cepeva
12.12.06,16:36
Ahojte,
prosím Vás neviete mi odpovedať na otazku, či fotografia zamestnanca vytvorená za účelom kartičky na vstup do spoločnosti je biometrický údaj a na základe zákona o ochrane osobných údajov je potrebné takýto informačný systém prihlásiť na osobitnú registráciu?
Možno mám už v tom chaos.. :)
Vopred vďaka.
jozef21
13.12.06,10:15
Podľa § 4 ods. 1 písm.n zákona o Ochrane os.údajov 428/2002 Z.z. v znení neskorších predpisov:

Na účely tohto zákona sa ďalej rozumie

"biometrickým údajom osobný údaj fyzickej osoby,na základe ktorého je jednoznačne a nezameniteľne určiteľná, napr. odtlačok prsta, odtlačok dlane, analýza deoxyribonukleovej kyseliny, profil deoxyribonukleovej
kyseliny,"

Ja si to vysvetlujem tak, že podľa tejto definície fotografia nie je biometrický údaj, pretože jednoznačne a nezameniteľne neurčuje fyzickú osobu, a teda nie je potrebné na základe biometrického údaju prihlásiť informačný systém na osobitnú registráciu. Môžu však existovať iné dôvody na prihlásenie Vášho systému!
Na druhej strane ide o osobný údaj a ako osobný údaj si zasluhuje tiež primeraný režim práce...
skaspa
13.12.06,10:25
napr. aj dvojičky A a B by mali rovnakú fotku, ale odtlačky prstov, dna... bude mať každá iné; dvojička A je na základe fotky totožná s dvojičkou B, čiže fotkou nie je jednoznačne a nezameniteľne určená;
cepeva
13.12.06,14:13
Velmi pekne dakujem za odpovede. S tymi dvojickami je to v tomto momente pre mna zrozumitelne :)

Pekny den
jozef21
14.12.06,09:43
Ja len doplnam, ze v suvislosti s tzv. Europasmi sa spominaju dva biometricke udaje. Jeden je fotografia a druhe je otlacok prsta. V pripade fotografie nejde o obycajnu fotografiu ale o nejaky 3D model tvare - teda skôr lebky (v zivote som to nevidel, ale si to predstavujem tak nejak, ked v nejakom americkom trileri vyhladavaju v databazi podla fotky a porovnava sa 3D vektorovy model - nie fotka ale nejaky vyciarkany model tvare... ) V tomto pripade uz samozrejme ide o biometricky udaj.
machy
25.02.09,09:31
Caute zapajam sa do tejto diskusie pretože nerozumiem tomu § 4 resp. nerozumiem prečo tam je to Napríklad!!! Podľa môjho názoru by malo by taxatívne vymedzené čo je biometrický údaj a čo nie, pretože z toho dôvodu vznikajú takéto otázky ako napr. či fotografia je alebo nieje biometrický údaj. Nevedeli by ste mi poradit kde by som mohla prist k dôvodovej správe k tomuto zákonu? už som skúšala nrsr ale tam som to nenašla. dakujem
arizona
25.02.09,15:20