maria87
12.12.06,09:42
dobrý deň, chcela by som poprosiť o pomoc. od tohto mesiaca musíme tvoriť sociálny fond. lenže ja v tom nemám prax. tak mi prosím poradte či postupujem správne. účtujem v alfe.
1. vytvorím si v účtovníctve pokladnu sociálneho fondu, lebo keby máme prostriedky v banke, tak viac zaplatíme, než vytvoríme. zamestnávateľ zamestnáva iba mna, robím mu učto
2. odvediem z korunovej pokladnice 0,8% z HM, máme vytvorenú smernicu, kde je to dané. Výdaj z pokladnice dám do stlpca: iný neovplyvňujúci daň z príjmov a v popise operácie: výdaj na tvorbu SF
3. príjmem tie peniaze z korunovej pokladne do pokladne sociálneho fondu, ale neviem, že čo dám do stlpca? nie je tam, že tvorba SF. mám tam výdaj za tovar, výrobky, iný nezdaniteľ. príjem, ... neviem, či ma chápete.
ak to robím zle, prosím poradte ako to mám urobiť. prosím
manga
12.12.06,10:23
tak ako mas vo vydaji "iny neovpl. dan z prijmu" tak si mozes v prijme urobit takisto stlpec v "iny prijem neovpl. dan z prijmu" ako tvorba SF.
a myslim ze ked tvoris SF tak z HM odrataj nahrady miezd.
Ajka 2
12.12.06,11:18
Súhlasím s Manga.Tak ako si zaradila vo výdaji "iný nezd.výdaj" (alebo odvody do fondov) tak aj pri príjme dáš "iný nezd.príjem" a pokec "tvorba SF". Pri výdaji aj príjme si nezabudni zakliknúť dolu "zapísať do knihy SF" a zapíše sa ti to aj tam.;)
LubenaK
12.12.06,12:01
Výdavok na tvorbu SF je daňový výdavok a v Alfe sa dá vybrať ako stĺpec peňažného denníka - to je zápis v hlavnej pokladni. Výdavok - čerpanie SF je nedaňový a ten dáme do stĺpca Iný neovplyv. základ dane - v pokladni SF. Ak účtujem v pokladni SF príspevok - tvorba - je to iný nezdaniteľný príjem. V Evidencii SF v Alfe sú už preddefinované texty, ktoré vyberáme a tlačidlom doplň iba doplníme. Tento text program bude tlačiť aj v tlačovej zostave.
SMartina
14.12.06,21:01
Ahojte. Ja mam taký problém, že som prevzala JU Alfa, a celý rok nemali sociálny fond.:eek: Môžem teraz dodatočne z HM vypočítať 0,6 percent a zaúčtovať do poklade podla vysie uvedených rád? :confused: Je to povinnosť a tak by som to mala urobiť, tak si myslím. Ďakujem.:)
SMartina
14.12.06,21:06
:confused: Ešte mam jednu otazku, musí ten soc. fond zamestnávateľ aj nejako vyčerpať na konci roka, je to povinnosť, alebo len môže???:mee:
ondrejvla
14.12.06,21:12
:confused: Ešte mam jednu otazku, musí ten soc. fond zamestnávateľ aj nejako vyčerpať na konci roka, je to povinnosť, alebo len môže???:mee:

Neúčtujem v Alfe, ale SF môžeš vytvoriť cez interný doklad aj na konci roku z hrubých miezd zamestnancov okrem náhrad, použiješ ho v súlade s čerpaním SF. Ak nebude vyčerpaný - ale tu nevidím dôvod ak má zamestnancov - môže sa preniesť do budúceho roku. Nie je povinnosť ho vyčerpať na konci roku, ale ak ho tvorí - mal by ho aj čerpať.