M&J
12.12.06,19:18
FO podnikateľ, platca DPH nakupuje materiál v zahraničí na FA bez DPH a tu prevedie samozdanenie. Ako to je s dokladmi za nákup tovaru z reg.pokladne, kde je zahraničné DPH prirátané. Samozrejme, že nárok na odpočet nevzniká, ale je potrebné zdanenie aj na Slovensku? Tým by podnikateľ platil daň dvakrát.
KEJKA
12.12.06,19:38
Zahraničnú DPH - môže požiadať o jej vrátenie
na Slovensku pre samozdanenie je základ cena bez dane.
............. Platí v prípadoch, ked tovar kúpil v zahraničí a doviezol ako podnikateľ
na Slovensko. Pozri §11 Z_DPH
(1) Na účely tohto zákona sa nadobudnutím tovaru v tuzemsku z iného členského štátu rozumie nadobudnutie práva nakladať ako vlastník s hnuteľným hmotným majetkom odoslaným alebo prepraveným nadobúdateľovi dodávateľom alebo nadobúdateľom alebo na ich účet do tuzemska z iného členského štátu.
.......................................
M&J
12.12.06,20:02
Môže žiadať o vrátenie cudzej dane, ale iba v tom štáte, kde ju zaplatil. Pre nás z toho vyplýva, že o vrátenie tejto dane z dokladov z ERP má požiadať v zahraničí a tu na Slovensku má znovu previesť samozdanenie k cene bez DPH?
M&J
08.01.07,17:55
Nikto nereaguje? Iba chcem vedieť, či aj na takýto nákup mám previesť samozdanenie a k akej cene? Prosím niekohom, kto má s tým nejakú skúsenosť. Za každú odpoveď ďakujem.
Milan Benka
08.01.07,17:59
Nikto nereaguje? Iba chcem vedieť, či aj na takýto nákup mám previesť samozdanenie a k akej cene? Prosím niekohom, kto má s tým nejakú skúsenosť. Za každú odpoveď ďakujem.

Podľa môjho názoru aj na tieto doklady treba urobiť samozdanenie. Tak ako to napísala Kejka.
M&J
08.01.07,20:19
Ešte k tej cene: Zdaniť 19% daňou celý nákup alebo oddeliť zahraničnú DPH a tak previesť samozdanenie?
tinaM
08.01.07,20:59
Ako to je s dokladmi za nákup tovaru z reg.pokladne, kde je zahraničné DPH prirátané. Samozrejme, že nárok na odpočet nevzniká, ale je potrebné zdanenie aj na Slovensku? Tým by podnikateľ platil daň dvakrát.[/quote]


Mala som taký prípad. Zavolala som si na daňový úrad. Zamestnankyňa DÚ mi povedala, že ak som nakúpila tovar s DPH napr. v ČR, môžem si vyžiadať DPH v ČR. Ak si nevyžiadam, nákup aj s DPH je výdaj ovpl.ZD. Neodpočítavam DPH z českej faktúry. Tovar predávam so slovenskou DPH ,pričom základ dane pri predaji tovaru je nákupná cena tovaru + česká DPH + moja prirážka. Z tohto základu odvádzam DPH v SR.
Dúfam, že mi povedala dobre, lebo nie vždy sa dá veriť tomu čo povedia na DÚ. Aj napriek tomu, že to nie je výhodné, môj zákazník to tak chce robiť naďalej.
Milan Benka
08.01.07,21:32
Ešte k tej cene: Zdaniť 19% daňou celý nákup alebo oddeliť zahraničnú DPH a tak previesť samozdanenie?

Zobrať za základ dane hodnotu nákupu bez zahraničnej DPH.
Milan Benka
08.01.07,21:34
Mala som taký prípad. Zavolala som si na daňový úrad. Zamestnankyňa DÚ mi povedala, že ak som nakúpila tovar s DPH napr. v ČR, môžem si vyžiadať DPH v ČR. Ak si nevyžiadam, nákup aj s DPH je výdaj ovpl.ZD. Neodpočítavam DPH z českej faktúry. Tovar predávam so slovenskou DPH ,pričom základ dane pri predaji tovaru je nákupná cena tovaru + česká DPH + moja prirážka. Z tohto základu odvádzam DPH v SR.
Dúfam, že mi povedala dobre, lebo nie vždy sa dá veriť tomu čo povedia na DÚ. Aj napriek tomu, že to nie je výhodné, môj zákazník to tak chce robiť naďalej.

A prečo nenakupuje v ČR pod slov.IČ DPH? Ak som správne pochopil, je platiteľom DPH na Slovensku. §11 Z DPH mu nič nehovorí?
tinaM
08.01.07,21:42
A prečo nenakupuje v ČR pod slov.IČ DPH? Ak som správne pochopil, je platiteľom DPH na Slovensku. §11 Z DPH mu nič nehovorí?
To som mu aj ja povedala a vysvetlila, ale nezmenilo sa to.Beriem to tak, že som si splnila svoju povinnosť. Účtujem to čo mi prinesú.
Milan Benka
08.01.07,21:46
To som mu aj ja povedala a vysvetlila, ale nezmenilo sa to.Beriem to tak, že som si splnila svoju povinnosť. Účtujem to čo mi prinesú.
Skús to ešte raz. A po lopate. Nemôže byť až taký tupý.:eek:
tinaM
08.01.07,21:52
Skús to ešte raz. A po lopate. Nemôže byť až taký tupý.:eek:
Dodávateľ vyžaduje platbu v hotovosti cez RP. Povedala by som, že dodávateľ sa tomu vyhýba. Má také ceny, že aj tak sa to oplatí v porovnaní s nákupom u nás.
Milan Benka
08.01.07,21:55
Dodávateľ vyžaduje platbu v hotovosti cez RP. Povedala by som, že dodávateľ sa tomu vyhýba. Má také ceny, že aj tak sa to oplatí v porovnaní s nákupom u nás.

mimotemy Niekedy platilo náš zákazník, náš pán. V ČR je to asi naopak.:D
Vladimír Marcin
09.01.07,09:09
Riešili sme ten istý problém. Mám ale otázku. Keďže by sme to robili takým spôsobom ako Vám to poradili na DU, tak ako by tom bolo snákupom tovaru v rámci EU a limitu pre registraciu na DPH pr nakupe nad 400.000
Pre niekoho by to bolo výhodné nakupovať takýmto spôsobom.
Milan Benka
09.01.07,09:22
Riešili sme ten istý problém. Mám ale otázku. Keďže by sme to robili takým spôsobom ako Vám to poradili na DU, tak ako by tom bolo snákupom tovaru v rámci EU a limitu pre registraciu na DPH pr nakupe nad 400.000
Pre niekoho by to bolo výhodné nakupovať takýmto spôsobom.

Môže to byť v niektorých prípadoch naozaj výhodné.

Na okraj : Ten limit je 420000,- Sk