katarina.j
11.12.06,20:22
neviem sa akosi vynajst v učtovani uveru. opisem co najpodrobnejšie moju situaciu, aby mi vedel niekto poradit kto s tym ma skusenosti:
SZČO kupuje nehnuteľnosť /pozemky a stavby/ od akciovej spoločnosti v celkovej sume 2,6mil.Sk- ma fakturu /na základe kupnej zmluvy/.na fakture je rozpis: 2000,-Sk -poplatok - vklad vlast.práva do katastra nehnut., 860.000,-Sk - pozemky, 1.738.000,-Sk -stavby. ide mi o to, že neviem či mám dať do závazkov tuto fakturu a ako ju odučtovať správne. lebo SZCO dal zálohu tých 600.tisic Sk a zvyšok 2.mil.Sk je mikrouver /t.j.spotrebny uver na 5 rokov/. tých 600.tis.Sk mam dat ako nedanový výdavok a dat to k uhrade závazku k fakture? a co dosiel uver a hned sa splatila vlastne ta faktura mam dat ako splatenie závazku-uhradu faktury?to mam učtovať komplet fakturu - uhrady ako nedanove výdavky celu faktur.sumu 2,6mil.sk? potom ako mam postupovat dalej pri splacani uveru - tie 2.mil.Sk? viem, že istina je nedan.výdavok a urok je danový výdavok, ale aby som nemala dvakrat učtovane jedno. poradte mi prosim.
Orsz
11.12.06,19:41
V akom účtovníctve účtuješ - v jednoduchom alebo podvojnom?
Paula
11.12.06,19:48
Otázka je zadaná v porade JÚ:)
Orsz
11.12.06,20:40
Jasné Paula, nevšimla som si.
Na základe kúpnej zmluvy na sumu 2,6 mil. - sa zaeviduje majetok - pozemok v hodnote 860000,-Sk /to je neopisovaný majetok/ a stavbu vo výške 1.738.000,-Sk ako odpisovaný majetok. Poplatok by som zaúčtovala do prevádzkovej réžie.
Výdavok 600000,-Sk je výdavkom neovpl.ZD, zaúčtuje sa druhovo ako obs.DHM. Celú sumu 2,6 mil.Sk, keďže je na to faktúra, sa zaúčtuje ako záväzok do knihy faktúr, úhrada 600tis. sa urobí cez faktúru a sumu 2mil. úhradou faktúry preúčtovať cez priebežné položky na úvery /príjem neovpl.ZD, úvery/. Potom už pri jednotlivých splátkach účtovať postupné splácanie úveru. Tento úver by som zaevidovala samostatne ešte aj ako záväzok, medzi ostatné záväzky. Úroky z úveru pri úhrade do prevádzkovej réžie.
katarina.j
12.12.06,06:17
dakujem ti veľmi si mi pomohla, tak učtujem ako si mi poradila a super to funguje, konečne sa našla dobra duša čo mi pomohla vyriešiť moju neskusenosť. este raz veľká vdaka. SUPER