Lila
16.12.04,09:15
Kúpili sme tlačiareň a 3 počítače . Mám 4 faktúry. Každú fa mám nižšiu ako 30.000 Sk. Čiže som to nezaevidovala do HIM. Ale pýtam sa:
každá tlačiareň tlačí len ak je pripojená na počítač - nemám to brať ako jeden celok????
/to by vyšlo viac ako 30.000 Sk/ a potom by to bol HIM a odpisovala by som počítač s tlačiarňou ako jeden celok ???
Podotýkam , že tá tlačiareň je napojená na 3 počítače.
Prosím , poraďte mi. Ďakujem.
Marta L
16.12.04,09:14
Pokiaľ nie je tlačiareň priradená ku konkrétnemu počítaču tak by som je brala samostatne.
Nike
16.12.04,09:26
Súhlas s Martou
emily
16.12.04,09:31
Na porade už bola táto téma a názory sa rozchádzali. Každý má svoju pravdu (alebo audítora????). Pozri:
http://www.porada.sk/showthread.php?t=3147&highlight=tla%E8iare%F2
Lila
16.12.04,11:03
Ďakujem za rady, tlačiareň odpisovať musím priamo s počítačom,

ktorý je k nej napojený.
Katarína STR
16.12.04,11:08
Ja by som to urobila tak, že 2 počítače by som odpisala priamo do nákladov, každý zvlášť a k tomu tretiemu by som priradila tlačiareň a odpisovala ho.

Takto to určite nebudeš mať zle. Lebo tlačiareň bez počítača asi ťažko budeš používať.
rosemary
16.12.04,12:17
Daňový poradca mal k tomu taký názor, že tlačiareň je samostatná hnuteľná vec, lebo ide pripojiť k hocijakému počitaču, keď treba aj k laptopu.
Katarína STR
16.12.04,13:05
Podľa mňa to nie je samostatná hnuteľná vec. Dokáže pracovať tlačiareň samostatne bez pripojenia k niečomu ??
amzlerova
27.12.04,17:01
A co sietova tlaciaren, ktora nie je pripojena k ziadnemu pocitacu ale je na sieti, mali sme v predoslom zamestnani taku, no a ked som sa na to pytala jedneho lektora tak mi potvrdil ze toto je samostatna jednotka, neviem vsak do akej miery sa vyznal do napajania tlaciarni a ja som tiez neni odbornik :o) Ale ak je pripojena ku konkretnemu pocitacu tak ze bez jeho pustenia nejde tak samozrejme je sucastou a ja by som tiez odpisovala.
Katarína STR
28.12.04,09:09
No ja neviem, ale my máme 4 počítače a len jednu tlačiareň napojenú na sieť.
Ale tá tlačiareň MUSÍ byť pripojená na jeden z tých počítačov, inak by nešla a v počítači máš sieťovú kartu, cez ktorú sa pripoja ostatné počítače.

Takže podľa mňa tlačiareň NIE JE samostatná hnuteľná vec.

Podľa mňa tiež treba odpisovať s jedným z počítačov.
Viera
28.12.04,10:23
Aj my sme mali kedysi pripojenú tlačiareň káblom k jednému PC. Keď sme chceli tlačiť, museli sme mať zapnutý tento počítač, tlačiareň a zároveň PC v sieti, z ktorého sme tlačili. Ale teraz to máme vyriešené tak, že tlačiareň je v sieti ako samostatný komponent. Na prácu postačuje zapnúť tlačiareň a hociktorý PC v sieti. Ak niekto tvrdí, že tlačiareň by sa mala odpisovať spolu s jedným PC, potom by sa nemohli samostatne odpisovať ani jednotlivé PC v sieti, ktoré sú pripojené k servru.
A o tom nikto nepochybuje. Alebo áno ?
Katarína STR
28.12.04,10:59
Ale joj.
Veď počítač môže fungovať aj bez zapnutia iného počítača!! Aj keď sú na sieti.
Ale tlačiareň bez zapnutia počítača nefunguje. Je tak?
Ty dokážeš používať tlačiareň samostatné. A ako?
Ja teda nie.

Ale počítač aj keď je na sieti /my máme 4 počítače/ funguje bez zapnutia iného počítača. Alebo nie ?

A ten kábel, o ktorom hovoríš, to je prosím pekne pripojenie k jednému počítaču.

Ale veď nech si to účtuje každý ako uzná za vhodné. Mne boli na kontrole a kontrolovali karty majetku a odpisovanie. Ja odpisujem počítač s tlačiarňou spolu. A mne to DU len potvrdil.

A sama píšeš, že ak si chcela používať tlačiareň, musela si zapnúť počítač. Z toho je jasné, že ju nedokážeš používať samostatne.
Viera
28.12.04,12:49
Myslím, že každý si svoj názor obhajuje ako vie...
Daňová kontrola , ktorá ti kontrolovala odpisy, ti nemohla nič vytknúť, pretože si zaplatila viac daní ako si musela. Určite by ti neboli povedali, že si si mohla tlačiareň dať rovno do nákladov, aj keby si to mysleli.
Ja som mala tlačiarne zaradené osobitne a odpísané jednorázovo a nemala
som s tým nikdy problém pri daňových kontrolách.
Myslím, že debata o technických záležitostiach je tu úplne zbytočná, čo a ako môže alebo nemôže fungovať. Zo zákona to nie je jasné a daňový úrad má určite svoje " noty ", ako v tomto prípade postupovať.
Preto by som bola rada, keby sa ozval niekto, kto odpisoval tlačiareň samostatne a vyhodili mu to z nákladov.

