JankaV
13.12.06,07:21
Dobré ráno prajem a hneď zrána potrebujem súrne pomôcť.
Aź včera večer som si uvedomila takúto skutočnosť:
sro A vznikla v 5/2006 a v 7/2006 založila sro B ako jediný spoločník. Vklad 200 tis Sk, splatené 200 tis Sk. Účtované sú obe sro samostatne, firma B ako keby ju zakladali konateli a nie právnická osoba. Ani v sro A nie je v účtovníctve nijako účtované o založení novej spoločnosti. Nemám s tým žiadnu skúsenosť, ale myslím si, že aj v sro A by malo byť účtované o založení novej sro a v sro B, by malo byť účtované niečo z sro A, aspoň vklad, alebo neviem. Som trochu vystrašená, lebo som v časovej tiesni.
Prosím, čo musím s tým urobiť, aby to bolo správne od začiatku.
Ďakujem
Jozef I
13.12.06,07:10
V spoločnosti B neúčtuješ o spoločnosti A nič. Všetko je vlastne zapísané vo výpise z obchodného registra.

V spoločnosti A však nastal úbytok peňazí (200 tis.) a o tomto treba účtovať. Na základe spoločenskej zmluvy
účtuješ predpis 043/367
splatenie 367/211,221
a po zápise spoločnosti B 061/043

Myslím že to by malo byť všetko. :)
JankaV
13.12.06,11:58
V spoločnosti A by to bolo jasné. Ale v spoločnosti B ako zaúčtujem vklad spoločníka? Veď spoločník je predsa firma A. A tiež má účtované vo firme B v priebehu roka vklady cez 365 na meno konateľa. A čo podiely, alebo ocenenie firma A? Ja som z toho jeleň.
Aj tak ďakujem. Skúsim sa na to vyspať a to čo som dnes naštudovala sa mi možno roleží v hlave.
Jozef I
13.12.06,13:58
V spoločnosti A by to bolo jasné. Ale v spoločnosti B ako zaúčtujem vklad spoločníka? Veď spoločník je predsa firma A. A tiež má účtované vo firme B v priebehu roka vklady cez 365 na meno konateľa. A čo podiely, alebo ocenenie firma A? Ja som z toho jeleň.
Aj tak ďakujem. Skúsim sa na to vyspať a to čo som dnes naštudovala sa mi možno roleží v hlave.

Ako bol zaúčtovaný vklad spoločníka vo firme "A" keď vznikla??? :D
Tak isto zaúčtuješ aj v spoločnosti "B". Máš nejaké zriaďovacie náklady a ZI podľa spoločenskej zmluvy zaúčtuješ :
spoločenská zmluva: 353/419
splatenie ZI (spoločnosť A previedla 200 tis do spoločnosti B) 221/353
zápis do OR 419/411
po zápise a čiže zriadení spoločnosti môžeš dať do nákladov kolky a iné zriaďovacie náklady - je ich z čoho splatiť nakoľko vo firme je min. 200 tis.

Stačí ? :)

P.S. Ešte som zabudol odpovedať na tie vklady. Za spoločnosť koná konateľ a nie spoločník. Tak ak bude konateľ niečo vkladať alebo vyberať, tak to bude záväzok alebo pohľadávka voči konateľovi/zamestnancovi. Ak by mala vystupovať niekde spoločnosť "A", tak musí byť zvolané vaľné zhromaždenie a tam sa môže spoločník rozhodnúť o vyplatení podielov, zvýšení alebo znížení ZI a pod., ale o tom bude vždy zápis z vaľného zhromaždenia a ten potom budeš účtovať podľa toho čo tam bude ale vždy len vo vzťahu za firmu "B". Čiže ak si dajú vyplatiť podiel na zisku, tak zaúčtuješ vo firme "B" záväzok voči spoločníkom na 365 a ten vyrovnáš vyplatením z 221/211. A tebe je jedno či to je fyzická alebo právnická osoba.
JankaV
14.12.06,05:23
Dobré ráno,
Jozef I. veľmi pekne Ti ďakujem. Vieš, trochu som sa splašila v tom návale všetkých povinností, ktoré mám na krku a hneď som chcela opravovať účtovníctvo t.j. účtovať. Je naozaj dôležité najskôr si nakresliť súvislosti a potom rozmýšľať ktoré účty použiť.
Ešte raz Ti ďakujem.