Bezradny
11.12.06,18:01
Mam pocit, ze jeden z mojich zamestnancov si vymysla navstevy lekara. V firme som bol vzdy tolerantny a nikto to nikdy nezneuzil. Teraz zrejme nastala ta situacia. Mozete mi prosim niekto poradit, ake su pravidla PNky? Ma zamestnanec lehoty dokedy musi priniest potvrdenie od lekara? Kedy sa to da povazovat za porusenie pracovnej discipliny? Dakujem vopred za radu.
Zoltán Kovács
11.12.06,17:04
Mam pocit, ze jeden z mojich zamestnancov si vymysla navstevy lekara. V firme som bol vzdy tolerantny a nikto to nikdy nezneuzil. Teraz zrejme nastala ta situacia. Mozete mi prosim niekto poradit, ake su pravidla PNky? Ma zamestnanec lehoty dokedy musi priniest potvrdenie od lekara? Kedy sa to da povazovat za porusenie pracovnej discipliny? Dakujem vopred za radu.

Viem, že zamestnanec je povinný nahlásiť svojmu zamestnávateľovi každu prekážku v práci, teda aj PN, najneskôr do 3 prac.dní.
Bezradny
11.12.06,17:11
Tri pracovne dni od dna ked nebol v praci? Dik.
Bezradny
11.12.06,17:27
Este by som sa chcel opytat, ze v ktorom zakone je to exaktne uvedene. Dakujem.
endrju
11.12.06,17:38
Prevažná väčšina pracovnoprávnych vzťahov medzi zamestnávateľom a zamestnancom je upravená v Zákonníku práce. Odporúčam do pozornosti piatu časť Zákonníka práce s nadpísanú "Prekážky v práci" (§136 - §145)
Bezradny
11.12.06,17:42
andrej, dakujem. Citam si to, len tam neviem najst ustanovenie ktore presne definuje povinnosti zamestnavatela pri oznameni pnky. Budem citat znovu a znovu:-) Dik.
Bezradny
11.12.06,17:47
"Prekážku v práci a jej trvanie je zamestnanec povinný zamestnávateľovi preukázať. Príslušné zariadenie je povinné potvrdiť mu doklad o existencii prekážky v práci a o jej trvaní." Len sa tam nepise v akej lehote to treba preukazat. To je cely problem, mozno to upravuje iny zakon alebo vyhlaska?
endrju
11.12.06,17:58
"Prekážku v práci a jej trvanie je zamestnanec povinný zamestnávateľovi preukázať. Príslušné zariadenie je povinné potvrdiť mu doklad o existencii prekážky v práci a o jej trvaní." Len sa tam nepise v akej lehote to treba preukazat. To je cely problem, mozno to upravuje iny zakon alebo vyhlaska?

Podrobnosti by mal upraviť zamestnávateľ vo svojom internom predpise (najmä v pracovnom poriadku) alebo dohodnúť v kolektívnej zmluve alebo dohodnúť v pracovnej zmluve.
Zákony sa podrobnosťami tohoto typu nemôžu zaoberať - nie je možné dostatočne presne pomenovať všetky možné alternatívy.

U niektorého zamestnávateľa môžu na ohlásenie prekážky v práci na strane zamestnanca stačiť 2 dni u iného môžu byť aj 2 hodiny veľa.
V Zákonníku práce sa preto na mnohých miestach vyskytuje "splnomocňovacie" ustanovenie oprávňujúce zamestnávateľa na upravenie podrobností v internom predpise, resp. dohodnutie v kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve.
Chobot
12.12.06,07:22
"Prekážku v práci a jej trvanie je zamestnanec povinný zamestnávateľovi preukázať. Príslušné zariadenie je povinné potvrdiť mu doklad o existencii prekážky v práci a o jej trvaní." Len sa tam nepise v akej lehote to treba preukazat. To je cely problem, mozno to upravuje iny zakon alebo vyhlaska?

Už sme viackrát na porade hľadali a nikde sme nenašli, že by nejaký zákon predpisoval, dokedy treba nahlásiť alebo odovzdať PN.

Ja by som to trochu rozviedol. Jedna vec je doručenie PN-ky, teda dokladu, na základe ktorého zamestnanec dostane zo SP náhradu - nemocenské. To žiadny zákon neupravuje, dokedy, či vôbec. Ak to neodovzdá, nedostane náhradu.

Iná vec je, aby zamestnanec nahlásil dôvod akejkoľvek neprítomnosti na pracovisku. Tu si musíte určiť (ako už bolo poradené) v intrernom predpise, dokedy tak majú urobiť, a čo sa stane, ak to neurobia (napr. definovať to ako porušenie prac. disciplíny). Čiže o zákon sa tu neoprieš, ale môžeš použiť inú páku - interný pracovný poriadok..

Neviem, ako si môže vymyslieť návštevu lekára - buď tam bol a má potvrdenie, alebo potvrdenie nemá a potom tomôžeš posudzovať ako absenciu. Ak má potvrdenie, si povinný ho akceptovať, nemôžeš mu ho neuznať. Ak je PN a predloží doklad, tak tiež to musíš akceptovať. Na druhej strane ho môžeš skontrolovať, či dodržiava liečebn režim. Ak je to simulant a presvedčí lekára, že je chorý, neviem, ako by si to dokázal. Musel by si vlastne dokázať, že sa lekár mýlil. Ak doklad o PN nemá, tak zase - absencia.
Jara
12.12.06,09:05
Chcem sa podeliť s čerstvou informáciou, že aj nedodržiavanie liečebného režimu je v pohode a chorý si môže robiť čo len chce. Pýtate sa ako to je možné? Vysvetlím:
Mám zamestnanca ktorý je na PN 3 mesiace a chodí si na zápasy po Slovensku a kdekoľvek a kedykoľvek chce, napr. aj na nákupy do Polska ap. Dala som žiadosť na SP o preverenie dodržiavanie liečebného režimu a nakoniec mi prišla odpoveď, že to nepovažujú za porušovanie liečebného režimu, nakoľko ide o psychickú diagnózu a tam je dovolené všetko. Čiže mi neostáva nič iné, len čakať kedy si zmyslí prísť do práce. Lekárka je jeho príbuzná a on sa SP za chrbtom posmieva koľko vládze, berie dávky a mne chýba zamestnanec...
ivet
12.12.06,12:38
Ešte by som rada dodala, že náhrada mzdy za návštevu u lekára sa poskytuje na nevyhnutný čas, maximálne za 7 dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času. Ak je takýchto prekážok na strane zamestnanca viac, zamestnávateľ poskytne pracovné voľno bez náhrady mzdy na nevyhnutne potrebný čas, ak vyšetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času.