steve2006
12.12.06,09:12
FO skončil leasing osobného auta (zaradeného v majetku). Hodnota je nulová. FO oznámi na DÚ, že ďalej nebude používať auto na podnikanie. Musí ho prepísať na dopravnom inšpektoráte na seba - súkromnú osobu ?
Keď auto predá , ako ovplyvní predajná cena daň z príjmu FO ?
Zoltán Kovács
12.12.06,09:18
FO skončil leasing osobného auta (zaradeného v majetku). Hodnota je nulová. FO oznámi na DÚ, že ďalej nebude používať auto na podnikanie. Musí ho prepísať na dopravnom inšpektoráte na seba - súkromnú osobu ?
Keď auto predá , ako ovplyvní predajná cena daň z príjmu FO ?

Predajná cena auta ide v plnej výške do zdaniteľných príjmov nakoľko je to majetok, ktorý sa vyúžíval na podnikateľskú činnosť. Predajná cena bude oslobodená od dane len v prípade, ak auto sa predá po 5 rokoch od vyradenia z podnikania.
daniek
11.01.07,10:22
Prosím Vás o posúdenie môjho problému:

Ak s.r.o. - platiteľ dph predáva úžitkový automobil po skončení leasingu súkromnej osobe (švagrovi) postupuje takto:???

1. Medzi predávajúcim a kupujúcim musí byť uzatvorená Kúpno-predajná zmluva
2. Vystaví faktúru s dph - odvedie DPH
3. Pre účely dane z príjmu PO:
- ak predáva auto skôr ako po piatich rokoch od vyradenia z obchodného majetku firmy podlieha zdaneniu,
- faktúrovaná cena musí byť cena obvyklá na trhu (za akú podobné auto predávajú autobazáry), alebo cena na základe znaleckého posudku odhadcu.

Môže v takomto prípade predať PO automobil za cenu napr. 10 000,- Sk t.j. za cenu nižšiu ako cena obvyklá?
daniek
12.01.07,09:02
nikto mi neporadí?
Zoltán Kovács
12.01.07,09:12
Prosím Vás o posúdenie môjho problému:

Ak s.r.o. - platiteľ dph predáva úžitkový automobil po skončení leasingu súkromnej osobe (švagrovi) postupuje takto:???

1. Medzi predávajúcim a kupujúcim musí byť uzatvorená Kúpno-predajná zmluva áno
2. Vystaví faktúru s dph - odvedie DPH keď je kúpna zmluva, nie je potrebná už faktúra
3. Pre účely dane z príjmu PO:
- ak predáva auto skôr ako po piatich rokoch od vyradenia z obchodného majetku firmy podlieha zdaneniu, áno
- faktúrovaná cena musí byť cena obvyklá na trhu (za akú podobné auto predávajú autobazáry), alebo cena na základe znaleckého posudku odhadcu. cena obvyklá, ale keď zaplatíš znalcovi, potom môže byť aj cena podľa znalca

Môže v takomto prípade predať PO automobil za cenu napr. 10 000,- Sk t.j. za cenu nižšiu ako cena obvyklá? bolo by to podozrivé, DÚ môže dodaniť rozdiel ceny

Odpovede viď červenou písané
daniek
12.01.07,09:31
a je taká možnosť že auto ak bolo na leasing nemuselo byť zahrnúté do obchodného majetku firmy a v tom prípade by pri jeho predaji platil § 9 ods.1 písm. d) t.j. oslobodenie od dane z príjmov (keď by ho firma predala hneď po skončení leasigu ? )
renča1
12.01.07,12:54
a je taká možnosť že auto ak bolo na leasing nemuselo byť zahrnúté do obchodného majetku firmy a v tom prípade by pri jeho predaji platil § 9 ods.1 písm. d) t.j. oslobodenie od dane z príjmov (keď by ho firma predala hneď po skončení leasigu ? )

Tento § platí pre daň z príjmu FO a nie pre právnické osôbky.
renča1
12.01.07,12:56
Môže v takomto prípade predať PO automobil za cenu napr. 10 000,- Sk t.j. za cenu nižšiu ako cena obvyklá?

