emdzi
12.12.06,13:36
Zdravím všetkých.

Zaujala ma ponuka niektorých predajcov kúpiť si automobil v akcii 50/50, keď sa jedna polovica zaplatí teraz a druhá až o rok.

Ako živnostníka ma zaujímalo, ako by sa takéto auto odpisovalo, no keď som zavolal do predajne, tak o tom nemali ani potuchy. Nemáte s tým niekto nejaké skúsenosti (z ktorej sumy sa vychádza - z polovičnej alebo celej, príp. sa to odpisuje ako lízing)?

Ďakujem za odpovede.
ekopo
12.12.06,12:55
Tu sa nejedná o leasing. Auto sa zaradí do 1 odpisovej skupiny a odpisuje 4 roky, buď rovnomerne alebo zrýchlene a to z plnej ceny.
Anja111
12.12.06,13:02
Zdravím všetkých.

Zaujala ma ponuka niektorých predajcov kúpiť si automobil v akcii 50/50, keď sa jedna polovica zaplatí teraz a druhá až o rok.

Ako živnostníka ma zaujímalo, ako by sa takéto auto odpisovalo, no keď som zavolal do predajne, tak o tom nemali ani potuchy. Nemáte s tým niekto nejaké skúsenosti (z ktorej sumy sa vychádza - z polovičnej alebo celej, príp. sa to odpisuje ako lízing)?

Ďakujem za odpovede.

Klient kúpil tiež auto v akcii 50/50. Podľa dokladov, ktoré priniesol, sa jedná o nákup automobilu na úver. Preto si myslím, že auto treba zaradiť do DHM v celkovej obstarávacej cene a následne ho 4 roky odpisovať. Pri prvej platbe (50 %) však môžu nastať tiež rôzne situácie. Pokiaľ ju uhradí z vlastných zdrojov, tak mu zostane do budúceho roka záväzok za auto. Ak si na to zoberie úver, tak splátky úveru si nemožno zamieňať so splátkami lízingu, ale tie idú do výdavkov neovpyvňujúcich základ dane. A po roku sa situácia zopakuje. Buď doplatí zostávajúcich 50 % z vlastných prostriedkov, alebo z úveru, alebo dokonca ponúkajú možnosť, až potom si zobrať lízing...
emdzi
13.12.06,14:12
Ďakujem Vám za doterajšie odpovede.

Keď som však včera volal do tej predajne, tak mi chlapík povedal, že majiteľom ostáva lízingová spoločnosť a ja sa majiteľom stanem až po zaplatení tej druhej polovice... Neviem, kde je pravda, ale to by asi menilo celú situáciu...
Anja111
13.12.06,14:26
Ďakujem Vám za doterajšie odpovede.

Keď som však včera volal do tej predajne, tak mi chlapík povedal, že majiteľom ostáva lízingová spoločnosť a ja sa majiteľom stanem až po zaplatení tej druhej polovice... Neviem, kde je pravda, ale to by asi menilo celú situáciu...

Tak to je asi o niečom inom... V tomto neviem poradiť. Musela by som vidieť aspom nejaký návrh zmluvy. Vždy je dobré, preštudovať si zmluvu a až potom sa rozhodnúť.
emdzi
14.12.06,10:02
Tak nakoniec som sa dozvedel, že pri autokredite si vozidlo zaradí do majetku nájomca a odpisuje ho, ale je tam záložné právo v prospech leasingovej spoločnosti.

Ďakujem za všetky príspevky, teraz by to už malo byť jasné.