adap
13.12.06,06:34
Prosím o radu. Mám zamestnanca ktorý pracuje na dohodu o vykonaní práce od 01/26 do 03/06 odrobil 96 hodín a od 04/06 do 06/06 odrobil 122 hodín ,zároveň mal ešte jednu dohodu o VP kde odrobil 36 hodín. Ja som urobila dohodu o VP od 09/06 do 12/06 a v tej dohode som dala že odrobí 76 hodín. Lenže problém, keď to nasšítam za rok to je viec ako 300 hodín a on skutočne odrobil 110 hodín. Čo teraz zaplatím mu len tých 46 hodín čo mu chýba do 300 hodín za rok alebo môžem vyplatiť celých 110 čo sme sa dohodli v dohode. Dobre to rátam , že pri dohode o VP sa môže odrobiť 300 hodín do roka u toho istého zamestnávateľa? Neviem ako postupovať.Ďakujem za pomoc.
Olgica
13.12.06,05:43
Asi nerozumiem. Ak odrobil od 1 - 3/06 96hod., od 4 - 6/06 122 hod. + mal ešte jednu dohodu, kde odrobil 36 hod. a to je spolu 254hod., čo nie je viac ako 300 hod. Tak ako???
adap
13.12.06,05:47
odrobil 254 do 09/06 a 9/06 a od 9/06 nová dohoda kde odrobil 110 hodín. Od 1.1-31.8 / 06 mal dve dohody u toho istého zamestnávateľa ale na dve rozdielne činnosti.
adap
13.12.06,05:51
ospravedlňujem sa ale neviem sa dosť dobre vyjadrovať pri takejto komunikácii.
Olgica
13.12.06,05:54
Takže, ak odrobil (skutočnosť) viac ako 300h., tak na papieri by som mu dala len tých 300h a zvyšok by som vyplatila keš.
Zuzana2
13.12.06,06:19
Súhlasím s Olgica iba s tým rozdielom, že s peniazmi by som nehýbala, iba by som prepísala dohodu - aby to bolo do 300 hodín. Veď suma na DVP a DoBPŠ nie je obmedzená.
anmary
13.12.06,11:50
Ja osobne pri hrozbe prekročenia povoleného 300 hod. limitu to robím tak, že napr. dám 30 hodín odrobených a ostatné /hodinyxsadzba/ formou prémií /celkovo mi to sadne na sumu za odrobené hodiny/.
V tvojom prípade by som dala tých 46 hodín oficiálne a ostatné
/napr. 76x50 - 3800,-/ formou prémií.;)
Zuzana2
14.12.06,06:27
Anmary, prémie pre zamestnanca na DVP?
Za prácu na DVP je odmena.
Ja osobne by som to nemiešala s prémiami.
Gabi03
14.12.06,06:37
Ja nevidím problém v tom, aby niekto dostal peniaze "navyše" aj formou prémií. Predsa na dohodu by mala byť odmena za vykonanú prácu do určitého času. A keď tá práca je vykonaná vo výraznom predstihu alebo výraznej kvalite, že ZĽ má z toho ďalší úžitok?! Prečo nie?
Zuzana2
14.12.06,07:03
Gabi, viem, o čo ide. Len som chcela podotknúť, že by som to neoznačovala ako prémie. Neviem, možno sa vyjadrí niekto, kto s takým niečím už prišiel do styku (prémie pre ZC na DVP) a poučíme sa i viacerí.
Ja som sa s tým ešte nestretla.
Prajem všetkým krásny adventný deň.
(No, ako pozerám z okna - nevyzerá až taký krásny, dúfam, že sa to "popraví".)
Gabi03
14.12.06,07:15
Gabi, viem, o čo ide. Len som chcela podotknúť, že by som to neoznačovala ako prémie. Neviem, možno sa vyjadrí niekto, kto s takým niečím už prišiel do styku (prémie pre ZC na DVP) a poučíme sa i viacerí.
Ja som sa s tým ešte nestretla.
Prajem všetkým krásny adventný deň.
(No, ako pozerám z okna - nevyzerá až taký krásny, dúfam, že sa to "popraví".)

Súhlasím. mimotemy Až na to, že u nás sa hmla už rozpadá a vykúka slniečko. :)
endrju
14.12.06,07:19
Ja nevidím problém v tom, aby niekto dostal peniaze "navyše" aj formou prémií. Predsa na dohodu by mala byť odmena za vykonanú prácu do určitého času. A keď tá práca je vykonaná vo výraznom predstihu alebo výraznej kvalite, že ZĽ má z toho ďalší úžitok?! Prečo nie?

Zákonník práce hovorí o možnosti zníženia odmeny v niektorých prípadoch.

