými a ostatnými formalitami. Dostaneme to už aj so slovenskymi ŠPZkami. Maju celkom dobre referencie, možno by sme chceli cez nich niečo doviezť z USA (BMW - teda pôvod v EU), ale mám jednu nejasnosť. Oni mi totiž tvrdia, že keď sa auto vylodí v Hamburgu, tam sa colne a "fiskálne" prejedná, zaplatíme len clo (teda ŽIADNU DPH !!! - je jedno, aké je to auto, či osobné, alebo úžitkové). Vraj DPH budeme platiť len v prípade, že by sme auto potom tu u nás predali - teda na výstupe. Zdá sa mi to nejaké divné, ale prihliadnuc na to, že sa tým už pár rokov zaoberajú, možno na tom niečo je. Vraj to je takto už od vstupu do EU, ale doteraz to nefungovalo (teda platila sa v Nemecku aj DPH), funguje to až posledné cca 2-3 mesiace. Neviete mi prosím poradiť, kde by som si to mohla pozrieť? Colníkom volať nechcem, lebo s ich "ochotou" nemám dobré skúsenosti, policajti detto, a neviem, aké sú k tomuto zákony... Dík
Jana Acsová
11.12.06,16:34
Dôležité je, aký doklad dostanete pri obstaraní vozidla od predávajúceho. Ak to kupujete ako platiteľ dane na Slovensku, tak je dodávateľ povinný vystaviť faktúru (zmluvu s náležitosťami), na základe ktorej by ste mali zistiť, v akom režime Vám bolo vozidlo dodané. Na faktúre by mala byť odvolávka na príslušné ustanovenie zákona o DPH platné v ČR.

P.S.:
Nepredpokladám, že by sa jednalo o "špekuláciu" s prepustením tovaru do nejakého z osobitných colných režimov.
Jana Acsová
11.12.06,16:35
Oni mi totiž tvrdia, že keď sa auto vylodí v Hamburgu, tam sa colne a "fiskálne" prejedná, zaplatíme len clo (teda ŽIADNU DPH !!! - je jedno, aké je to auto, či osobné, alebo úžitkové). Vraj DPH budeme platiť len v prípade, že by sme auto potom tu u nás predali - teda na výstupe. Tiež sa mi toto nezdá.