IOB
13.12.06,13:30
Akú pracovnú zmluvu mám pripraviť konateľovi s.r.o., ktorý chce byť zamestnancom vo vlastnej s.r.o.? Čakám rýchlu radu, dík!
Danila
13.12.06,12:33
Akú pracovnú zmluvu mám pripraviť konateľovi s.r.o., ktorý chce byť zamestnancom vo vlastnej s.r.o.? Čakám rýchlu radu, dík!Keď rýchlu, tak rýchlu. Ako každému inému zamestnancovi.
lenkak
13.12.06,18:30
len nie na funkciu o výkone funkcie konateľa.
ZuzanaP
14.12.06,08:26
Ja som nášmu konateľovi spravila zmluvu na riaditeľa.
dipe
14.12.06,16:22
..... môže byť aj manažér pre nejakú činnosť ktorou sa zaoberá s.r.o-čka.
Nie je problém byť zamastnancom v spoločnosti. Záleži len na zakladnej mzde lebo podľa toho budu vypočítané odvody.
Berna
14.12.06,18:02
V čom je vlastne praktický rozdiel medzi konateľom a zamestnancom. Nemyslím teraz na odvody, ale na "náplň práce, zodpovednosť..."
Monika Kováčová
14.12.06,18:04
Konateľ je funkcia, zamestnanec je pracovnoprávny vzťah. To neznamená, že funkcionár nemôže byť aj zamestnanec. Ja som konateľ, ktorý je aj zamestnanec - účtovník... Zo zamestnania mám príjem, za výkon funkcie konateľa - nie. Ale to keby som chcela, tak môžem mať aj príjem za výkon funkcie konateľa.

Konateľom som na základe Mandátnej zmluvy, zamestnancom som na základe pracovnej zmluvy.
Ako konateľ mám povinnosti v zmysle obchodného zákonníka, ako zamestnanec v zmysle Zákonníka práce.

Zodpovednosť mám z PZ za vedenie účtovníctva atď., a na základe Mandátnej zmluvy mám povinnosť zodpovedne vystupovať voči spoločnosti navonok, napr. pred orgánmi štátnej správy, bankou a pod.
anto
14.12.06,18:18
Konateľ.:
§ 133
Konatelia
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16766-obchodny-zakonnik.html#hore)


(1) Štatutárnym orgánom spoločnosti je jeden alebo viac konateľov. Ak je konateľov viac, je oprávnený konať v mene spoločnosti každý z nich samostatne, ak spoločenská zmluva neurčuje inak.

(2) Konateľom spoločnosti môže byť len fyzická osoba.

(3) Obmedziť konateľské oprávnenia môže iba spoločenská zmluva alebo valné zhromaždenie. Také obmedzenie je však voči tretím osobám neúčinné.

(4) Konateľov vymenúva valné zhromaždenie z radov spoločníkov alebo iných fyzických osôb.

§ 134
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16766-obchodny-zakonnik.html#hore)

Na rozhodnutie o obchodnom vedení spoločnosti, ktoré patrí do pôsobnosti konateľov, sa vyžaduje súhlas väčšiny konateľov, ak spoločenská zmluva neurčí vyšší počet hlasov.

§ 135
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16766-obchodny-zakonnik.html#hore)
(1) Konatelia sú povinní zabezpečiť riadne vedenie predpísanej evidencie a účtovníctva, viesť zoznam spoločníkov a informovať spoločníkov o záležitostiach spoločnosti.

(2) Konatelia predkladajú valnému zhromaždeniu na schválenie riadnu individuálnu účtovnú závierku a mimoriadnu individuálnu účtovnú závierku a návrh na rozdelenie zisku alebo úhradu strát v súlade so spoločenskou zmluvou a so stanovami. Ak osobitný zákon ukladá spoločnosti povinnosť vyhotoviť výročnú správu, konatelia predkladajú valnému zhromaždeniu na prerokovanie spolu s riadnou alebo mimoriadnou individuálnou účtovnou závierkou výročnú správu.

§ 135a
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16766-obchodny-zakonnik.html#hore)

(1) Konatelia sú povinní vykonávať svoju pôsobnosť s odbornou starostlivosťou a v súlade so záujmami spoločnosti a všetkých jej spoločníkov. Najmä sú povinní zaobstarať si a pri rozhodovaní zohľadniť všetky dostupné informácie týkajúce sa predmetu rozhodnutia, zachovávať mlčanlivosť o dôverných informáciách a skutočnostiach, ktorých prezradenie tretím osobám by mohlo spoločnosti spôsobiť škodu alebo ohroziť jej záujmy alebo záujmy jej spoločníkov, a pri výkone svojej pôsobnosti nesmú uprednostňovať svoje záujmy, záujmy len niektorých spoločníkov alebo záujmy tretích osôb pred záujmami spoločnosti.

(2) Konatelia, ktorí porušili svoje povinnosti pri výkone svojej pôsobnosti, sú povinní spoločne a nerozdielne nahradiť škodu, ktorú tým spoločnosti spôsobili. Najmä sú povinní nahradiť škodu, ktorá spoločnosti vznikla tým, že

a) poskytli plnenie spoločníkom v rozpore s týmto zákonom,
b) nadobudli majetok v rozpore s § 59a.

(3) Konateľ nezodpovedá za škodu, ak preukáže, že postupoval pri výkone svojej pôsobnosti s odbornou starostlivosťou a v dobrej viere, že koná v záujme spoločnosti. Konatelia nezodpovedajú za škodu spôsobenú spoločnosti konaním, ktorým vykonávali uznesenie valného zhromaždenia; to neplatí, ak je uznesenie valného zhromaždenia v rozpore s právnymi predpismi, spoločenskou zmluvou alebo stanovami. Ak má spoločnosť zriadenú dozornú radu, konateľov nezbavuje zodpovednosti, ak ich konanie dozorná rada schválila.

(4) Dohody medzi spoločnosťou a konateľom, ktoré vylučujú alebo obmedzujú zodpovednosť konateľa, sú zakázané; spoločenská zmluva ani stanovy nemôžu obmedziť alebo vylúčiť zodpovednosť konateľa. Spoločnosť sa môže vzdať nárokov na náhradu škody voči konateľom alebo uzatvoriť s nimi dohodu o urovnaní najskôr po troch rokoch od ich vzniku, a to len ak s tým vysloví súhlas valné zhromaždenie a ak proti takémuto rozhodnutiu na valnom zhromaždení nevznesie do zápisnice protest spoločník alebo spoločníci, ktorých vklady dosahujú 10 % výšky základného imania.

(5) Nároky spoločnosti na náhradu škody voči konateľom môže uplatniť vo svojom mene a na vlastný účet veriteľ spoločnosti, ak nemôže uspokojiť svoju pohľadávku z majetku spoločnosti. Ustanovenia odsekov 1 až 3 sa použijú primerane. Nároky veriteľov spoločnosti voči konateľom nezanikajú, ak sa spoločnosť vzdá nárokov na náhradu škody alebo s nimi uzatvorí dohodu o urovnaní. Ak je na majetok spoločnosti vyhlásený konkurz, uplatňuje nároky veriteľov spoločnosti voči konateľom správca konkurznej podstaty.