Vladimír Ozimý
12.12.06,14:54
Ahojte...

taká maličkosť, účtujem a strašne ma to štve :)

- príjemka 4.12.
- daňová povinnosť na fa 1.12.

chápem že oni tam majú uvedé 1.12. lebo fa posielajú spolu s tovarom v balíku cez poštu...ale my ako firma sa dostaneme k tovaru 4.12. naplnenie skutkovej podstaty je tým pádom 4.12. nie? kurnik ale je tu rozkol oni majú inokedy daňovú povinnosť ako my? ako to riešite
monnica
12.12.06,14:02
No ak je to na dobierku tak faktúru účtujem podľa dátumov na faktúre
a 04. 12. účtujem úhradu. Ak priložili príjmový doklad k faktúre s iným dátumom úhrady tak k nemu pripnem doklad od pošty s dátumom 04. 12 a to je môj dátum úhrady.......:confused:
Marianna01
12.12.06,18:37
Ahojte...

taká maličkosť, účtujem a strašne ma to štve :)

- príjemka 4.12.
- daňová povinnosť na fa 1.12.

chápem že oni tam majú uvedé 1.12. lebo fa posielajú spolu s tovarom v balíku cez poštu...ale my ako firma sa dostaneme k tovaru 4.12. naplnenie skutkovej podstaty je tým pádom 4.12. nie? kurnik ale je tu rozkol oni majú inokedy daňovú povinnosť ako my? ako to riešite

Ja dávam tiež dátum daň. povinnosti 1.12, vystavenie fa - ako na fa, ale dátum zaáčtovania dám 4.12. Potom mi ju program zaradí do časového sledu, a dátum ZP mi sedí s dodávateľovým.
Vladimír Ozimý
13.12.06,08:18
hm a keď je to naopak hehe...príjemka 9.11. na faktúre 30.11. dodanie...to je trochu divné...
Marianna01
13.12.06,08:22
hm a keď je to naopak hehe...príjemka 9.11. na faktúre 30.11. dodanie...to je trochu divné...

To je fakt trochu divné. Veď keď preberáš balík na pošte, máš v ňom mať faktúru s dátumom dodania vtedy, keď Ti tovar dávali na poštu. Pre nich je dátum dodania tento. Nerozumiem, prečo Ti tam dali až 30.11. Skús sa ich telefonicky opýtať, prečo tam dávajú takýto dátum. :cool:
Vladimír Ozimý
14.12.06,12:17
no ja si to obvolávam ale z pohľadu zákona je to aj tak trochu divné...pretože tým že uznám že moje zdaniteľné plnenie je dátum uvedený na faktúre vlastne preberám práva a zodpovednosť za balík ale kto v skutočnosti ručí zaň počas prepravy cez poštu...? no dobre to je SR ale chodia mi balíky aj z čiech a tam to je horšie keď mi neuvedú dodaciu podmienku len uvedú spôsob prepravy EMS - obchodný balík...neviem fakt neviem čo by bolo správne či dátum vystavenia alebo 15. deň
Topas
14.12.06,18:42
chodia mi balíky aj z čiech a tam to je horšie keď mi neuvedú dodaciu podmienku len uvedú spôsob prepravy EMS - obchodný balík...neviem fakt neviem čo by bolo správne či dátum vystavenia alebo 15. deň


http://www.porada.sk/t26209-datum-danovej-povinnosti-nadobudnutie-tovaru.html
Vladimír Ozimý
15.12.06,08:42
no nič som sa tam nedozvedel lebo môj problem to nerieši ale ďakujem jedine čo ma napadá vytvoriť internú smernicu na jednotlivé podmienky INCOATERMS a určiť si kedy nastáva zdaniteľné plnenie podľa paragrafu 20 lebo teraz mám podmienku CPT...to jest miesto určenia a predavajúci zabezpečuje dopravu ale neručí za tovar...to jest zodpovednosť dňom začatia prepravy prechádza na odberateľa jesti pak to spravne chápu a tým pádom dávam deň vystavenia faktúry inak neviem...
Marianna01
16.12.06,17:09
INCOATERMS ...

mimotemy pokiaľ sa to od čias môjho štúdia nezmenilo, tak by to malo byť INCOTERMS ;)

No vidíš, a ja nemôžem dodávateľa dotlačiť do iného ako EXW... (ex works - aby sme sa nerozprávali pre niektrých ako jumperovci - čiže dodanie z továrne, prechod všetkých povinností a zodpovednosti týmto okamihom prechádza na kupujúceho)
Milan Benka
16.12.06,17:41
no nič som sa tam nedozvedel lebo môj problem to nerieši ale ďakujem jedine čo ma napadá vytvoriť internú smernicu na jednotlivé podmienky INCOATERMS a určiť si kedy nastáva zdaniteľné plnenie podľa paragrafu 20 lebo teraz mám podmienku CPT...to jest miesto určenia a predavajúci zabezpečuje dopravu ale neručí za tovar...to jest zodpovednosť dňom začatia prepravy prechádza na odberateľa jesti pak to spravne chápu a tým pádom dávam deň vystavenia faktúry inak neviem...

Interná smernica smernica môže riešiť účtovné a organizačné záležitosti, ale určite nie vznik zdaniteľného plnenia.
Vladimír Ozimý
18.12.06,07:36
no ja plne súhlasím ale potom ako to zadefinovať keď každy tvrdí niečo iné máte podmienku CPT a DDU...DDU ak je určené miesto prevzatia sklad u nás tak je jasné že k daňová povinnosť vzniká dňom príjemky v sklade...CPT ale tiež môže byť určenie skladu u nás ale s tým že je to podmienka kde dodávateľ nezodpovedá za tovar prevzatý a dopravený do skladu je povinný vybaviť prepravu..kedy vzniká daňová povinnosť dňom naloženia u nich alebo až v sklade u nás ? toto mi vŕta v hlave a skratka bolo by to dobre zadefinovať aby to jeden nerobil tak a druhý inak...
Milan Benka
18.12.06,07:55
no ja plne súhlasím ale potom ako to zadefinovať keď každy tvrdí niečo iné máte podmienku CPT a DDU...DDU ak je určené miesto prevzatia sklad u nás tak je jasné že k daňová povinnosť vzniká dňom príjemky v sklade...CPT ale tiež môže byť určenie skladu u nás ale s tým že je to podmienka kde dodávateľ nezodpovedá za tovar prevzatý a dopravený do skladu je povinný vybaviť prepravu..kedy vzniká daňová povinnosť dňom naloženia u nich alebo až v sklade u nás ? toto mi vŕta v hlave a skratka bolo by to dobre zadefinovať aby to jeden nerobil tak a druhý inak...

Doporučujem to riešiť podaním dopytu na DRSR, aj keď sa s ich názormi úplne nestotožňujem.
Vladimír Ozimý
18.12.06,07:58
hm asi ano to bude najlepšie riešenie...ani ja sa nestotožňujem :)