Môže predať za hociakú cenu. Nikde nie je stanovené, limitované za koľko, komu môže predať.
Johanka
12.01.07,13:04
Prosím Vás o posúdenie môjho problému:

3. Pre účely dane z príjmu PO:
- ak predáva auto skôr ako po piatich rokoch od vyradenia z obchodného majetku firmy podlieha zdaneniu,

5-ročná lehota sa sleduje iba pri fyzických osobách.
Nemôžeš predsa v s.r.o. vyradiť auto z firmy tak, že zrazu bude pre osobnú potrebu - koho???
daniek
12.01.07,13:54
5-ročná lehota sa sleduje iba pri fyzických osobách.
Nemôžeš predsa v s.r.o. vyradiť auto z firmy tak, že zrazu bude pre osobnú potrebu - koho???

to som si vôbec neuvedomila že to je ustanovenie pre FO čiže právnická osoba môže predať majetok firmy hneď po skončení odpisovania vyradení a to je oslobodené od dane z príjmu ?
daniek
12.01.07,14:00
Môže predať za hociakú cenu. Nikde nie je stanovené, limitované za koľko, komu môže predať.

to znamená že auto ktoré si pred 4. rokmi spoločnosť zobrala na leasing za 700tis sk a dnes jej skončí leasing môže ho zajtra predať súkromnej osobe rodinnému príslušníkovi za 1000, sk + dph a bude to v poriadku a daňová kontrola s tým nebude mať problém že to nie je za cenu obvyklú? odvedie dph a z 1000,- Sk daň z príjmu a bude to o.k.?
skaspa
12.01.07,14:16
to znamená že auto ktoré si pred 4. rokmi spoločnosť zobrala na leasing za 700tis sk a dnes jej skončí leasing môže ho zajtra predať súkromnej osobe rodinnému príslušníkovi za 1000, sk + dph a bude to v poriadku a daňová kontrola s tým nebude mať problém že to nie je za cenu obvyklú? odvedie dph a z 1000,- Sk daň z príjmu a bude to o.k.?
na túto tému tu tiež bolo veľa diskusie, ale podľa mňa cena je vecou kupúceho a predávajúceho; zober si taký prípad, že máš felíciu v s.r.o. v zostatkovej hodnote 0 a chceš ju predať, znalecký posudok budeš mať na 150 000 Sk. Znamená to že nemôžeš predať felíciu pod túto cenu? pozri sa koľko je na trhu takýchto áut, cena každým dňom klesá, ale ty máš znalecký posudok na 150 000 Sk, takže (podľa niektorých), aby boli daňoví úradníci spokojný musíš predať za 150 000 Sk. A čo, keď potrebuješ rýchlo peniaze a napriek tomu, že je znalecký posudok na 150 000 Sk predáš ho za 130 000 Sk (znížením ceny sa dostaneš pred konkurenciu a skôr auto predáš za nižšiu cenu)? Ty máš v ruke 130 000 Sk, ostatní, ktorí predávajú za 150 000 Sk nemajú nič. Môže daňový úradník namietať voči rozdielu 20 000 Sk a dodaniť ti ho? ja sa pýtam tých čo tvrdia, že je treba obvyklá cena alebo znalecký posudok, na základe čoho mi to dodania (konkrétny §)? Ak budú tvrdiť, že to nie je taký rozdiel (tých 20 000 Sk) a že to kontrola akceptuje, tak sa pýtam, pri akej sume to už akceptovať nebude? Nebudú akceptovať, keď sa predá za 100 000 Sk, alebo za 80 000 Sk, alebo ako nízko môžem ísť s cenou, v ktorom zákone nájdem obmedzenie, že za koľko môžem auto predať. Je niekde stanovená hranica akceptácie???
Je to vyslovene tvoja vec za koľko to auto predáš, je to vecou dohody.
daniek
12.01.07,14:36
ďakujem veľmi pekne za odpovede ale keď naša audítorka tvrdí že to bude problém pri kontrole keď to auto predáme za 10 000,- ešte si predsa len dovolím jednu otázočku: to že je to úžitkové auto z ktorého bola odpočítaná dph nemá nato absolútne žiadny vplyv?