O vyplatení prémií v prípade dohôd nehovorí priamo nič.
V Zákonníku práce je v § 224 okrem iného uvedené, že "nároky zamestnanca alebo iné plnenia v jeho prospech nemožno dohodnúť pre zamestnanca priaznivejšie, ako sú nároky a plnenia vyplývajúce z pracovného pomeru."
Toto je jeden z argumentov v prospech toho, že pri prémiách vyplácaných na dohodu treba najprv porozmýšľať a až potom konať. :cool:

Ak dohodnutá odmena = "základná suma" + pohyblivá zložka, prémie môžu byť vyplatené. V tomto prípade by mali byť aj vopred dohodnuté podmienky vyplatenia pohyblivej zložky. Samozrejme, že netreba pritom zabudnúť na citované ustanovenie §224 Zákonníka práce. ;)

Ak dohodnutá odmena = presne určená suma, prémie by nemali byť vyplatené.
Gabi03
14.12.06,07:26
O vyplatení prémií v prípade dohôd nehovorí priamo nič.
V Zákonníku práce je v § 224 okrem iného uvedené, že "nároky zamestnanca alebo iné plnenia v jeho prospech nemožno dohodnúť pre zamestnanca priaznivejšie, ako sú nároky a plnenia vyplývajúce z pracovného pomeru."
Toto je jeden z argumentov v prospech toho, že pri prémiách vyplácaných na dohodu treba najprv porozmýšľať a až potom konať. :cool:


A čo keď nie sú žiadne nároky a plnenia vyplývajúce z pracovného pomeru určené? Resp. tie prémie pre dohodára by neboli priaznivejšie, ako sú nároky... z PP?
Zrejme tu pôjde zas len o to, ako si to ZĽ bude vedieť obhájiť.
Súhlasíš endrju?
anmary
14.12.06,07:28
Ako potom riešiť prípad, keď je zamestnávateľ s prácou na DOVP spokojný a chce ho za to odmeniť? Nemá nárok to riešiť formou odmien? Kto kedy dokáže za čo sú prémie vyplatené?
Zuzana2
14.12.06,07:35
Súhlasím. mimotemy Až na to, že u nás sa hmla už rozpadá a vykúka slniečko. :)



mimotemy :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :)
Tuším že aj u nás sa začína vyjasnievať.
endrju
14.12.06,07:47
A čo keď nie sú žiadne nároky a plnenia vyplývajúce z pracovného pomeru určené? Resp. tie prémie pre dohodára by neboli priaznivejšie, ako sú nároky... z PP?
Zrejme tu pôjde zas len o to, ako si to ZĽ bude vedieť obhájiť.
Súhlasíš endrju?

Ako potom riešiť prípad, keď je zamestnávateľ s prácou na DOVP spokojný a chce ho za to odmeniť? Nemá nárok to riešiť formou odmien? Kto kedy dokáže za čo sú prémie vyplatené?
Mzdové podmienky majú byť jednoznačne určené pred začiatkom výkonu práce. Ak sú určené a odmena je vyplatená v súlade s týmito podmienkami, je to v poriadku.
Ak podmienky nie sú vopred známe, ide o porušenie zákona. Toto porušenie zákona nezvykne nikto sankcionovať kvôli problémom pri dokazovaní porušenia.

Myslím si, že je najvyšší čas skončiť s metódami používanými (a ešte častejšie zneužívanými) zamestnávateľmi v štýle "urobte, ak budem spokojný, niečo Vám pridám".
Z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že používanie takýchto metód v žiadnom prípade neprospieva "zdraviu" vzťahov medzi zamestnávateľom a zamestnancom.
To však prechádzame už do oblasti (ne)korektných medziľudských vzťahov, ktoré nedokáže "nalinkovať" žiaden zákon nech je akokoľvek podrobný ... :cool:
Gabi03
14.12.06,07:52
Mzdové podmienky majú byť jednoznačne určené pred začiatkom výkonu práce. Ak sú určené a odmena je vyplatená v súlade s týmito podmienkami, je to v poriadku.
Ak podmienky nie sú vopred známe, ide o porušenie zákona. Toto porušenie zákona nezvykne nikto sankcionovať kvôli problémom pri dokazovaní porušenia.

Myslím si, že je najvyšší čas skončiť s metódami používanými (a ešte častejšie zneužívanými) zamestnávateľmi v štýle "urobte, ak budem spokojný, niečo Vám pridám".
Z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že používanie takýchto metód v žiadnom prípade neprospieva "zdraviu" vzťahov medzi zamestnávateľom a zamestnancom.
To však prechádzame už do oblasti (ne)korektných medziľudských vzťahov, ktoré nedokáže "nalinkovať" žiaden zákon nech je akokoľvek podrobný ... :cool:

Tak priznám sa, tento pohľad ma ani nenapadol. A nejak som predpokladala, že možno v internej smernici sú určené nejaké hranicie vyplácania odmien a hlavne prémií.