Potom možno zmením názor...
gabri
28.12.04,13:15
Nuž, a keď sa kupuje len samostatna tlačiareň, tak tá sa už môže samostatne odpisovať? Tú nie je k čomu priratať. :)
Katarína STR
28.12.04,13:19
Zaradí sa do tej istej odpisovej skupiny ako bol ten počítač.

A čo keď technicky zhodnotíš nejaký HIM, ktorý je už odpísaný ? Potom tiež tú vec odpisuješ samostatne.

Tak isto sa posudzuje aj kúpa tlačiarne, ak ju kúpiš k počítaču, ktorý je už odpísaný.

Ale tu sa bavíme o tom, či počítač odpisovať a tlačiareň dať priamo do nákladov, alebo ho odpisovať spolu s tlačiarňou.
A nie či sa dá, alebo nedá tlačiareň samostatne odpisovať.
zilkam
29.12.04,08:44
A ako teda odpisovať tlačiareň ktorá je pripojená k dvom PC cez prepínač, t. z. Z každého PC ide kábel do prepínača a z prepínača do tlačiarne len jeden ?

Samozrejme 2xPC + tlačiareň kupované spolu na jednu faktúru.
Biba
29.12.04,08:59
Ahoj zilkam,
ja by som ju dala samostatne, pretože nie je možné určiť ku ktorému PC patrí a okrem ho ju môže človek použiť aj k inému PC ,ktorý môže byť kúpený v novom roku.
Určite nemožno samostatne odpisovať monitor, myš, klávesnicu, ale tlačiareň môžeš predať a PC využívať aj naďalej ale bez myši, čo monitoru PC nefunguje. No a káble a prepínač by som dala ako príslušenstvo k tlačiarni. Podľa mňa je to v pohode uznateľné.
Katarína STR
29.12.04,09:00
Ak mám povedať pravdu, už neviem.

Je pravda, že ak by som to potrebovala do nákladov, tak to tam dám a budem bojovať pri daňovej kontrole, že to je dobre.

Ak som stratová, tak to budem radšej odpisovať a ušetrím náklady do buducého roka.

Ono záleži v akej sume sú kupované tie počítače a tlačiareň.

Predpokladajme, že je prvý PC za 29.000,- SK druhý za 18.000,- a tlačiareň za 10.000,- Sk.

Prvý odpíšem hneď do nákladov a tlačiareň priradím k druhému počítaču a tiež to pôjde rovno do nákladov.
Katarína STR
29.12.04,09:02
Ono to je ťažko jednoznačne povedať. DU si môže povedať, PC bez tlačiarne pôjde, ale tlačiareň bez počítača asi ťažko.
Biba
29.12.04,09:14
Máš pravdu Katarína,
všetko závisí od rozhodnutia a jeho obhájenia. Myslím,že DU to uzná aj tak, musí byť ozaj vážny dôvod na špáranie sa v tom.
Stastný nový rok
moni112
29.12.04,09:56
Mala som dan.kontrolu, tlaciaren som dala priamo do nakladov. Nepovedali nic. Je to naozaj na pracovnikoch DU ako sa k danej veci zachovajú. Samozrejme ak sa priradi k PC a odpisuje nepovedia nic. Stastny novy rok.
rosemary
29.12.04,12:25
Tlačiareň sa dá pripojiť k tarifikátoru hovorov, k fiskálnemu modulu, alebo k notebooku. Takže jednu tlačiareň viem použiť aj inak, ako pripojenu k pecke.
mudroš
30.12.04,10:49
Aj účtovné aj daňové predpisy hovoria, že samostatná vec msí mať samostatné technicko - enonomické určenie.
Ja si to vykladám tak, že musí byť technicky schopná samostatne fungovať - technické určenie
a
musí byť určená na samostatné fungovanie - ekonomické určenie.

Ak teda kúpim tlačiareň na pripojenie ku konkrétnemu počítaču, je to jeho príslušenstvo.
Ak kúpim tlačiareň, ktorá má byť využívaná s viacerými počítačmi, potom má samostatné ekonomické určenie a ide o samostatnú vec.
KEJKA
30.12.04,15:50
Mala som dan.kontrolu, tlaciaren som dala priamo do nakladov. Nepovedali nic. Je to naozaj na pracovnikoch DU ako sa k danej veci zachovajú. Samozrejme ak sa priradi k PC a odpisuje nepovedia nic. Stastny novy rok.
Súhlasím so všetkými a najmä s týmto príspevkom. Je to skutočne o tom, ako si kto a čo dokáže obhájiť, koľko má firma PC a tlačiarní aj ako dlho funguje, či sa tá tlačiareň kúpila ako náhradná alebo s vyšším výkonom atp. atp. Kto akú mieru rizika vie zniesť.
Ja posudzujem v každej firme individuálne tieto nákupi, vždy to s pracovníkmi preberiem, ale určite neakceptujem plošné účtovanie do nákladov len podľa ceny.
Tinika
13.01.09,17:52
Dobrý deň, ja by som sa chcela spýtať, klient kúpil PC za 53 598,-. Potom mi doniesol bloček za myš, klávestnicu a hardisk. Celý bloček mám dať k tomu PC a o tú sumu zvýšiť OC počítača a odpisovať to celé? ďakujem