Bea Š.
13.12.06,10:36
Existuje nejaký paragraf na návštevu u lekára ? Vyhradím si napr. 1 deň na troch lekárov z rôznych miest, mám nárok na voľno ? posudzuje sa to ako čo?
A ešte jedna vec. Zamestnávateľ mi nechce dať dovolenku medzi sviatkami. Mám 10 dní dovolenky, nastúpila som počas roka. Dokedy si ju musím vybrať?
Tweety
13.12.06,09:39
Existuje nejaký paragraf na návštevu u lekára ? Vyhradím si napr. 1 deň na troch lekárov z rôznych miest, mám nárok na voľno ? posudzuje sa to ako čo?
A ešte jedna vec. Zamestnávateľ mi nechce dať dovolenku medzi sviatkami. Mám 10 dní dovolenky, nastúpila som počas roka. Dokedy si ju musím vybrať?
§141 ZP hovorí o prekážkach v práci.
Gabi03
13.12.06,09:41
Návšteva u lekára sa posudzuje tzv. "paragraf", na ktorý máte nárok max v sumáre 7 dní do roku. Ak donesiete potvrdenie u lekára, že ste tam boli toľko a toľko hodín, prípadne deň, ZĽ to musí uznať a preplatiť to priemerom.
Čerpanie dovolenky určuje ZĽ po dohode so ZCom. Ak vám ZĽ neumožní čerpať dovolenku, má na to právo, avšak do konca ďalšieho kalendárneho roka to musí dovoliť. T. z. 10 dní tohtoročnej dovolenky si musíte vyčerpať najneskôr do 31.12.2007.
EkoMax
13.12.06,09:42
Existuje nejaký paragraf na návštevu u lekára ? Vyhradím si napr. 1 deň na troch lekárov z rôznych miest, mám nárok na voľno ? posudzuje sa to ako čo?
A ešte jedna vec. Zamestnávateľ mi nechce dať dovolenku medzi sviatkami. Mám 10 dní dovolenky, nastúpila som počas roka. Dokedy si ju musím vybrať?

1.Nárok na návštevu lekára máš zo zákona a patrí ti aj náhrada. Musíš však predložiť potvrdenie o návšteve lekára.

2. Pokiaľ viem, s polovicou dovolenky disponuje zamestnávateľ /takže ti ju môže prikázať čerpať vrámci celozávodnej dovolenky/ a na polovicu máš nárok. Zamestnávateľ by ti to mal umožniť. Samozrejme že nárok máš na alichôtnu časť dovolenky, podľa toho kedy si nastúpila do PP po 3 mesiacoch. Do troch mesiacov môžeš cerpať dovolenku ak ti to zamestnávateľ povolí /mimoriadne prípady/. Ale to asi nie je tvoj prípad. Skús sa dohodnúť, zo zákona nárok máš.
Bea Š.
13.12.06,09:44
Ďakujem za info.
Zoltán Kovács
13.12.06,09:44
Existuje nejaký paragraf na návštevu u lekára ? Vyhradím si napr. 1 deň na troch lekárov z rôznych miest, mám nárok na voľno ? posudzuje sa to ako čo?
A ešte jedna vec. Zamestnávateľ mi nechce dať dovolenku medzi sviatkami. Mám 10 dní dovolenky, nastúpila som počas roka. Dokedy si ju musím vybrať?

Na návštevu lekára slúži platené voľno, od zamestnávateľa si vypítaš priepustku, ktorú ti lekár potvrdí. Na základe tejto potvrdeniej priepustky ti zamestnávateľ preplatí ten deň.

Dovolenka by sa mala spravidla čerpať do konca roka, ale ak na to nie je možnosť potom do konca nasledujúceho roka (dufam,že mám aktuálnu informáciu). Zamestnávateľ ti môže určiť čerpanie dovolenky, ale len do polovice nároku dovolenky.