skaspa
12.01.07,17:11
ďakujem veľmi pekne za odpovede ale keď naša audítorka tvrdí že to bude problém pri kontrole keď to auto predáme za 10 000,- ešte si predsa len dovolím jednu otázočku: to že je to úžitkové auto z ktorého bola odpočítaná dph nemá nato absolútne žiadny vplyv?
nie, nemá na to vplyv, či je to úžitkové auto;
starý zákon 366/1999 v § 23 ods. 6 riešil aj úpravu základu dane medzi závislými osobami, zákon 595/2003 už rieši len úpravu základu dane zahraničných závislých osôb;
a ešte mi nedá nespomenúť iný prípad: rozhodnem sa začať podnikať a moji rodičia sa rozhodnú, že ma trochu podporia a predajú mi svoje súkromné auto za 10 000 Sk, ja ho zaradím do majetku firmy. Príde daňová kontrola a bude namietať, že mi ho nemali predať za 10 000, ale za cenu obvyklú? Mali mi rodičia predať auto za trhovú cenu a auto by som potom odpisoval z obvyklej ceny? (je jasné, že daňový úrad mi nebude žiadne výdavky "vyrábať", ale po správnosti by mali aj takýto prípad napraviť) pokiaľ ja viem, daňový úrad nemá v súčasnoti taký zákonný aparát, aby vstupoval do ceny, cenu musí akceptovať takú, na akej sa dohodli obe strany.
a daniek poprosím ťa, opýtaj sa audítorky aký § zákona o dani z príjmov porušíte ak to predáte pod trhovú cenu a ako by to daňový úrad dodaňoval, daj mi potom prosím vedieť, možno ma vyvedie z omylu;
daniek
14.01.07,09:37
o.k. opýtam sa a dám vedieť zatiaľ dík
Orsz
14.01.07,10:38
Práve riešim podobný prípad - Š. Oktávia po ukončení leasingu, majiteľ ho chce odpredať max. za 100000,-Sk (ide o o firmy so spriaznenými osobami). Pýtala som si radu o dvoch audítoriek nezávisle. Jedna mi napísala, že znalecký posudok sa robiť nemusí ani v tomto prípade, a cena je zásadne vecou zmluvnou, možno pritom podotknúť (teda na obhajobu), že auto nebolo garážované, čo u nás nebolo, ďalej bolo havarované (naše bolo, i keď to nebola veľká škoda - asi okolo 20000,-Sk), veľa najazdených kilometrov, prípadne čo sa týka technického stavu - čo tam treba urobiť (teda predáva sa s tým, že tam treba povymieňať prevodovku, brzdové platničky, alebo iné ).
Druhá audítorka (má to zo skúseností a problémy s tým vraj nemala) poradila zohnať z bazáru tabuľky, v ktorých majú vyčíslené odkupné ceny (teda nie predajné, ale za čo vykupujú bazáry), sú podľa roku výroby, najazd.km, techn.stavu atď. Jedna moja klientka predala svoje úžitkové vozidlo po odpísaní z leasingu (odpísané bolo už v r.2004) za 1000,-Sk. No uvidíme, takáto cena je i pre mňa silná káva.
enad
29.01.07,19:27
Ja mám auto, ktoré bolo majetkom SZČO, ale táto ho ešte v 11/06 predala do Bazaru. Z bazaru má kupno-predajnú zmluvu, ale vo veľkom TP ešte stále figuruje ako majiteľ auta. AKo máme v tomo prípade postupovať z pohľadu zákona o dani z motorových vozidiel? Mali sme ešte v 11/06 oznámiť skutočnosť o predaji do bazaru na DU, alebo tak máme urobiť teraz, alebo máme zaplatiť daň z MV?
Vôbec neviem ,čo teraz.
Ďakujem
vikinka
29.01.07,19:41
Ak v priebehu zdaň.obdobia príde k zániku daň.povinnosti,ste povinný túto skutočnosť oznámiť do 15 dní správcovi dane.Oznámiť na DÚ vyradenie auta z podnikania ste mali do 15 dní,treba počítať s pokutou 2 000,.za neskoré splnenie oznámenia.