apo
12.12.06,22:15
Prosím Vás o radu. Dostal som príkaz na začatie exekúcie

Pod heslom exekúcia som našiel túto tému ako najčerstvejšiu, preto ju použijem na podotázku ohľadom čistej mzdy.




Našiel som od Zita4 kalkulačku pre exekúciu po novom. :)Výborná pomôcka:)

Máme problém správne určiť prvý PARAMETER do kalkulčky: :DČISTÁ MZDA:D

Prídavky na deti vieme, že sa nezapočítavajú do čistej mzdy.

:mad:Ako je to Daňovým bonusom?

Ďakujem.

apo
endrju
13.12.06,04:33
Pod heslom exekúcia som našiel túto tému ako najčerstvejšiu, preto ju použijem na podotázku ohľadom čistej mzdy.




Našiel som od Zita4 kalkulačku pre exekúciu po novom. :)Výborná pomôcka:)

Máme problém správne určiť prvý PARAMETER do kalkulčky: :DČISTÁ MZDA:D

Prídavky na deti vieme, že sa nezapočítavajú do čistej mzdy.

:mad:Ako je to Daňovým bonusom?

Ďakujem.

apo
V zákonoch nájdeme minimálne 3 definície čistej mzdy (pozri tému http://www.porada.sk/t34313-definicia-eisteho-prijmu.html ), ktoré nejako súvisia s exekúciou. Spomína sa v nich buď preddavok dane alebo daň.

Ak sa pozrieme do §33 zákona o dani z príjmov (Daňový bonus; DzP_§33_ods.1), v poslednej vete odseku 1) si môžeme prečítať takýto text:
"O sumu daňového bonusu sa znižuje daň."

Ak si v §33 zákona o dani z príjmov o niekoľko odstavcov nižšie prečítame prvú vetu v odseku 5), dozvieme sa nasledovné:
"(5) Daňovníkovi, ktorý vyživuje dieťa len jeden alebo niekoľko kalendárnych mesiacov v zdaňovacom období, možno znížiť daň alebo preddavky na daň z príjmov podľa § 5 len o sumu vo výške 1/12 daňového bonusu za každý kalendárny mesiac, na začiatku ktorého boli splnené podmienky na jeho uplatnenie."

ZoDP_§33_ods.1
ZoDP_§33_ods.5
Jana Motyčková
13.12.06,08:45
Andrejova odpoveď polopate : daňový bonus navyšuje čistú mzdu pre exekúcie.
apo
13.12.06,09:08
Andrejova odpoveď polopate : daňový bonus navyšuje čistú mzdu pre exekúcie.

Keďže je to tak kmplikované máme mžnosť kľučkovať. Výsledkom hodnotenia preštudovaných príspevkov je stanovenie výšky čistej mzdy KOREKTNE bez záujmu osobe ktorá ma exekúciu pomáhať a zároveň nepodliezať exekútorom. Čistú mzdu povýšime aj o bonus.

Upresnenie Andreja ak je bonus za viac mesiacov tak povýšiť príjem iba o bonus za mesiac za ktorý sa robí výpočet čistej mzdy je korektným postupom pre obidve strany.

S radou od Andreja a Somij som sa stotožnil a takto budeme počítať čistú mzdu pre výpočet výšky exekučnej zrážky zo mzdy. Ešte raz pochválim kalkulačku od Zita4 pre výpočet výšky exekučnej zrážky po novom.

:) :) :) Porada je dobrá vec.

apo
Jana Motyčková
13.12.06,09:12
Upresnenie Andreja ak je bonus za viac mesiacov tak povýšiť príjem iba o bonus za mesiac za ktorý sa robí výpočet čistej mzdy je korektným postupom pre obidve strany.

Toto som v Andrejovej odpovedi nenašla.
apo
13.12.06,09:30
Toto som v Andrejovej odpovedi nenašla.

Tento text:
Ak si v §33 zákona o dani z príjmov o niekoľko odstavcov nižšie prečítame prvú vetu v odseku 5), dozvieme sa nasledovné:
"(5) Daňovníkovi, ktorý vyživuje dieťa len jeden alebo niekoľko kalendárnych mesiacov v zdaňovacom období, možno znížiť daň alebo preddavky na daň z príjmov podľa § 5 len o sumu vo výške 1/12 daňového bonusu za každý kalendárny mesiac, na začiatku ktorého boli splnené podmienky na jeho uplatnenie."
Koniec citátu.

Sme si vyložili tak, že sa vyplatený bonus prepočíta na jeden mesiac.

apo
Jana Motyčková
13.12.06,10:07
Tá časť hovorí, že ak vyživuje dieťa len časť roka (napr. ukončí školu v priebehu roka), tak nemá nárok na DB za celý rok ale iba za jeho časť. Daň sa pritom znižuje o celý bonus, na ktorý má nárok.
Neviem či, som dobre pochopila, ale zrejme doplácate v mesiaci DB sa minulé obdobie a to nie je podľa tohto §.
endrju
13.12.06,11:49
V pôvodnom príspevku nebola zmienka o daňovom bonuse vyplatenom naraz za niekoľko mesiacov. Myslím si, že celý daňový bonus musí byť pripočítaný k čistej mzde v tom období, v ktorom bol vyplatený. Podrobnejšie si treba preštudovať najmä §35 a §36 zákona o dani z príjmov. V nich sú dostatočne zrozumiteľne sformulované ďalšie podmienky uplatňovania daňového bonusu. §33 som uvádzal najmä ako východisko pre odpoveď na pochybnosť o tom, či daňový bonus započítať alebo nezapočítať do čistej mzdy pre exekúcie.

ZoDP_§35
ZoDP_§36

P.S.
1.
Hľadať spravodlivosť v zákonoch je zbytočné. Žiaden zákon nemôže byť "ušitý" tak, aby vyhovoval všetkým. :cool:
2.
Myslím si, že je vhodnejšie celý problém sformulovať prehľadne z zrozumiteľne v jednom príspevku.
Postupné doplňovanie obsahu pôvodného pôvodného príspevku spôsobom "a čo keď" vo väčšine prípadov spôsobuje stratenie orientácie pre menej skúsených.
Viac sa mi páči, keď je tu niekoľko tém s diskusiou o probléme s jednoznačne a nezameniteľne vymedzenými okolnosťami. V takýchto témach sa jednoduchšie zorientujú aj menej skúsení a zároveň sa z nich jednoduchšie "vyrábajú" vypracované otázky. Takáto téma je kompaktná a "nenafukuje" sa zbytočnými doplňujúcimi otázkami. Ďakujem za porozumenie. :D