ivanam
12.12.06,08:19
Mám zamestnanca, ktorý si v roku 2005 uplatnil zníženie základu dane o sumu životnej poistky, ktorú zaplatil. Teraz uvedenuú poistku zrušil a poisťovňa mu vrátlila časť peňazí. Ako to mám vysporiadať s daňovým úradom ? Ako vrátiť daň. úradu pomernú časť dane ? Stačí to v ročnom zúčtovaní ? Kde to tam uviesť ? ďakujme za radu
Chobot
12.12.06,08:00
Mám zamestnanca, ktorý si v roku 2005 uplatnil zníženie základu dane o sumu životnej poistky, ktorú zaplatil. Teraz uvedenuú poistku zrušil a poisťovňa mu vrátlila časť peňazí. Ako to mám vysporiadať s daňovým úradom ? Ako vrátiť daň. úradu pomernú časť dane ? Stačí to v ročnom zúčtovaní ? Kde to tam uviesť ? ďakujme za radu

§ 11 ods. 9 zákona o dani z príjmov:

(9) Ak životné poistenie zanikne neplatením, výpoveďou, dohodou alebo odstúpením pred uplynutím doby desiatich rokov od začiatku životného poistenia alebo pred kalendárnym rokom, v ktorom daňovník dovŕši vek 55 rokov života, daňovník je povinný zvýšiť základ dane o sumu poistného zaplateného na životné poistenie, o ktorú si znížil základ dane, do konca troch zdaňovacích období od skončenia zdaňovacieho obdobia, v ktorom došlo k porušeniu ustanovených podmienok. Za nedodržanie podmienok podľa odseku 7 sa nepovažuje vyplatené plnenie z poistenia pre prípad úrazu alebo choroby, ktoré je súčasťou životného poistenia.

Takže ak to bolo iba v jednom roku tých 12.000, tak si to môže rozložiť a každý rok si zvýši základ dane (opačný postup ako pri znižovaní - uvedie sa v časti príjmov) o 4000 SKK počas nasledujúcich 3 rokov. Alebo to môže urobiť aj hneď v prvom roku a uvedie si celú čiastku.
ivanam
12.12.06,11:32
ďakujem za odpoveď. Aj som si to tak myslela. Ale ešte by som si chcela overiť, či to mám potom pripočítať do riadku "Úhrn zúčtovaných a vyplatených príjmov" alebo či by som to nemohla dať mínusom do riadku "príspevky na dopl. sporenie, poistenie..."
camelfly
12.12.06,11:35
mimotemy musite mi to tu prepacit ale ten nazov TEMY vynikol strasne super

životná pistka a zníženie základu dane :D :D :D :D

je to zlaty preklep
Tweety
12.12.06,11:37
mimotemy musite mi to tu prepacit ale ten nazov TEMY vynikol strasne super

životná pistka :D :D :D :D

je to zlateJe dobrý, mohol byť aj čistka, to by bolo horšie.:(
Jozef Mihál
12.12.06,17:36
Trošku Vás naučím, ako sa pracuje s drakom:

Najskôr si v drakovi kliknete na "značky" a v nich na "rocne zuctovanie dane".

Dostanete takýto zoznam:
http://www.porada.sk/tags/index.php?tag=/rocne-zuctovanie-dane/

A tam si vyberiete príspevok:
http://www.porada.sk/showthread.php?t=37859

A v ňom sa dočítate:

Kedy môže zamestnanec požiadať o ročné zúčtovanie dane

Zamestnanec môže požiadať zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania dane
- ak v danom roku poberal zdaniteľné príjmy len zo závislej činnosti,
- ak nie je povinný zvýšiť základ dane z dôvodu, že neboli splnené podmienky na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane ako sumy príspevkov na doplnkové dôchodkové sporenie, účelové sporenie alebo životné poistenie podľa § 11 ods. 5 až 7,
- a ak aj mal príjmy, z ktorých sa vyberá daň zrážkou podľa § 43 tak neuplatňuje pri týchto príjmoch postup podľa § 43 ods. 7 (tzv. "dodanenie").

V drakovi nájdete aj toto:
http://www.porada.sk/showthread.php?t=37037

A tam text:

Daňové priznanie za rok 2006 je povinný podať aj daňovník, ktorý za rok 2006 dosiahol zdaniteľné príjmy len zo závislej činnosti (§ 5 zákona), presahujúce sumu 45408 Sk, ak:
- plynú od zamestnávateľa, ktorý nie je platiteľom dane a ani zahraničným platiteľom dane podľa § 48,
- plynú zo zdrojov v zahraničí okrem prípadov uvedených v § 32 ods.4,
- nemožno z týchto príjmov zraziť preddavok na daň (najmä preto, lebo šlo o nepeňažné príjmy),
- daňovník nepožiadal zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania dane,
- daňovník požiadal zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania dane ale nepredložil do 15.2. doklady od iných zamestnávateľov
- daňovník je povinný zvýšiť základ dane z dôvodu, že neboli splnené podmienky na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane podľa § 11 ods. 5 až 7 - napríklad daňovník pri účelovom sporení vybral nasporenú sumu pred uplynutím 10 rokov doby sporenia.
Nika
13.02.07,11:04
Zamestnanec si za rok 2005 uplatnil zníženie základu dane o ŽP. Túto poistku v roku 2006 zrušil a uzavrel nové ŽP. Ako ďalej? Podľa mňa by to mal vrátiť a za rok 2006 uplatniť zníženie ZD z novej poistky......
Chobot
13.02.07,11:11
Zamestnanec si za rok 2005 uplatnil zníženie základu dane o ŽP. Túto poistku v roku 2006 zrušil a uzavrel nové ŽP. Ako ďalej? Podľa mňa by to mal vrátiť a za rok 2006 uplatniť zníženie ZD z novej poistky......

Áno, presne tak. Akurát že to vrátenie si môže rozdeliť do 3 nasledujúcich rokov.