gabik
13.12.06,09:17
Milí múdri ľudkovia, prosím pomôžte mi zorientovať sa.
Nakupujeme tovar z Indie. Dodávateľ tovar naložil na loď 30.10.2006.
Dopravná parita je CPT Ostrava. Ja účtovníčka som dostala faktúru a dodací list 12.12.2006. Na obidvoch dokladoch je len dátum vystavenia a to 30.10.2006. Tovar samozrejme ešte nie je u nás na Slovensku. Má byť preskladnený v Ostrave. Moja otázka je: kurzom akého dátumu mám prepočítať cenu tovaru do účtovníctva? Je pre mňa dôležitý aj dátum na nejakom colnom doklade? Zatiaľ žiadny nemám.
Veeeeľmi ďakujem za rýchle odpovede.
martinez
13.12.06,10:38
Ak sa na to pozrieme z hladiska účtovníctva, prepocitavate doslu fa sposobom, aky mate stanoveny vo vnutropodnikovej smernici (vid §2 postupov uctovania-den uskutocnenia uctovneho pripadu). Tzn, ze to moze byt den vystavenia fa, den prijatia fa, den prevzatia tovaru alebo iny den. Podla smernice by ste teda mali postupovat u vsetkych doslych fakturach rovnako. Kedze sa jedna o uctovny den uskutocnenia uctovneho pripadu, rozhodnutie je na vas. Je tendencia uplatnovat uctovny kurz podla danovych zakonov, napriklad podla dna vzniku danovej povinnosti v zmysle zakona o DPH, aby nevznikali rozdielne uctovne a danove sumy pri vypocte DPH. Ak sa vsak na to pozrieme z uctovneho hladiska, rozhodnutie je na uctovnej jednotke a malo by byt konzistentne...

My napriklad prepocitavame zahranicne faktury kurzom NBS ku dnu vystavenia fa.
jenny7
14.12.06,06:29
Ja som niečo podobné písala na DRSR a odpísali mi, že čo sa týka prerátavania faktúr k určitému dátumu, tak pri tomto prípade je dôležitý dátum uskutočnenia účt.prípadu. V tomto súhlasím s Martinezom.
Písala som prípad, kedy dodanie tovaru aj doručenie faktúry bolo v ten istý deň a odpísali mi, že pre účtovníctvo treba prerátať kurzom dňom obdržania tovaru, pretože k tomu dňu vzniká dátum účt.prípadu, a týmto kurzom sa bude prijímať tovar na sklad. Takže najlepšie si to stanoviť do int.smernice a postupovať podľa nej, aby sa to nejak ujednotilo pri došlých faktúrach a aby nedošlo k zbytočným nedorozumeniam.
Peterka
14.12.06,06:46
Celý problém som sa pokúšal aj ja riešiť na Porade-účtovanie v programe OMEGA, došiel som k názoru že paltí:
1.Faktúra (záväzok) vystavená v cudzej mene sa prepočíta kurzom, kedy bol tovar dodaný alebo služba uskutočnená.
2. Záväzok sa účtuje vtedy keď vznikne, bez ohľadu kedy tovar bol dodaný alebo služba uskutočnená. Zvyčajne sa účtuje o vzniku záväzku ked fatúru obdržím-viem výšku, splatnosť záväzku. Pozor záväzok môže vzniknúť aj v iný deň ako je obdržanie faktúry.
gabik
15.12.06,08:54
Ďakujem za odpovede, ale:
- my žiadne smernice nemáme sme dvaja ľudkovia, čo to robíme
- p.Peterka píše, že prepočítať kurzom, kedy bol tovar dodaný - ale on ešte dodaný vôbec nebol, lebo je na ceste z Indie, no ja už mám ostrú faktúru.
Tých v zahraničí veľmi naše zákony nezaujímajú.
- samozrejme, jedná sa mi aj o to, v akých cenách to prijať na sklad. Tu pre mňa nastáva veľký problém, lebo tovar sa možno hneď v Čechách kde bude až do nového roku, aj predá.
mudroš
16.12.06,17:23
Ten dátum uskutočnenia účtovného prípadu žiaľ nie je taký jednoduchý, ako tu niektorí prezentujú.
Podľa § 2 postupov je to naozaj deň splnenia dodávky. A kedy je dodávka splnená, to závisí od uzavedtej zmluvy o dodávke.
Z otázky sa mi zdá, že zmluvne bola dohodnutá dodávka do prístavu vykládky.

Dátum vystavenia faktúry nemusí byť správny. Veď to, že dodávateľ vystavil faktúru ešte nemusí znamenať, že splnil dodávku. Kto by si uplatňoval náhradu ak by sa na lodi tovar zničil? Ak počas prepravy loďou patrí tovar dodávateľovi a tovar do prístavu nepríde, alebo bude taký poškodený, že ho odberateľ neprevezme, tak žiadny záväzok nevznikne.

Ak tovar do dátumu ku ktorému sa zostavuje UZ do prístavu nepríde, účtoval by som tvorbu rezervy (139/323). Aj rezerva sa v tomto prípade bude tvoriť v cudzej mene a použil by som kurz NBS platný k dátumu ku ktorému sa zostavuje UZ.
Pri dodaní tovaru by som účtoval
131 (132)/ 139 - kuz splnenia dodávky (aj KR)
323/321 - kuz splnenia dodávky (aj KR)

P.S. použiť kurz zo dňa, keď dostanem faktúru je nesprávne