Vlado Turinič
12.12.06,17:45
prosim o radu: ako rozdeliť podielove spoluvlastnictvo.P
Uvediem priklad: Je velka záhrada a je desať spoluvlastnikov a každy ma určity podiel. 9 spoluvl. chce rozdeliť zahradu podla podielov-rozbiť spoluvlastnictvo a 1 je proti.Podotýkam ale,nemení sa charakter pozemku-zostava zahrada!T.j., že každy chce mať svoju časť zahrady písanu na seba.T.j že velka zahrada sa rozdeli na menšie zahradky!
Je možné použiť §139 Obč. zákoniku o väčšine?
To znamená,že väčšina sa dohodla na rozdelení,spísali dohodu bez tej 1 osoby,urobili GP a podali to na kataster na zápis.Aka je možnosť na prejdenie a zapisanie na LV?
Dakujem za radu
elli
13.12.06,17:54
prosim o radu: ako rozdeliť podielove spoluvlastnictvo.P
Uvediem priklad: Je velka záhrada a je desať spoluvlastnikov a každy ma určity podiel. 9 spoluvl. chce rozdeliť zahradu podla podielov-rozbiť spoluvlastnictvo a 1 je proti.Podotýkam ale,nemení sa charakter pozemku-zostava zahrada!T.j., že každy chce mať svoju časť zahrady písanu na seba.T.j že velka zahrada sa rozdeli na menšie zahradky!
Je možné použiť §139 Obč. zákoniku o väčšine?
To znamená,že väčšina sa dohodla na rozdelení,spísali dohodu bez tej 1 osoby,urobili GP a podali to na kataster na zápis.Aka je možnosť na prejdenie a zapisanie na LV?
Dakujem za radu

Automaticky § 139 sa pre rozdelenie spoluvlastnictva pouzit nemozu, ten sa vztahuje na nakladanie so spolocnou vecou.
Pri nehnutelnostiach je potrebne zrusit spoluvlastnictvo zmluvou alebo sudnym rozhodnutim.
Ak si tym "desiatym", alebo ho zastupujes, odporucam dohodnut sa. V pripade sudneho sporu bude sud urcite vychadzat z toho, ze vacsina vlastnikov chce spoluvlastnictvo zrusit. A ak preukazu, ze ta predtym na uzavretie dohody vyzvali a ty si sa priecil, budes znasat trovy sudneho konania.
Pozor - vacsina sa rozumie vacsinou spoluvlastnickych podielov. To znamena, ze ak si ten desiaty vlastnik, ale vlastnis trebars 5/8 nehnutelnosti, si vo vyhode. Nerozhoduje sa teda vacsinou POCTU vlastnikov, ale vacsinou pocitanou podla VELKOSTI spoluvlastnickych podielov.
Pri rozdeleni (ak som spravne pochopila, tak velka zahrada sa ma rozparcelovat na viacero mensich) je potrebne dat vyhotovit geometricky plan, ktorym sa terajsia velka parcela rozdeli na viacero mensich. Zmluvu o zruseni a vyporiadani spoluvlastnictva je potom treba vypracovat podla geometrickeho planu.

Inak - nie celkom dobre rozumiem tomu odporu proti rozdeleniu: nie je lepsie mat male, ale svoje, s cim si mozem nakladat podla vlastneho uvazenia, nez z velkeho cast a podrobovat sa rozhodnutiu vacsiny?
Lumila
05.06.11,12:52
zápasím s podobným problémom: som spoluvlastníkom záhrady, ktorá je úzka, ale veľmi dlhá a väčšinový vlastník ( sme dvaja ), ktorý nemá o môj podiel záujem, ma vyzval na rozdelenie záhrady podľa veľkosti podielov. Zároveň mi napísal, že si nárokuje prednú časť záhrady, na ktorú má prístup od cesty a mne navrhuje ostať v zadnej časti, ku ktorej nemám prístup z cesty a musím žiadať mesto o sprístupnenie ( čiže vzniknú mi ďalšie náklady ). Ja o túto časť nemám záujem ( aj z hore uvedených dôvodov ), na "mojej " časti sú len tri prestaré stromy a všetky novovysadené stromy ( cca 10 ks rôznych druhov ) sú práve v tej časti, ktorú si chce ponechať väčšinový spoluvlastník. Najradšej by som mu odpredala svoj podiel, on nemá záujem. Môže nám súd určiť aj takéto - pre mňa nevýhodné riešenie - rozdelenia pozemku? Berie sa pri rozdelení do úvahy aj hodnota a množstvo vysadených stromov či len veľkosť podielov? Poraďte, ako sa dá toto riešiť.
Mária27
05.06.11,13:28
Nemusíš s jeho návrhom súhlasiť. Môžete si teraz podeliť záhradu na hospodárenie bez rozdelenia spoluvlastníctva, s tým, že napr. stromy zostanú spoločné.

Súd môže zohľadniť všetko, môže aj zriadiť vecné bremeno - právo tvojho prechodu a prejazdu cez jeho záhradu. Vzhľadom na jeho návrhy môže vám strany vymeniť. Môže tiež prikázať vec do jeho vlastníctva. Musíš argumentovať.